ՆԱՏՕ-ն առայժմ չի փոխի ուժերի դասավորվածությունը Բելառուսում ռուսական մարտավարական միջուկային զենքի տեղակայման պատճառով. Բլինքեն
Բելառուսում մարտավարական միջուկային զենքի տեղակայման մասին Մոսկվայի հայտարարություններից հետո ՆԱՏՕ-ն ուշադիր հետևում է Ռուսաստանի գործողություններին: Այնուամենայնիվ, դաշինքն առայժմ չի ծրագրում փոխել իր ուժերի տեղակայումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Funke մեդիա խմբին տված հարցազրույցում։
«ՆԱՏՕ-ն միշտ կձեռնարկի գործողություններ, որոնք նպատակահարմար կգտնի դաշինքի տարածքի պաշտպանության և անդամների անվտանգության ապահովման համար: Ես չեմ պատրաստվում այստեղ ելույթ ունենալ և ասել, թե դաշինքն ինչ է անելու կամ ինչ չի անելու»,- հայտարարել է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ՆԱՏՕ-ն ինչպես կարձագանքի Բելառուսում ռուսական միջուկային զենքի տեղակայմանը:
«Կարող եմ ասել այն, որ մենք շատ ուշադիր հետևում ենք, թե ինչպես է գործում Ռուսաստանը: Բայց այս պահին մենք որևէ պատճառ չենք տեսնում մեր ուժերի դասավորվածությունը փոխելու համար», - ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը Մինսկի խնդրանքով մարտավարական միջուկային զենք կտեղակայի Բելառուսում, ինչպես ԱՄՆ-ն վաղուց անում է դաշնակից երկրների տարածքում։ Պուտինը հայտարարել էր, որ ռուսական կողմն արդեն օգնում է բելառուս գործընկերներին վերասարքավորել իրենց ինքնաթիռները, ինչպես նաև հանրապետությանն է հանձնել «Իսկանդեր» համալիր, որը կարող է մարտավարական միջուկային զենք կրել:

НАТО пока не будет менять расстановку сил из-за размещения в Беларуси российского тактического ядерного оружия: Блинкен
НАТО внимательно следит за действиями России в свете заявлений о размещении ее тактического ядерного оружия (ТЯО) в Белоруссии, однако пока не планирует корректировать расстановку своих сил. Как передает ТАСС об этом сообщил госсекретарь США Энтони Блинкен в опубликованном в пятницу интервью медиагруппе Funke.
"НАТО всегда будет предпринимать действия, которые сочтет целесообразными, для защиты территории и обеспечения безопасности членов альянса. Я не собираюсь выступать здесь и говорить, что альянс будет или не будет делать", - заявил он, отвечая на вопрос, как отреагирует НАТО на размещение российского ядерного оружия в Белоруссии. "Что я могу сказать, так это то, что мы очень внимательно следим за тем, как действует Россия. Но в настоящее время мы не видим причин для изменения расстановки наших сил", - отметил госсекретарь США.
Ранее президент РФ Владимир Путин сообщил, что Россия по просьбе Минска разместит свое тактическое ядерное оружие в Белоруссии по аналогии с США, которые давно это делают на территории стран-союзниц. Он заявил, что российская сторона уже помогает белорусским коллегам переоборудовать их самолеты, а также передала республике комплекс "Искандер", который может быть носителем тактического ядерного оружия.