Այսօր էլ Ադրբեջանը շարունակում է քաղաքակիրթ մարդկության աչքի առջև իրականացնել իր հանցավոր և ցեղասպան քաղաքականությունը․ Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Մարաղայի կոտորածի 31-րդ տարելիցի կապակցությամբ․
«Ապրիլի 10-ին լրանում է Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ամենաողբերգական և սարսափելի էջերից մեկի՝ Մարաղայի կոտորածի  31-րդ տարելիցը։
1992 թվականի ապրիլի 10-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը երկար և ինտենսիվ հրետակոծությունից հետո ներխուժեցին Արցախի Մարտակերտի շրջանի Մարաղա ավան և դաժան կոտորածի ենթարկեցին տեղի խաղաղ բնակչությանը: Ավելի քան 50  անմեղ քաղաքացիներ դաժանաբար սպանվեցին և տանջամահ արվեցին, տասնյակ գյուղացիներ, այդ թվում՝ կանայք և երեխաներ գերեվարվեցին, որոնց մի մասը դաժանաբար սպանվեց գերության մեջ, իսկ 19 անձանց ճակատագիրը մինչ այսօր մնում է անհայտ: Այդ  հրեշավոր դեպքերից երկու շաբաթ անց բնակավայրը կրկին ենթարկվեց հարձակման, և իրենց հարազատներին հուղարկավորելու վերադարձած բնակիչները դարձան Ադրբեջանի զինված ուժերի նոր վայրագությունների զոհը։
Մարաղայի կոտորածը Սումգայիթի, Բաքվի, Կիրովաբադի և Ադրբեջանական ԽՍՀ այլ բնակավայրերի, ինչպես նաև Հյուսիսային Արցախի հայ բնակչության դեմ իրականացված ջարդերի ու տեղահանությունների շարունակությունն էր, որի նպատակն էր սաղմի մեջ խեղդել արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի իրացման օրինական պահանջը, ինչպես  նաև էթնիկ զտման և բռնի տեղահանության միջոցով արցախահայությանը զրկել հայրենիքից։
Չնայած այն հանգամանքին, որ Մարաղայում կատարված վայրագությունները մանրամասնորեն փաստագրվել են միջազգային հանրության, այդ թվում՝ Human Rights Watch և Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից, համապատասխան միջազգային կառույցների կողմից այս հանցագործության պատշաճ քաղաքական գնահատականի բացակայությունը և անպատժելիությունը պարարտ հող նախապատրաստեցին Ադրբեջանի հետագա ագրեսիայի, նրա ղեկավարության վարած հայատյաց և ցեղասպան քաղաքականության շարունակման և ամրապնդման համար: Արդյունքում՝ վստահ լինելով իր անպատժելիության մեջ՝ հետագայում Ադրբեջանն Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծեց ևս երկու լայնամասշտաբ պատերազմ՝ 2016 թվականի ապրիլին և 2020 թվականի սեպտեմբերին, արցախահայության դեմ իրականացնելով նոր վայրագություններ և ռազմական հանցագործություններ, մարդու իրավունքների ու միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներ, ինչպես նաև օկուպացնելով Արցախի Հանրապետության նոր, ավելի ընդարձակ տարածքներ:
Այսօր էլ, անտեսելով Արցախի շրջափակումն անհապաղ դադարեցնելու վերաբերյալ ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի որոշումը, Ադրբեջանը շարունակում է քաղաքակիրթ մարդկության աչքի առջև իրականացնել իր հանցավոր և ցեղասպան քաղաքականությունը՝ 120 օր շարունակ Արցախի բնակչությանը պահելով ապօրինի շրջափակման մեջ, զրկելով տարրական կենսապայմաններից, ստեղծելով հումանիտար ճգնաժամ, ինչպես նաև ահաբեկչական գործողություններով հետամուտ լինելով Արցախի հայաթափման իր հանցավոր ծրագրի իրականացմանը:
Կրկին կոչ ենք անում միջազգային բոլոր դերակատարներին՝ Ադրբեջանի իշխանությունների ոճրագործությունները դադարեցնելու և դրանց լուռ ականատեսը կամ նույնիսկ հանցակիցը չդառնալու համար գործնական ու արդյունավետ գործողություններով Ադրբեջանին բերել իրավական և կառուցողական դաշտ՝ հարկադրելով վերջինիս ավտորիտար ղեկավարությանը հարգել միջազգային իրավունքն ու իրենց ստանձնած պարտավորությունները»:

И сегодня Азербайджан продолжает проводить свою преступную и геноцидальную политику на глазах всего цивилизованного человечества: МИД Арцаха
10 апреля исполнилась 31-я годовщина одной из самых трагических и страшных страниц первой Карабахской войны - резни в Мараге. МИД Республики Арцах распространило по этому поводу заявление.
"10 апреля 1992 года вооруженные силы Азербайджана после продолжительного и интенсивного обстрела вторглись в село Марага Мартакертского района Арцаха и зверски расправились с местным мирным населением. Более 50 ни в чем не повинных граждан были зверски убиты и замучены до смерти, десятки жителей села, в том числе женщины и дети, взяты в плен, некоторые из них зверски были убиты в плену, а судьба 19 человек до сих пор остается неизвестной. Через две недели после тех чудовищных событий поселок вновь подвергся нападению, а жители, вернувшиеся хоронить своих родных, стали жертвами новых зверств азербайджанских вооруженных сил.
Резня в Мараге явилась продолжением массовых убийств и депортаций армянского населения Сумгаита, Баку, Кировабада и других населенных пунктов Азербайджанской ССР, а также Северного Арцаха, целью которых было задушить в зародыше законное требование реализации права на самоопределение арцахских армян, а также изгнание армян Арцаха со своей Родины путем этнической чистки и насильственной депортации.
Несмотря на то, что зверства, совершенные в Мараге, подробно были задокументированы международным сообществом, в том числе организациями Human Rights Watch и Amnesty International, отсутствие должной политической оценки этого преступления со стороны соответствующих международных организаций и безнаказанность подготовили благодатную почву для дальнейших агрессий Азербайджана, армянофобии его руководства, продолжения и усиления политики геноцида. В результате, уверенный в своей безнаказанности, Азербайджан впоследствии развязал еще две широкомасштабные войны против Республики Арцах, в апреле 2016 и в сентябре 2020 года, совершая новые зверства и военные преступления против армян Арцаха, грубые нарушения прав человека и международных гуманитарных права, а также захват Республики Арцах новыми, более просторными территориями.
И сегодня, игнорируя решение Международного суда ООН о немедленном прекращении блокады Арцаха, Азербайджан продолжает проводить свою преступную и геноцидальную политику на глазах всего цивилизованного человечества, удерживая население Арцаха в незаконной блокаде в течение 120 дней, лишая их элементарных условий жизни, создавая гуманитарный кризис, а также преследуя реализацию своего преступного плана по изгнанию армян из Арцаха.
Вновь призываем всех международных акторов остановить преступления азербайджанских властей и не становиться их безмолвными свидетелями или даже соучастниками, практическими и эффективными действиями вывести Азербайджан в правовое и конструктивное поле, заставить его авторитарное руководство уважать международное право и взятые на себя обязательства", - отмечается в сообщении.