Շուտով Հայաստան կժամանի Արգենտինայի Սենատի Արգենտինա-Հայաստան բարեկամության խումբը
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը մայիսի 2-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Արգենտինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիանո Վերգարայի հետ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԺ-ից:
Ողջունելով հյուրին` Սարգիս Խանդանյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից  ի վեր հայ-արգենտինական հարաբերությունների ներկա մակարդակը:
«Մեզ համար Արգենտինան բարեկամ երկիր է. երկկողմ կապերի զարգացման գործում մեծ է Արգենտինայում ապրող մեծաթիվ հայ համայնքի դերակատարությունը»,- ընդգծել է հանձնաժողովի նախագահը:
Խոսելով միջխորհրդարանական հարաբերությունների մասին` Սարգիս Խանդանյանն արժևորել է Արգենտինայի Սենատի, Պատգամավորների պալատի և Հայաստանի Ազգային ժողովի բարեկամական խմբերի սերտ աշխատանքը:
Հանձնաժողովի նախագահը կարևորել է առևտրի, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության և մի շարք այլ ոլորտներում փոխգործակցությունը:
Սարգիս Խանդանյանը դեսպանին է ներկայացրել տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը, անդրադարձել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմանը:
Դեսպանն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև կապերը խորն են: Ըստ Մարիանո Վերգարայի` Արգենտինայում հասարակությունը մտահոգված է Լաչինի միջանցքի շրջափակման հարցով:

В Армению прибудет группа дружбы Сената Аргентина-Армения
2 мая председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Аргентины в РА Мариано Вергарой, сообщает пресс служба Парламента РА.
Приветствуя гостя, С.Ханданян высоко оценил нынешний уровень армяно-аргентинских отношений с момента установления дипломатических отношений между двумя странами.
“Для нас Аргентина – дружественная страна. В развитии двусторонних связей велика роль многочисленной армянской общины Аргентины”, - подчеркнул председатель комиссии.
Коснувшись межпарламентских отношений, С.Ханданян высоко оценил тесную работу групп дружбы Сената, Палаты депутатов Аргентины и НС РА.
Председатель комиссии подчеркнул важность взаимодействия в торговле, туризме, сельском хозяйстве и ряде других сфер.
С.Ханданян представил послу ситуацию с безопасностью в регионе, обратился к незаконной блокировке Азербайджаном Лачинского коридора.
Посол подчеркнул, что связи между двумя странами глубоки. По его словам, общественность в Аргентине обеспокоена закрытием Лачинского коридора.