Զելենսկին Ուկրաինայում մայիսի 9-ը Հաղթանակի օրվա փոխարեն հռչակել է Եվրոպայի օր
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին երկուշաբթի հրամանագիր է ստորագրել, ըստ որի մայիսի 9-ին երկրում նշվելու է Եվրոպայի օրը։
«Ուկրաինայում սահմանել Եվրոպայի օրը, որը նշվում է ամեն տարի մայիսի 9-ին Եվրամիության երկրների հետ միասին»,- ասվում է հրամանագրի տեքստում, որը հրապարակվել է Ուկրաինայի պետության ղեկավարի կայքում։
Զելենսկիի տեսաուղերձում, որը հրապարակվել է նրա Telegram ալիքում, նա նաև նշել է, որ մայիսի 9-ին Ուկրաինայում ամեն տարի կնշվի Եվրոպայի օրը։ Իսկ մայիսի 8-ին Զելենսկին առաջարկում է նշել Հիշատակի օրը և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում նացիզմի դեմ հաղթանակի օրը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:

Зеленский объявил 9 мая на Украине Днем Европы вместо Дня Победы
Президент Украины Владимир Зеленский в понедельник подписал указ о праздновании в стране Дня Европы 9 мая.
"Установить на Украине День Европы, который отмечать ежегодно 9 мая совместно с государствами Европейского союза", - говорится в тексте указа, опубликованном на сайте главы украинского государства, передает ТАСС.
В видеообращении Зеленского, опубликованном в его Telegram-канале, он также указал, что с 9 мая на Украине ежегодно будет праздноваться День Европы. А 8 мая Зеленский предлагает отмечать День памяти и победы над нацизмом во Второй мировой войне.