Չինաստանն ու Կանադան արտաքսել են միմյանց դիվանագետներին
Չինաստանը «պերսոնա նոն գրատա» է հայտարարել Շանհայում Կանադայի հյուպատոս Ջենիֆեր Լին Լալոնդեին. նա պետք է լքի երկիրը մինչև մայիսի 13-ը, հայտնել է Չինաստանի ԱԳՆ-ն։ Այս մասին գրում է rbc.ru-ն:
«Որպես Կանադայի անարդար քայլի պատասխան՝ Չինաստանը որոշել է «պերսոնա նոն գրատա» հայտարարել Շանհայում Կանադայի գլխավոր հյուպատոս Ջենիֆեր Լին Լալոնդեին, նրան խնդրում ենք լքել Չինաստանը մինչև մայիսի 13-ը», - ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ:
Դա տեղի է ունեցել Կանադայի իշխանությունների՝ Տորոնտոյում Չինաստանի հյուպատոսության աշխատակից Չժաո Վեյին երկրից արտաքսելու որոշումից հետո։ Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ժոլին Չինաստանին մեղադրել է ներքին գործերին միջամտելու համար և նշել, որ Չժաոյին վտարելու որոշումը կայացվել է «բոլոր առկա գործոնները մանրակրկիտ դիտարկելուց հետո»։ Կանադայի իշխանությունները չինացի դիվանագետին մեղադրում են պահպանողական պատգամավոր Մայքլ Չոնգի և նրա ընտանիքի մասին անձնական տեղեկություններ հավաքելու և նրան հետապնդելու համար։
Մայիսի սկզբին Globe and Mail-ը, հղում անելով Կանադայի հետախուզության 2021 թվականի գաղտնի զեկույցին, գրել էր, որ Չինաստանի հետախուզությունը «կոնկրետ գործողություններ է ձեռնարկել կանադացի պատգամավորների դեմ», որոնք քննադատել են Պեկինի ճնշումը ույղուրների և այլ թյուրք ժողովուրդների նկատմամբ և Չինաստանի գործողությունները «ցեղասպանություն» անվանել։
Globe and Mail-ի աղբյուրը հայտնել էր, որ Չոնգը այդ պատգամավորների թվում է, և Չժաո Վեյն է եղել, ով տեղեկություններ է հավաքել նրա մասին:
Անցյալ շաբաթ Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հայտարարել էր, որ Կանադայի հետախուզության և անվտանգության ծառայությանը կխնդրի կառավարությանը տեղեկություններ տրամադրել պատգամավորներին ուղղված սպառնալիքների մասին Չոնգի գործի լույսի ներքո: Ինքը՝ Չոնգը, մեկնաբանելով միջադեպը, ասել է, որ Կանադայի կառավարությունը պետք է այս հարցի շուրջ քայլեր ձեռնարկեր «շատ տարիներ առաջ»։
Օտտավայում Չինաստանի դեսպանատունը դատապարտել է իր դիվանագետին արտաքսելու Կանադայի որոշումը և հայտարարել, որ նա հերքում է երկրի ներքին գործերին միջամտությունը։
«Եթե կանադական կողմը անխոհեմ գործի, Չինաստանը վճռականորեն կպատասխանի»,- ասվում է Չինաստանի դեսպանատան հայտարարության մեջ:

Китай объявил консула Канады в Шанхае Дженнифер Линн Лалонд персоной нон грата, она должна покинуть страну до 13 мая, сообщил МИД КНР, передает РБК.
"В качестве ответной меры на недобросовестный шаг Канады Китай решает объявить персоной нон грата консула генерального консульства Канады в Шанхае Дженнифер Линн Лалонд, ее просят покинуть Китай до 13 мая", — говорится в сообщении ведомства (цитата по ТАСС).
Это произошло после решения властей Канады выслать из страны сотрудника консульства Китая в Торонто Чжао Вэя. Глава канадского МИДа Мелани Жоли обвинила Китай во вмешательстве во внутренние дела и отметила, что решение о высылке Чжао было принято "после тщательного рассмотрения всех существующих факторов".
Власти Канады обвиняют китайского дипломата в преследовании и сборе личной информации о члене парламента от консервативной партии Майкле Чонге и его родственниках. В начале мая издание Globe and Mail со ссылкой на секретный отчет канадской разведки за 2021 год писало, что разведслужба Китая "предприняла конкретные действия против канадских депутатов", которые критиковали притеснение Пекином уйгуров и других тюркских народов, а действия Китая называли геноцидом.
Источник Globe and Mail рассказал, что среди этих депутатов был Чонг, а Чжао Вэй был тем, кто собирал о нем информацию, чтобы "показать пример" ему и "удержать других от занятия позиций, направленных против КНР".
На прошлой неделе канадский премьер-министр Джастин Трюдо заявил, что попросит CSIS (Канадская служба разведки и безопасности) поделиться с правительством информацией об угрозах депутатам в свете дела Чонга. Сам Чонг, комментируя произошедшее, заявил, что правительство Канады должно было предпринять меры по этому поводу "много лет назад".