Ադրբեջանի ԶՈւ–ի հերթական սադրանքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել. ՀՀ ՔԿ
Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից կատարված հանցավոր ռազմական գործողությունների առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։ Տեղեկությունը հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն։
Ըստ հաղորդագրության` ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 5-րդ կայազորային քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ, 8-րդ և 15-րդ կետերի հատկանիշներով /4 դրվագ/ (ապօրինաբար մեկ ուրիշին կյանքից զրկելը, որը կատարվել է անձի կամ նրա մերձավոր ազգականի կամ մերձավորի` կապված այդ անձի կողմից իր պետական, քաղաքական, ծառայողական, մասնագիտական կամ հասարակական գործունեության կամ պարտքի կատարման հետ, այլ անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, մի խումբ անձանց կողմից, ռասայական, ազգային, էթնիկ կամ սոցիալական ծագումով, կրոնով, քաղաքական կամ այլ հայացքներով կամ անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով)։
ՔԿ–ից հայտնում են, որ համապատասխան միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի հանգամանքները պարզելու, Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողների հանցավոր գործողություններին վերջնական իրավական գնահատականներ տալու նպատակով։
Հիշեցնենք` մայիսի 11–ի ժամը 06:00-ից սկսած Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները հրետանային և ականանետային միջոցներից կրակ են բացել Սոթքի մոտ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Հայկական կողմն ունի 4 վիրավոր։ Նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում։ Ադրբեջանի զինված ուժերը կրակ են բացել նաև վիրավորում ստացած զինծառայողին տեղափոխող շտապօգնության մեքենայի ուղղությամբ:

Следком Армении возбудил уголовное дело по факту азербайджанской агрессии
Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело по факту азербайджанской агрессии в направлении Сотка. Об этом сообщает пресс-служба ведомства.
В ведомстве напомнили, что 11 мая с 06: 00 военнослужащие ВС Азербайджана, нарушив режим прекращения огня, открыли огонь по боевым позициям N-ской воинской части в восточном направлении границы на почве расовой, национальной, этнической ненависти, нетерпимости или вражды, имея целью лишить жизни армянских военнослужащих. Вследствие этого четверо военнослужащих получили ранения и были доставлены в гарнизонный госпиталь.
Дело возбуждено по признакам статьи 44-155 Уголовного кодекса Армении (попытка убийства на почве расового, национального, этнического или социального происхождения).
Напомним, 11 мая подразделения ВС Азербайджана на протяжении нескольких часов из средств артиллерии и минометов обстреливали армянские позиции в направлении Сотка. Ранены 4 военнослужащих ВС Армении. Азербайджанская сторона сообщила об одном погибшем.