Քըլըչդարօղլուն դատի է տվել Էրդողանին կեղծ տեսանյութի համար
Թուրքիայի նախագահի ընդդիմադիր թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուն դատական հայց է ներկայացրել իր մրցակից Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դեմ՝ տեսանյութ կեղծելու և մոնտաժելու համար։ ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ՝ այս մասին Twitter-ում հայտնել է նրա փաստաբան Ջելալ Չելիքը։
Խոսքը լայն տարածում գտած ձայնագրության մասին է, որտեղ Քըլըչդարօղլուն իբրև թե իր աջակցությունն է հայտնում Թուրքիայում արգելված և ահաբեկչական ճանաչված Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության առաջնորդներին։
Փաստաբանի խոսքով՝ պահանջվող գումարի չափը կազմում է մեկ միլիոն լիրա (ավելի քան 50 հազար դոլար)։ Նա իր գրառման մեջ Քըլըչդարօղլուին անվանել է ոչ թե թեկնածու, այլ «Թուրքիայի 13-րդ նախագահ»։

Кылычдароглу подал в суд на Эрдогана из-за фейкового видео
Кандидат в президенты Турции от оппозиции Кемаль Кылычдароглу подал иск против своего соперника Реджепа Тайипа Эрдогана из-за подделки и монтажа видеоролика, сообщил его адвокат Джелаль Челик в Twitter, передает РИА Новости.
Речь идет о широко распространившейся записи, где Кылычдароглу якобы поддерживают лидеры запрещенной и признанной террористической в республике "Рабочей партии Курдистана".
По словам адвоката, сумма иска составляет миллион лир (более 50 тысяч долларов). В своем посте он назвал Кылычдароглу не кандидатом, а "13-м президентом Турции".