Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Լուիս Բոնոյին
Մայիսի 26-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԱՄՆ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Լուիս Բոնոյին:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, անդրադարձել են այդ ուղղությամբ վերջին շրջանում անցկացված բանակցություններում քննարկված և դեռ փոխհամաձայնեցման ենթակա հարցերին:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի՝ տարածաշրջանում համապարփակ ու երկարատև խաղաղության հաստատման հանձնառությունը: Նախարարն ընդգծել է, որ այդ ուղղությամբ, ի թիվս այլ հարցերի, առանցքային է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից հրաժարումը, հստակ սահմանների ամրագրումն ու սահմանային անվտանգության ապահովումը, միջազգայնորեն երաշխավորված երկխոսության մեխանիզմի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության խնդիրների հասցեագրումը:

Арарат Мирзоян встретился c Луисом Боно
26 мая министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился со старшим советником по переговорам на Кавказе, сопредседателем Минской группы ОБСЕ от США Луисом Боно.
Собеседники обсудили процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, и коснулись вопросов, обсуждавшихся в ходе последних переговоров в этом направлении, а также вопросов, по которым все еще необходимо прийти к взаимному согласию.
Арарат Мирзоян вновь подтвердил приверженность армянской стороны установлению всеобъемлющего и долгосрочного мира в регионе. Министр подчеркнул, что в этом направлении, помимо прочих вопросов, ключевым является отказ от применения силы или угрозы силой, фиксирование четких границ и обеспечение пограничной безопасности, решение вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха в рамках международно гарантированного механизма диалога.