Չավուշօղլուն Քըլըչդարօղլուին մեղադրել է Հայաստանին հաճոյանալու փորձի մեջ
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Ժողովրդահանրապետական կուսակցության առաջնորդ և նախագահի ընդդիմադիր թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուին մեղադրել է Հայաստանին և Արևմուտքին հաճոյանալու փորձի մեջ, հայտնում է «Անադոլուն»։
Թուրքիայի արտգործնախարարն անդրադարձել է Քըլըչդարօղլուի վերջին հայտարարություններին, թե դեպի Չինաստան տրանսպորտային երթուղին պետք է անցնի ոչ թե Ադրբեջանով, այլ Իրանով։
«Ի՞նչ իմաստ ունի ոտնահարել Ադրբեջանի շահերը. Հայաստանին կամ արևմտյան երկրներին հաճոյանալու համա՞ր է: Մենք քաջատեղյակ ենք այն ուժերի նպատակներին, որոնք ձգտում են մեկուսացնել եղբայրական Ադրբեջանը»,-ասել է Չավուշօղլուն:
Նա նաև հայտարարել է թյուրքական պետությունների կազմակերպության հարթակի կարևորության մասին, որն ուժ և վստահություն է հաղորդում թյուրքալեզու երկրներին, փոխանցում է Tert.am։

Чавушоглу - Кылычдароглу: В чем смысл ущемления интересов Азербайджана? В стремлении угодить Армении?
В чем смысл ущемления интересов Азербайджана? В стремлении угодить Армении или странам Запада? Данными вопросами задался глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу, комментируя высказывания кандидата в президенты, лидера оппозиционной Республиканской народной партии Кемаля Кылычдароглу в адрес Азербайджана, передает Анадолу
Чавушоглу напомнил, что Кылычдароглу рассказал о реализации проектов без участия Азербайджана. "Мы прекрасно осознаем цели сил, стремящихся изолировать братский Азербайджан", - сказал он.
Турецкий министр заявил о значимости площадки Организации тюркских государств (ОТГ), "придающей сил и уверенности тюркоязычным странам".
По его словам, ОТГ позволяет развивать сотрудничество между странами по многим направлениям: "от туризма до энергетики, от культуры до космоса".