Էրդողանի իշխող դաշինքը Թուրքիայի խորհրդարանում ստացել է 600 մանդատից 323-ը
Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (AKP) գլխավորած Հանրապետական ​​դաշինքը Թուրքիայի նոր խորհրդարանում ստացել է 323 մանդատ՝ 600-ից: Վերջնական տվյալները երեքշաբթի օրը հայտնել է երկրի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ղեկավար Ահմեթ Էները, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Բոլոր բողոքները քննարկվել են և որոշում է կայացվել։ 28-րդ խորհրդարանի կազմի վերաբերյալ մայիսի 14-ին կայացած քվեարկության վերջնական արդյունքները հաստատվել են հանձնաժողովի կողմից և ուղարկվել պաշտոնաթերթում հրապարակման։ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը ստացել է 268 մանդատ, «Նոր բարեկեցություն» կուսակցությունը՝ 5, «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունը՝ 50 (այս կուսակցությունները Հանրապետական ​​դաշինքի մաս են կազմում-ՏԱՍՍ խմբ.)։ Ժողովրդահանրապետական ​​կուսակցությունը (CHP)՝ 169, «Լավ» կուսակցությունը՝ 43»,- ասել է Յեները թուրքական հեռուստատեսությամբ։
Թուրքիայի աշխատավորական կուսակցությունը ստանում է 4 մանդատ, իսկ Կանաչների ձախ կուսակցությունը, որի ցուցակներում ընտրվել են քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական ​​կուսակցության թեկնածուները, ստացել է 61 մանդատ։

Правящий альянс Эрдогана получил 323 из 600 мест в парламенте Турции
"Республиканский альянс" во главе в Партией справедливости и развития (ПСР) президента Реджепа Тайипа Эрдогана получил 323 места из 600 в парламенте Турции нового созыва. Эти окончательные данные во вторник огласил глава Центризбиркома страны Ахмет Енер, передает ТАСС
"Были рассмотрены все апелляции, принято решение. Окончательные результаты голосования 14 мая по составу парламента 28-го созыва утверждены комиссией и направлены для публикации в официальную газету. Партия справедливости и развития получила 268 мест, Новая партия благоденствия - 5, Партия националистического движения - 50 (эти партии входят в "Республиканский альянс" - прим. ТАСС). Народно-республиканская партия (НРП) - 169, Хорошая партия - 43", - заявил Енер в эфире турецкого телевидения.
Турецкая рабочая партия получает 4 мандата, а Партия зеленых левых, по спискам которой избирались кандидаты от прокурдской Партии демократии народов, получила 61 кресло. Енер сообщил, что общая явка на выборах парламента составила 87,05%, за рубежом интерес к голосованию проявили 53,8% избирателей.