Չկա այնպիսի անկլավ, որը մեզ համար կարող է ճանապարհային անլուծելի խնդիր առաջացնել. ՀՀ վարչապետ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է, որ չկա այնպիսի անկլավ, որը երկրի համար կարող է  ճանապարհային անլուծելի խնդիր առաջացնել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց հունիսի 1-ին Մոլդովայում հայ համայնի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե 1975 թ-ի քարտեզով Տիգրանաշենը Հայաստանի՞նն է, թե Ադրբեջանինը:
«Քաղաքական մակարդակով՝ մենք ելնում ենք այն կանխավարկածից, որ այնտեղ եղել է «Քյարքի»: Մենք ասում ենք, որ պետք է իրավական հիմքերը նայենք: Քաղաքական առումով, եթե կպարզվի, որ այդ քարտեզով Ադրբեջանինն է՝ մենք ոչ մի խնդիր չունենք»,-ասաց Փաշինյանը:
Ըստ վարչապետի՝ դեռ փաստ չէ, որ Ադրբեջանը կուզի՝ Արծվաշենը վերադարձնի և Տիգրանաշենը վերցնի: Սակայն Փաշինյանը ցանկանում է, որ այդ հարցի արժեքը չգերագնահատվի:
«Այնպիսի անկլավ չկա, որը մեզ համար առաջացնի ճանապարհային այնպիսի խնդիր, որն անլուծելի է: Չկա այդպիսի հարց: Եթե ճանապարհն, օրինակ, այսպես չի կարող անցնել՝ այնպես կանցնի: Ոչ մի խնդիր չկա: Իրականում մենք մեր ճանապարհային ցանցն այսօր էլ Հանրապետությունում այնքան ենք զարգացնում, որ այդպիսի անլուծելի խնդիր չկա»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի կարծիքով՝ այդ անկլավների հարցով շատ թեմաներ օգտագործում են Հայաստանի հանրության վրա հոգեբանական ազդեցություն գործելու համար:
«Մենք ասում ենք, որ քաղաքական մակարդակում անկլավներն ընդունում ենք, իրենք էլ ընդունում են Արծվաշենը: Արծվաշենն էլ է անկլավ: Ենթադրենք, Ադրբեջանն ուզում է դա, ուրեմն՝ մենք էլ վերցնում ենք Արծվաշենը»,-նշեց նա:
Վարչապետը հավելեց՝ շատ հարցեր կան. օրինակ, թե քաղաքացիներն այդ ճանապարհը ոնց պետք է անցնեն, բազմաթիվ հարցեր պետք է համաձայնեցվեն: Վարչապետը հորդորեց թույլ չտալ, որ այդ թեման հոգեբանական ազդեցություն գործելու համար գործիք դառնա:

Нет таких анклавов, которые могли бы создать для нас неразрешимые дорожные проблемы: Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян уверяет, что нет таких анклавов, которые могли бы создать для страны неразрешимые дорожные проблемы.
Арменпресс сообщает, что Пашинян заявил об этом  1 июня в Кишиневе на встрече с представителями армянской общины Молдовы, коснувшись вопроса, принадлежности Тигранашена Армении или Азербайджану согласно карте 1975 года.
''На политическом уровне мы исходим из того, что там был ''Кярки''. Мы говорим, что нужно рассматривать правовую основу. В политическом смысле, если выяснится, что он по карте принадлежит Азербайджану, у нас нет проблем'', - сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, еще не факт, что Азербайджан захочет вернуть Арцвашен и забрать Тигранашен. Однако Пашинян хочет, чтобы значение этого вопроса не переоценивалось.
''Нет таких анклавов, которые могли бы создать для нас неразрешимые дорожные проблемы. Нет таких вопросов. Если дорога, например, не может пройти так, она пройдёт по-иному. Нет проблем. На самом деле, мы уже так развили нашу дорожную сеть, что таких неразрешимых проблем нет'', - заявил Пашинян.
По словам премьер-министра, многие темы, связанные с этими анклавами, используются для оказания психологического воздействия на общественность Армении.
''Мы говорим, что воспринимаем анклавы на политическом уровне, они также воспринимают Арцвашен. Арцвашен тоже анклав. Предположим, Азербайджан захочет это, мы возьмем Арцвашен'', - сказал он.
Премьер-министр добавил, что вопросов много. Например, как люди будут ездить по этой дороге, многие вопросы должны быть согласованы. Премьер-министр призвал не допустить, чтобы эта тема стала инструментом психологического воздействия.
Премьер-министр Армении на встрече с армянской общиной после пятисторонней встречи в Кошиневе заявил, что, по всей вероятности стороны не против того, чтобы для дальнейших демаркационных работ между Арменией и Азербайджаном основываться на карте 1975 года.