Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ խախտել է հրադադարը՝ կիրառելով հրաձգային զենք. Արցախի ՊՆ
Հունիսի 8-ին ժամը 02:25-02։35-ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ խախտել է հրադադարը՝ կիրառելով հրաձգային զենք։ Հայկական կողմը կորուստներ չունի։ Հրադադարի խախտման մասին հաղորդվել է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը։ Այս մասին հայտնում են ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից։
Հունիսի 8-ի ժամը 10։30-ի դրությամբ իրավիճակը շփման գծում հարաբերականորեն կայուն է։
Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանը շարունակում է ապատեղեկատվություն տարածել՝ փորձելով հիմնավորել իր ստորաբաժանումների կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումները։
Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ ստորաբաժանումները հունիսի 8-ի առավոտյան կրակ են բացել Շուշիի շրջանի օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղությամբ, ինչպես նաև Ասկերանի շրջանում փորձել են իրականացնել ամրաշինական աշխատանքներ, որոնք իբրև թե խափանվել են ադրբեջանական բանակի ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում, բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը։

8 июня с 02:25 до 02:35 ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня на северном направлении линии соприкосновения, применив стрелковое оружие. Об этом сообщает минобороны Арцаха.
"Армянская сторона потерь не понесла. О нарушении режима прекращения огня уведомлено командование РМК.
По положению на 10:30 8 июня обстановка на линии соприкосновения – относительно стабильная.
В то же время Азербайджан продолжает распространять дезинформацию, пытаясь обосновать периодические нарушения режима прекращения огня своими подразделениями.
Распространенное министерством обороны Азербайджана сообщение о том, что утром 8 июня подразделения Армии обороны якобы открыли огонь в направлении азербайджанских позиций, дислоцированных на оккупированных территориях Шушинского района, а также пытались провести инженерно-укрепительные работы в Аскеранском районе, которые якобы были сорваны в результате предпринятых азербайджанской армией мер, совершенно не соответствует действительности", - отмечается в сообщении.