Հենց սկզբից Հայաստանում ԵՄ առաքելությունն ամբողջապես թափանցիկ է իր ծրագրի հարցում. ԵՄ դիտորդական առաքելություն
Հենց սկզբից Հայաստանում Եվրամիության առաքելությունն ամբողջապես թափանցիկ է իր՝ առավելագույնը 103 հոգանոց միջազգային անձնակազմով 6 հանգույցից աշխատելու ծրագրի հարցում: Այս մասին իր թվիթերյան միկրոբլոգում գրել է Հայաստանում Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությունը:
«Մենք նպատակ ունենք շուտով հասնելու լիարժեք գործունեության: Հայաստանում Եվրամիության առաքելությունն անզեն քաղաքացիական առաքելություն է՝ գործարկված Հայաստանի կառավարության խնդրանքին ի պատասխան», -  ասվում է  հաղորդագրությունում:
NEWS.am-ի հաղորդմամբ նախօրեին ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարի Զախարովան, պատասխանելով Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության երեք օպերատիվ կենտրոնների բացման մասին հարցին, ասել էր, որ Հայաստանում ԵՄ «դիտորդական» բազաների թվի ավելացումը կապ չունի Բաքվի և Երևանի հարաբերություններում կայունության ու խաղաղության հաստատման խնդրի հետ։

Миссия ЕС в Армении: С самого начала мы были полностью прозрачны по части программы работы
С самого начала миссия ЕС в Армении была полностью прозрачной по части программы работы 6 центров в составе 103 человек. По сообщению NEWS.am об этом говорится в записи представителей  гражданской миссии ЕС в Армении в микроблоге в ''Twitter''. ''Наша цель – скорейшее достижение полноценной деятельности. Миссия ЕС в Армении является невооруженной гражданской миссией, запущенной в ответ на запрос Правительства Армении'', - говорится в сообщении.
Напомним, что накануне официальный представитель МИД России Мария Захарова, отвечая на вопрос относительно открытия трех оперативных центров наблюдательной миссии ЕС в Армении, сказала, что увеличение числа центров ''наблюдательских'' баз ЕС в Армении не имеет ничего общего с задачей установления стабильности и мира в отношениях между Баку и Ереваном. По ее словам, члены ЕС с самого начала якобы действовали крайне непрозрачно.