Հայաստանն ու Ռուսաստանը զբոսաշրջության զարգացման ճանապարհային քարտեզ են ստորագրել
Հայաստանն ու Ռուսաստանը Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի ընթացքում ստորագրել են զբոսաշրջության զարգացման ճանապարհային քարտեզ,  փոխանցում է Sputnik-ը:
Փաստաթղթի տակ ստորագրել են ՌԴ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Դմիտրի Վախրուկովը և ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Նարեկ Տերյանը:
«Զբոսաշրջությունը Հայաստանի տնտեսության կարևոր ուղղություններից է։ Այս պահին Հայաստանի զբոսաշրջիկների ավելի քան 50%-ը ՌԴ-ից է։ Ձեզանից շատերը, հավանաբար, եղել են Հայաստանում։ Ուզում եմ նշել, որ Հայաստանը միայն եկեղեցիներ և բնապատկերներ չէ։ Մեզ մոտ բացվել է 2 նոր լեռնադահուկային հանգստավայր, երրորդը կառուցվում է, զարգանում է առագաստանավային սպորտը և այլն», - ասել է Տերյանը։
Նա համաժողովի մասնակիցներին հրավիրել է Հայաստան ինչպես գեղեցիկ բնապատկերները վայելելու, այնպես էլ ակտիվ սպորտով զբաղվելու համար:
2023 թվականի հունվար-մայիսին դեպի Հայաստան զբոսաշրջային հոսքը 2022 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրկնապատկվել է։ Եթե նախորդ տարվա հինգ ամիսներին Հայաստան է այցելել 464 հազար զբոսաշրջիկ, ապա այս տարի արդեն, այդ թիվը եղել է 806 հազար։ Միայն մայիսի ցուցանիշները գերազանցում են նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը 70 հազար մարդով։

Армения и Россия подписали дорожную карту по развитию туризма
Армения и Россия подписали дорожную карту по развитию туризма в ходе Петербургского международного экономического форума.
Подписи под документом поставили заместитель министра экономического развития РФ Дмитрий Вахруков и заместитель министра экономики Армении Нарек Терян, передает Спутник.
"Туризм является важным направлением экономики Армении. Более 50% туристов на данный момент из РФ. И многие из вас, наверно, были в Армении. Хочу отметить, Армения - это не только церкви и различные пейзажи. У нас открыто 2 новых горнолыжных курорта, третий строится, развивается парусный спорт и т.д.", - сказал Терян.
Он пригласил участников форума в Армению как насладиться видами, так и заниматься активными видами спорта.
Турпоток в Армению в январе-мае 2023 года увеличился по сравнению с аналогичным периодом 2022 года вдвое. Если за пять месяцев прошлого года Армению посетили 464 тысячи туристов, то в этом году - уже 806 тысяч. Показатели только за май превышают прошлогодние на 70 тысяч человек.