Ադրբեջանի մոտ չի ստացվելու էթնիկ զտումներ արել, առնվազն Հայաստանը դա թույլ չի տալու. Ալեն Սիմոնյան
Ադրբեջանի մոտ չի ստացվելու էթնիկ զտումներ արել, առնվազն Հայաստանը դա թույլ չի տալու: NEWS.am-ի հաղորդմամբ այս մասին այսօր՝ հունիսի 26-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ վնախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Բոլոր միջազգային լծակներն օգտագործելու է, ինչպես նաև հիմա օգտագործում է: Զարմանալի է, որ չեք խոսում այն հաջողության մասին, որ Հայաստանի իշխանությունը գրանցում է միջազգային հարթակներում:
Մենք չենք գնահատում այն, ինչ ունենք: Մենք հիմա, ինչո՞ւ հիմա, մեկ տարի առաջ, արդեն կարող էինք ակտիվ պատերազմական իրավիճակում լինել: Միազգային փաստաթղթերն իրենք են կանխում միջազգային ճնշումն է կանխում այն, ինչը կարող էր լինել»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ Ադրբեջանը չի կատարում միջազգային հարթակներում ընդունված որոշումները, իր ստանձնած պարտավորությունները, ուրիշ ի՞նչ քայլեր է պատրաստվում անել Հայաստանը, Ալեն Սիմոնյանն արձագանքեց. «Եթե դուք կարծում եք, որ Հայաստանը պատրաստվում է ռազմական գործողություններ ծավալել, ապա ոչ, Հայաստանը չի պատրաստվում նման բանի: Միջազգային բոլոր մեխանիզմներով պետք է հասնենք նրան, որ Հայաստանն ու  Ադրբեջանը կնքեն երկարատև, միջազգային, վստահելի հեղինակավոր որևէ կառույցի, երկրի  ներքո, որպես երաշխավոր պայմանագիր և ապահովեն ԼՂ-ում ապրող հայ ժողովրդի իրավունքների ու ազատությունների իրականացումը»:

Спикер парламента: У Азербайджана не получится осуществить этнические чистки – Армения этого не допустит
У Азербайджана не получится осуществить этнические чистки, по крайней мере, Армения этого не допустит. Как сообщает NEWS.am об этом заявил в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении 26 июня спикер парламента республики Ален Симонян.
''Будут использованы все международные рычаги, что делается и сейчас. Удивительно, что вы не говорите об успехах, которые фиксирует на международных площадках власть Армении. Мы не ценим того, что имеем. Мы могли сейчас, почему сейчас, год назад, уже быть в активной военной ситуации. Международные документы предотвращают, международное давление препятствует тому, что могло произойти'', - сказал Симонян.
Журналисты напомнили, что Азербайджан не выполняет решения, принятые на международных площадках, взятые на себя обязательства. На вопрос, какие еще шаги собирается предпринять Армения, спикер НС ответил: ''Если вы думаете, что Армения готовится к боевым действиям, то нет. Посредством международных механизмов мы должны добиться того, чтобы Армения и Азербайджан заключили долгосрочный, международный, надежный договор-гарант под эгидой какой-либо авторитетной структуры, страны и обеспечили реализацию прав и свобод армянского населения, проживающего в Нагорном  Карабахе''.