Արամ Ա-ն հեռախոսազրույց է ունեցել Արցախի նախագահի հետ. կարևորվել է Արցախի ինքնորոշման հրամայականը
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն  հեռախոսազրույց է ունեցել Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ: Այս մասին հայտնում են Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունից։
«Ուրբաթ, 30 Յունիս 2023-ին, հեռաձայնային հաղորդակցութիւն մը կայացաւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետին եւ Արցախի Հանրապետութեան նախագահ Արայիկ Յարութիւնեանի միջեւ։ Նորին Ս. Օծութիւնը անգամ մը եւս վերահաստատեց Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեան ամբողջական զօրակցութիւնը Արացխի մեր ժողովուրդին։
Ապա, Վեհափառ Հայրապետը տեղեակ պահեց նախագահը վերջին շրջանին Յունաստանի ու Գանատայի վարչապետներուն եւ Կիպրոսի նախագահին հետ Արցախի հարցին գծով իր ունեցած խորհրդակցութիւններուն եւ յատկապէս յիշեալ անձնաւորութիւններուն մօտեցումներուն մասին։
Նախագահ Յարութիւնեան, իր կարգին, անդրադարձաւ Արցախին դիմագրաւած ներկայ մարտահրաւէրներուն։ Երկու խօսակիցներն ալ կարեւորութեամբ շեշտեցին Արցախի ինքնորոշման իրաւունքը ամուր պահելու հրամայականը»,- ասվում է հաղորդագրություում։2023-07-01

Католикос Арам Первый провел телефонную беседу с президентом Арцаха
Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый провел телефонную беседу с президентом Арцаха Араиком Арутюняном. Об этом сообщили в католикосате Великого Дома Киликийского.
''В пятницу, 30 июня 2023 года, состоялся телефонный разговор между Его Святейшеством Патриархом Арамом Первым и президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном. Его Святейшество вновь подтвердил полную поддержку нашему народу в Арцахе.
Затем Патриарх сообщил о своих совещаниях с премьер-министром Греции...  и президентом Кипра по вопросу Арцаха и особенно о позициях данных лиц.
Президент Арутюнян в свою очередь затронул вызовы, с которыми в настоящее время столкнулся Арцах. Собеседники также подчеркнули важность права народа Арцаха на самоопределение'', - говорится в сообщении.