Հայաստանը նշում է Սահմանադրության օրը
1991 թվականին Հայաստանի Հանրապետության անկախության վերականգնմամբ անխուսափելի դարձավ նոր՝ ազգային սահմանադրության ընդունումը։ Սահմանադրությունն ընդունվեց 1995 թվականի հուլիսի 5-ին համաժողովրդական հանրաքվեով՝ հետագայում հանրաքվեներով (2005, 2015) ենթարկվելով փոփոխությունների։
Սահմանադրության ընդունումից հետո հուլիսի 5-ը դարձավ պետական տոն՝ Սահմանադրության օր։
ՀՀ Սահմանադրությունը Հայաստանի իրավական համակարգի հիմքն է՝ երկրի հիմնական օրենքը, որին պետք է համապատասխանեն մյուս բոլոր օրենքներն ու իրավական ակտերը։ Սահմանադրությունը նաև արժեքաբանական-գաղափարական փաստաթուղթ է, որը սահմանում է հասարակության կազմակերպման ամենահիմնական սկզբունքները, որոնց գործնական կիրառմանը և ամրապնդմանը պետք է ձգտի պետությունը։
«Հայ ժողովուրդը, հիմք ընդունելով Հայաստանի անկախության մասին հռչակագրում հաստատագրված հայոց պետականության հիմնարար սկզբունքները և համազգային նպատակները, իրականացրած ինքնիշխան պետության վերականգնման իր ազատասեր նախնիների սուրբ պատգամը, նվիրված հայրենիքի հզորացմանը և բարգավաճմանը, ապահովելու համար սերունդների ազատությունը, ընդհանուր բարեկեցությունը, քաղաքացիական համերաշխությունը, հավաստելով հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին, ընդունում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը»,-այս տողերով է սկսվում ՀՀ Սահմանադրությունը:
Սահմանադրությունն ամրագրեց Հայաստանի Հանրապետության բնույթը՝ որպես ինքնիշխան, ժողովրդավարական, իրավական և սոցիալական պետություն, հռչակեց մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքներն ու ազատությունները, սահմանեց Հանրապետության կառավարման ձևը՝ հիմնված օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների տարանջատման սկզբունքի վրա։

Армения отмечает День Конституции
С восстановлением независимости Республики Армения неизбежным стало принятие новой – национальной конституции. Конституция была принята 5 июля 1995 года всенародным референдумом, позже в нее были внесены поправки (референдумами 2005, 2015 годов).
С принятием Конституции 5 июля стало государственным праздником - Днем Конституции.
Конституция Республики Армения - основа правовой системы Армении, основной закон страны, которому должны соответствовать все другие законы и правовые акты. Конституция также является ценностно-идеологическим документом, определяющим самые основные принципы организации общества, к практическому применению и укреплению которых должно стремиться государство.
"Армянский народ, опираясь на основополагающие принципы и национальные цели армянской государственности, закрепленные в Декларации независимости Армении, осуществил священный завет своих свободолюбивых предков о восстановлении суверенного государства, посвященного укреплению и процветанию Родины – с целью  обеспечения свободы для потомков, всеобщего процветания и гражданского согласия,  подтверждая приверженность общечеловеческим ценностям, принимает Конституцию Республики Армения", - этими строками начинается Конституция РА.
Конституция закрепила суть Республики Армения как суверенного, демократического, правового и социального государства, провозгласила основные права и свободы человека и гражданина, определила форму управления республикой – на основе принципа разделения законодательной, исполнительной и судебной властей.