Հունաստանում անցկացված վեհաժողովում Ադրբեջանի կողմից ԼՂ շրջափակումը դատապարտող հայտարարություն է ընդունվել
Հունիսի 29-ից հուլիսի 3-ը Հունաստանի Հալկիդիկի քաղաքում տեղի է ունեցել Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի 30-րդ հոբելյանական գլխավոր վեհաժողովը, որը կրում էր «ՈՒՄՎ 30 տարիները. նոր մարտահրավերների և նոր հեռանկարների առջև» խորագիրը: Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԺ տեղեկատվական վարչությունից, վեհաժողովի ավարտին ՈՒՄՎ գլխավոր քարտուղարի առաջարկությամբ նիստի մասնակիցներն ընդունել են հայտարարություն, որում դատապարտվում էր նաև Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը:
Վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցել են ՈՒՄՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, պատգամավորներ Ծովինար Վարդանյանը և Հրաչյա Հակոբյանը: Վեհաժողովին մասնակցել են 19 երկրների խորհրդարանների պատվիրակներ և միջազգային տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Սիսակ Գաբրիելյանը մասնակցել է վեհաժողովին նախորդած միջազգային քարտուղարության փակ նիստին, որտեղ քննարկվել են կազմակերպության հետագա գործունեության հետ կապված հարցեր:
Վեհաժողովի ընթացքում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Սիսակ Գաբրիելյանը, շնորհավորելով կազմակերպության հիմնադրման 30-ամյակը, բարձր է գնահատել վերջինիս դերը միջկրոնական հակասությունների հաղթահարման և միջկրոնական երկխոսության խորացման գործում: Նա կարևորել է ՈՒՄՎ դերը նաև տարբեր երկրների խորհրդարանականների համար համագործակցության բացառիկ հարթակ ստեղծելու գործում, որը նպատակ ունի պաշտպանել քրիստոնյաների կրոնական իրավունքներն ու ազատությունները և առաջ մղել խաղաղության քաղաքականություն: Սիսակ Գաբրիելյանն անդրադարձել է նաև Արցախի շրջափակմանը, վերջինիս նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտմանը, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների գրավմանը և Ադրբեջանի կողմից շարունակվող ագրեսիվ քաղաքականությանը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանն իր ելույթում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի շուրջ ընթացող զարգացումներին, մանրամասն ներկայացրել հունիսի 23-ին ԵԽԽՎ ընդունած բանաձևը, խոսել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող բանակցություններից:

На состоявшейся в Греции ассамблее принято заявление, осуждающее блокаду Нагорного Карабаха со стороны Азербайджана
С 29 июня по 3 июля в городе Халкидики (Греция) состоялась 30-я юбилейная Генеральная Ассамблея Межпарламентской Ассамблеи Православия (МПАП) под девизом “30 лет МПАП: перед новыми вызовами и новыми перспективами”. Как сообщает НС РА в завершение Ассамблеи по предложению Генерального секретаря МПАП участники заседания приняли заявление, в котором также осуждается блокада Нагорного Карабаха Азербайджаном.
В работе Ассамблеи приняли участие глава делегации НС РА в МПАП, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян, депутаты Ц.Варданян и Г.Акопян. В Ассамблее участвовали делегаты парламентов 19 стран и представители различных международных организаций.
С.Габриелян принял участие в предшествовавшем Ассамблее закрытом заседании международного секретариата, на котором были обсуждены вопросы дальнейшей деятельности организации.
В ходе Ассамблее глава делегации НС С.Габриелян, поздравляя с 30-летием организации, высоко оценил ее роль в преодолении межрелигиозных противоречий и углублении межрелигиозного диалога. Он также подчеркнул роль МПАП в создании эксклюзивной площадки для сотрудничества парламентариев различных стран, направленной ​​на защиту религиозных прав и свобод христиан и продвижение политики мира. С.Габриелян коснулся также блокады Арцаха, проводимой Азербайджаном этнической чистки, оккупации суверенных территорий Республики Армения и продолжающейся агрессивной политики Азербайджана.
Депутат НС РА Ц.Варданян в своем выступлении коснулась развития ситуации вокруг Нагорного Карабаха, подробно представила резолюцию, принятую ПАСЕ 23 июня, затронула продолжающиеся переговоры между Арменией и Азербайджаном.