Թուրքիային չեն ուզում տեսնել Եվրոպայում. Պեսկովը խորհուրդ է տվել հանել վարդագույն ակնոցը
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Թուրքիային չեն ցանկանում տեսնել Եվրոպայում, փոխանցում է Սպուտնիկը։
Հուլիսի 10-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել էր, որ Շվեդիան կկարողանա ՆԱՏՕ–ին անդամակցել այն ժամանակ, երբ Թուրքիան ընդգրկվի ԵՄ–ի կազմում։ Ավելի ուշ Եվրոպական հանձնաժողովից նշել էին, որ Թուրքիայի կողմից Շվեդիայի անդամակցության վավերացումն ու Թուրքիայի` Եվրամիության միացման առաջընթացը կապված չեն միմյանց հետ։
«Թուրքիան կարող է միտված լինել դեպի Արևմուտք։ Մենք գիտենք, որ Թուրքիայի Հանրապետության պատմության մեջ եղել են ժամանակահատվածներ, երբ այդ կողմնորոշումն ինտենսիվ է եղել, եղել են պակաս ինտենսիվ ժամանակներ։ Բայց մենք գիտենք նաև, որ եթե իրերն իրենց անուններով կոչենք, Թուրքիային որևէ մեկը չի ցանկանում տեսնել Եվրոպայում, նկատի ունեմ եվրոպացիները։ Այս հարցում մեր թուրք գործընկերներն էլ հավանաբար չպետք է վարդագույն ակնոց դնեն։ Իրերը պետք է իրենց անուններով կոչել», – լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը։
ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը համաձայնել է թղթերը հնարավորինս արագ ուղարկել խորհրդարան` Շվեդիայի անդամակցության հայտը վավերացնելու համար։ Միևնույն ժամանակ Ստոլտենբերգը որևէ կոնկրետ ժամկետ չէր նշել։
«Թուրքիան Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամ է, Թուրքիան իր պարտավորություններն ունի։ Թուրքիան հավատարիմ է իր պարտավորություններին դա երբեք գաղտնիք չի եղել մեզ համար։ Այդ առումով մենք երբեք վարդագույն ակնոցով չենք նայել։ Այդպես էլ հավանաբար վերաբերվում ենք, այդ առումով ամեն ինչ հիանալի հասկանում ենք», –ասել է Պեսկովը։
Նրա խոսքով` ՌԴ–ն և Թուրքիան որոշ տարաձայնություններ ունեն, և Կրեմլը դրանք չի թաքցնում։
«Կա նաև հարաբերությունների մաս, որը լիովին համապատասխանում է մեր երկու երկրների շահերին, որոնք բավական կարևոր են մեզ համար և կարևոր են թուրքական կողմի համար»,– ավելացրել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը։
Հիշեցնենք` Թուրքիան 1963-ին ստորագրել է ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագիրը, իսկ 1987-ին հայտ է ներկայացրել միությանն անդամակցելու համար։ Սակայն անդամակցության շուրջ բանակցությունները սկսվել են միայն 2005 թվականին, ընդ որում` բազմիցս ընդհատվել են տարաձայնությունների պատճառով։

Турцию не хотят видеть в Европе – Песков посоветовал Анкаре снять розовые очки
Турцию не хотят видеть в Европе, в этом плане в Анкаре не должны носить розовые очки, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, передает Спутник.
10 июля президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что вступление Швеции в НАТО станет возможным после того, как Турция будет принята в члены Европейского союза. Позднее в Европейской комиссии отметили, что ратификация Турцией присоединения Швеции к НАТО и прогресс Турции по присоединению к Евросоюзу не связаны между собой.
"Турция может ориентироваться на Запад. Мы знаем, что в истории Турецкой Республики были периоды интенсивного ориентирования на Запад, были периоды менее интенсивного. Но также мы знаем, что, если называть вещи своими именами, Турцию никто не хочет видеть в Европе, я имею в виду европейцы. Здесь наши турецкие партнеры тоже, наверное, не должны носить розовые очки, нужно называть вещи своими именами", - сказал пресс-секретарь российско журналистам.
Говоря о поддержке Анкарой вступления Швеции в НАТО, Песков заявил, что Турция - член альянса и имеет в связи с этим обязательства.
"Турция - член Североатлантического альянса, Турция имеет свои обязательства. Турция привержена своим обязательствам - это никогда не было для нас секретом. В этом плане мы никогда не носили розовые очки. Так, наверное, и относимся, в этом плане все прекрасно понимаем", - сказал он.
По его словам, у РФ и Турции есть разногласия, и их Кремль не скрывает.
"Есть и та часть отношений, которая абсолютно соответствует интересам наших двух стран, которые достаточно важны для вас и важны для самой турецкой стороны", - пояснил пресс-секретарь президента РФ.
Ранее генсек НАТО Йенс Столтенберг сообщил, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган согласился "как можно скорее" направить бумаги для ратификации заявки Швеции на вступление в НАТО в турецкий парламент. При этом никаких конкретных сроков Столтенберг не назвал.