«Վագներ» ՄՌԸ գոյություն չունի․ Պուտինն անդրադարձել է Պրիգոժինի հետ հանդիպմանը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «Коммерсантъ»-ի հետ հարցազրույցում խոսել է «Վագներ» մասնավոր ռազմական ընկերության կարգավիճակի, ինչպես նաև ընկերության ղեկավար Եվգենի Պրիգոժինի և մյուս հրամանատարների հետ տեղի ունեցած հանդիպման մասին։
Պուտինը նշել է, որ «Վագներ»-ի մարտիկներն արժանապատվորեն կռվել են, սակայն այն, որ նրանք ներքաշվել են խռովության մեջ, ցավալի է։
«Մի կողմից նրանց հետ հանդիպմանը ես գնահատական ​​տվեցի այն ամենին, ինչ նրանք արել են մարտի դաշտում, մյուս կողմից՝ այն բանի՝ ինչ արել են հունիսի 24-ի իրադարձությունների ժամանակ։ Երրորդ, ցույց տվեցի նրանց ծառայության հետագա հնարավոր տարբերակները, ներառյալ՝ մարտական ​​օգտագործումը: Այսքանը», - նշել է ՌԴ նախագահը։
Իսկ այն հարցին՝ արդյոք «Վագներ» ՄՌԸ-ն պահպանվում է՝ որպես մարտական միավոր, Պուտինը հետևյալ պատասխանն է տվել․ «Ախր «Վագներ» ՄՌԸ գոյություն չունի։ Մենք չունենք օրենք մասնավոր ռազմական կազմակերպությունների մասին։ Այն պարզապես գոյություն չունի», - ասել է Պուտինը՝ հավելելով, որ խումբը կա, սակայն իրավաբանորեն գոյություն չունի։
«Սա առանձին հարց է՝ կապված փաստացի օրինականացման հետ։ Բայց այս հարցը պետք է քննարկվի Պետդումայում, կառավարությունում։ Սա դժվար հարց է», - եզրափակել է Կրեմլի ղեկավարը։
Այնուհետև Պուտինը նշել է, որ «Վագներ»-ի հրամանատարների հետ հանդիպմանը, որին ներկա է եղել մոտ 35 մարդ, ինքը նրանց առաջարկել է աշխատանքի տեղավորման մի քանի տարբերակ, նրանք կարող էին շարունակել ծառայությունը այն մարդու ղեկավարության ներքո, որն «այս ամբողջ ընթացքում նրանց իրական հրամանատարն էր»։
«Շատերը գլխով էին անում, երբ ես սա ասում էի, իսկ Պրիգոժինը, որը նստած էր առջևում և դա չէր տեսնում, ասաց․՝ «Ո՛չ, տղաները նման որոշման հետ համաձայն չեն»», - ասել է Պուտինը։
Հունիսի 23-ի երեկոյան «Վագներ» մասնավոր ռազմական ընկերության հիմնադիր Եվգենի Պրիգոժինը հայտարարել էր, թե իր ստորաբաժանումներն, իբր, հարձակման են ենթարկվել, և դրա համար մեղադրել էր Ռուսաստանի Դաշնության ռազմական ղեկավարությանը։ ՌԴ ՊՆ-ն այս տեղեկությունը որակել էր կեղծ։ Վագներ»-ի ստորաբաժանումները, որոնք աջակցում էին Պրիգոժինին, մտել էին Դոնի Ռոստով, այնուհետև՝ շարժվել դեպի Մոսկվա: Ավելի ուշ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի միջնորդությամբ Պրիգոժինը դադարեցրել էր առաջխաղացումը։

ЧВК "Вагнер" ​​не существует: Путин проккоментировал встречу с Пригожиным
В интервью изданию "Коммерсантъ" президент России Владимир Путин рассказал о ситуации с ЧВК "Вагнер" и о встрече с главой компании Евгением Пригожиным и с ее другими командирами.
Путин отметил, что бойцы "Вагнера" сражались достойно, но то, что они были причастны к беспорядкам, вызывает сожаленье.
"С одной стороны, я на встрече с ними дал оценку того, что они сделали на поле боя, а с другой стороны - того, что они сделали в ходе событий 24 июня. Третье - показал возможные варианты дальнейшего прохождения их службы, в том числе и боевого применения. Вот и все", - сказал президент России.
А на вопрос, сохраняется ли ЧВК "Вагнер" как боевая единица, Путин дал следующий ответ: "Ну так ЧВК "Вагнер" не существует! — воскликнул Владимир Путин.- У нас же нет закона о частных военных организациях! Просто не существует!".
"Это отдельный вопрос, связанный с реальной легализацией. Но это вопрос, который должен обсуждаться в Государственной думе, в правительстве. Непростой вопрос", - заключил глава РФ.
Путин отметил, что на совещании с вагнеровскими командирами, на котором присутствовало около 35 человек, он предложил им несколько вариантов трудоустройства, они могли бы и дальше служить под руководством человека, который "был их реальным командиром все это время".
"Многие кивали, когда я это говорил, - продолжил Владимир Путин. - А Пригожин, который сидел впереди и не видел этого, сказал, выслушав, - Нет, ребята не согласны с таким решением", - рассказал Путин.