Հայաստանի և Պորտուգալիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ
Պաշտոնական այցով Լիսաբոնում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հուլիսի 14-ին հանդիպել է Պորտուգալիայի ԱԳ նախարար Ժուաու Գոմըշ Կռավինյուի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են վերջին տարիներին երկկողմ քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը և դրական դինամիկայի պահպանման նպատակով կարևորել բարձրաստիճան փոխայցելությունների անցկացումը: Ընդգծվել է մինչ օրս բազմակողմ հարթակներում անմիջական շփումների ինտենսիվությունը, ինչպես նաև երկու երկրերի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների պարբերաբար անցկացման նշանակությունը:
Արարատ Միրզոյանը և Ժուաու Կռավինյուն քննարկել են հայ-պորտուգալական օրակարգն ընդլայնելու և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու հնարավորությունները: Նշվել են առևտրատնտեսական ու գործարար կապերի աշխուժացման, ներդրումային ծրագրերի հեռանկարները պատրաստակամություն հայտնելով քայլեր ձեռնարկել առկա ներուժն առավել արդյունավետ իրացնելու ուղղությամբ:
Որպես համագործակցության հեռանկարային ուղղություններ մատնանշվել են մասնավորապես բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, զբոսաշրջության, վերականգնվող էներգիայի ոլորտները, մտքեր են փոխանակվել համատեղ ընթացիկ և նոր ծրագրերի կյանքի կոչման շուրջ:
Զրուցակիցների ուշադրության կենտրոնում են եղել նաև բազմակողմ օրակարգին առնչվող հարցերը: Քննարկվել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության, ինչպես նաև միջազգային կառույցների շրջանակներում առկա փոխգործակցությունը:
Հայաստանի և Պորտուգալիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հանգամանալից անդրադարձ են կատարել միջազգային և տարածաշրջանային հարցերին: Արարատ Միրզոյանն իր պորտուգալացի գործընկերոջը ներկայացրել է իրավիճակը Հարավային Կովկասում, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները, Լեռնային Ղարաբաղում առկա անվտանգային և մարդասիրական լուրջ մարտահրավերները:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից արդեն 7 ամսից ավել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը և դրա հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամը չեն նպաստում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ջանքերին: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումներն ի կատար ածելու, ԼՂ շրջափակումը վերացնելու և Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումները կանխելու հրամայականը՝ կարևորելով միջազգային դերակատարների հստակ գործողությունները:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է նաև Բաքվի կողմից առավելապաշտական նկրտումներից և հռետորաբանությունից, ագրեսիվ գործողություններից հրաժարվելու, ինչպես նաև ԼՂ ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության հարցերի հասցեագրման կարևորությունը:
Նախօրեին ի պատիվ ՀՀ ԱԳ նախարարի այցի կազմակերպված պաշտոնական ընթրիքի ժամանակ ևս քննարկվել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ: Հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԵՄ գործընկերության հարցերին, մասնավորապես Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի և ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման ուղղությամբ ԵՄ շարունակական աջակցությանը, ինչպես նաև Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելությանը: Ընդգծվել է վերջինիս կարևոր դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջազգային սահմանին կայունության ամրապնդման գործում:

Министры ИД Армении и Португалии обсудили широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес
14 июля находящийся в Лиссабоне с официальным визитом министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Португалии Жоао Гомишем Кравиньо.
Собеседники с удовлетворением отметили активизацию двустороннего политического диалога в последние годы, а также подчеркнули важность взаимных визитов на высоком уровне для поддержания положительной динамики. Была подчеркнута интенсивность прямых контактов по сей день на многосторонних площадках, а также важность проведения регулярных политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами.
Арарат Мирзоян и Жоао Кравиньо обсудили возможность расширения армяно-португальской повестки и углубления сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес. Были отмечены перспективы интенсификации торгово-экономических и деловых связей, инвестиционных программ, была выражена готовность предпринять шаги для более эффективной реализации имеющегося потенциала.
В качестве перспективных направлений сотрудничества были отмечены сферы высоких технологий, образования, туризма, возобновляемой энергетики, а также состоялся обмен мнениями о реализации совместных текущих и новых проектов.
В центре внимания собеседников были также вопросы, касающиеся многосторонней повестки дня. Были обсуждены вопросы партнерства между Арменией и ЕС и сотрудничества в рамках международных структур.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и Португалии обстоятельно обсудили международные и региональные вопросы. Арарат Мирзоян представил своему португальскому коллеге ситуацию на Южном Кавказе, последние события в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, серьезные вызовы безопасности и гуманитарные проблемы, существующие в Нагорном Карабахе.
Министр Мирзоян подчеркнул, что незаконная блокада Азербайджаном Лачинского коридора на протяжении уже более 7 месяцев и углубляющийся вследствие этого гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе не способствуют усилиям по установлению прочного мира. Министр Мирзоян также подчеркнул абсолютную необходимость выполнения юридически обязывающих решений Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля о снятии блокады Нагорного Карабаха и предотвращения этнических чисток со стороны Азербайджана, подчеркнув важность четких действий международных акторов.
Министр Мирзоян также акцентировал внимание на важности отказа Баку от максималистских претензий и риторики, агрессивных действий, а также на необходимости решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха.
Во время официального ужина в честь министра иностранных дел Армении накануне также был обсужден широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес. Стороны обстоятельно обсудили вопрос партнерства между Арменией и ЕС, в частности последовательную поддержку ЕС, направленную на развитие повестки демократических реформ и институционального потенциала в Армении, а также гражданскую миссию наблюдателей ЕС в Армении. Была подчеркнута ее важная роль в деле укрепления стабильности на международной границе между Арменией и Азербайджаном.