Անվտանգային ռիսկեր կան. Պեսկովն ՝ առանց ՌԴ-ի հացահատիկի գործարքի մասին
Պետք է հաշվի առնել, որ առանց Ռուսաստանի հացահատիկի գործարքն անվտանգային ռիսկեր է պարունակում։ Կրեմլում չգիտեն, թե որ երկրներն են պատրաստ իրենց վրա վերցնել այդ ռիսկերը, հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Հացահատիկի գործարքը դադարեցվել է հուլիսի 18-ից, սակայն ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է` Ռուսաստանն անհապաղ կվերադառնա դրա իրականացմանը, երբ գործարքի՝ ՌԴ–ին առնչվող հատվածն իրականացվի։ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ավելի վաղ ասել էր, որ Ռուսաստանի նկատմամբ գործարքի պայմանները չեն կատարվել՝ չնայած ՄԱԿ-ի ջանքերին, քանի որ արևմտյան երկրները չեն պատրաստվում կատարել խոստումները, փոխանցում է Սպուտնիկը:
«Այստեղ, անշուշտ, հարց կա, որը մեկնաբանության կարիք ունի մեր զինվորականների կողմից, չէ որ խոսքն այն գոտու մասին է, որն անմիջականորեն մոտ է մարտական գործողությունների շրջանին։ Առանց համապատասխան երաշխիքների այնտեղ որոշակի ռիսկեր են առաջանում։ Հետևաբար, եթե ինչ-որ բան ձևակերպվի առանց Ռուսաստանի, ապա այդ ռիսկերը պետք է հաշվի առնվեն։ Մենք չենք կարող ասել, թե որքանով և որ երկրներն են պատրաստ իրենց վրա վերցնել այդ ռիսկերը», - ասել է Պեսկովը լրագրողներին։
Նրա խոսքով ՝ հացահատիկի գործարքի իրականացման գոտին Կիևի վարչակարգի կողմից օգտագործվում է մարտական նպատակներով, դա կարևոր կետ է, որի մասին չպետք է մոռանալ:
Պատասխանելով այն հարցին, թե կարող էր արդյոք Ուկրաինան հացահատիկի միջանցքներն օգտագործել հուլիսի 17-ին Ղրիմի կամրջի վրա հարձակվելու համար` նա նշել է, որ այդ կապակցությամբ կոնկրետ ինչ-որ բան չի կարող ասել:
«Բայց դուք գիտեք, որ մեր զինվորականներն էլ բազմիցս խոսել են այն մասին, որ Ուկրաինան այդ հացահատիկային միջանցքներն օգտագործում է մարտական նպատակներով»,-ասել Է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը:
Սևծովյան հացահատիկային նախաձեռնությունը, որը 2022 թվականի հուլիսի 22-ին ստորագրեցին Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Ուկրաինայի և ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները, ենթադրում է ուկրաինական հացահատիկի, պարենի և պարարտանյութերի արտահանումը Սև ծովով երեք նավահանգիստներից` ներառյալ Օդեսան։ Նավերի տեղաշարժի համաձայնեցմամբ զբաղվում է Ստամբուլում տեղակայված Համատեղ համակարգող կենտրոնը։
Հացահատիկային նախաձեռնությունը փաթեթային պայմանավորվածության բաղկացուցիչ մաս է կազմում։ Երկրորդ մասը՝ Ռուսաստան-ՄԱԿ հուշագիրը, որը նախատեսված է երեք տարվա համար, նախատեսում է Ռուսաստանից պարենի և պարարտանյութերի արտահանման ապաշրջափակում, հիմնական խնդիրների թվում նշվում է «Ռոսսելխոզբանկի» վերամիավորումը SWIFT-ին, գյուղատնտեսական տեխնիկայի, պահեստամասերի և սպասարկման մատակարարումների վերսկսումը, «Տոլյատի-Օդեսա» ամոնիակատարի աշխատանքի վերականգնումը և մի շարք այլ միջոցառումներ:
Մոսկվայում նշում են, որ փաթեթային պայմանավորվածության այդ մասը չի կատարվել։
Վլադիմիր Պուտինը բազմիցս ասել է, որ Արևմուտքը ուկրաինական հացահատիկի մեծ մասն արտահանում է իր երկրներ, իսկ գործարքի գլխավոր նպատակը՝ հացահատիկի մատակարարումը կարիքավոր երկրներին, այդ թվում՝ աֆրիկյան պետություններին, այդպես էլ չի իրականացվել։

Песков о зерновой сделке без РФ: есть риски безопасности
Есть риски безопасности зерновой сделки без России, это должно учитываться. В Кремле не знают, какие страны готовы на себя эти риски брать, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает Спутник.
Действие зерновой сделки прекратилось 18 июля. В понедельник РФ уведомила Турцию, Украину и ООН о возражении против ее продления. Москва, как ранее заверил Песков, незамедлительно вернется к реализации инициативы, как только ее российская часть будет выполнена.
"Здесь, безусловно, вопрос, который нуждается в комментарии со стороны наших военных, ведь речь идет все-таки о зоне, которая непосредственно приближена к району боевых действий. И без соответствующих гарантий там возникают определенные риски. Поэтому если будет что-то оформляться без России, то эти риски должны учитываться. Здесь мы не можем сказать насколько и какие страны готовы на себя эти риски брать", - сказал Песков журналистам.
По его словам, "зона осуществления зерновой сделки используется киевским режимом в боевых целях, это важный аспект, о котором нельзя забывать".
Отвечая на вопрос, могла ли Украина использовать зерновые коридоры для атаки на Крымский мост 17 июля, он отметил, что не будет "говорить что-то конкретное на этот счет".
"Но вы знаете, что и наши военные неоднократно говорили о том, что Украина использует эти зерновые коридоры в боевых целях", - сказал пресс-секретарь президента РФ.
Черноморская инициатива, которую 22 июля 2022 года подписали представители России, Турции, Украины и ООН, предполагала вывоз украинского зерна и продовольствия, а также удобрений по Черному морю из трех портов, включая Одессу. Согласованием движения судов занимался Совместный координационный центр в Стамбуле. Путин ранее неоднократно указывал, что Запад вывозил большую часть украинского зерна в свои государства, а главная цель сделки - поставки зерна нуждающимся странам, включая африканские - так и не была реализована.
Зерновая инициатива являлась составной частью пакетной договоренности. Вторая часть - меморандум Россия - ООН, рассчитанный на три года - предусматривала разблокировку российского экспорта продовольствия и удобрений, среди главных задач были обозначены переподключение Россельхозбанка к SWIFT, возобновление поставок сельхозтехники, запчастей и сервисного обслуживания, восстановление работы аммиакопровода "Тольятти - Одесса" и ряд других мер. Как отмечали в Москве, эта часть пакетной договоренности не выполнялась.