ԵՄ արտգործնախարարները հինգշաբթի Բրյուսելում կքննարկեն հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցը
Բրյուսելում այսօր՝ հուլիսի 20-ին կայանալիք հանդիպման ժամանակ ԵՄ ԱԳ նախարարները կքննարկեն Ուկրաինային ռազմական օգնությունն ու անվտանգության երաշխիքները, Թուրքիայի և Չինաստանի հետ հարաբերությունները, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցը։ Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ նովոստին՝ վկայակոչելով եվրոպական բարձրաստիճան աղբյուրին։
Ուկրաինայի հակամարտությունը, անվտանգության երաշխիքներն ու ռազմական օգնությունը Կիևին, ինչպես նաև ԵՄ հարաբերությունները Թուրքիայի և Չինաստանի հետ կլինեն ԵՄ ԱԳ նախարարների հանդիպման կենտրոնական թեմաները, որը տեղի կունենա հինգշաբթի Բրյուսելում։
«ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստը կսկսվի աշխատանքային նախաճաշով՝ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների ներկայացուցչի մասնակցությամբ: Այնուհետև կսկսվի ԱԳ նախարարների խորհրդի գլխավոր նիստը, որը նվիրված կլինի երեք թեմայի՝ Ուկրաինայի հակամարտություն, տնտեսական անվտանգության արտաքին քաղաքական ասպեկտ և Թուրքիայի հետ հարաբերություններ», - ասել է աղբյուրը:
Նա նաև նշել է, որ կեսօրին ԵՄ ԱԳ նախարարները մեկուկես ժամ առցանց քննարկում կանցկացնեն ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ՝ հարցերի լայն շրջանակի շուրջ։ Նշվում է, որ Բլինքենի հետ քննարկումների հստակ օրակարգ չկա, սակայն պարզ է, որ Ուկրաինայի հակամարտության և Չինաստանի հետ հարաբերությունների շուրջ քննարկումները կշարունակվեն, հավելել է նա։
Նա չի բացառել, որ այս զրույցի ընթացքում կարող է արծարծվել նաև Թուրքիայի կողմից ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի անդամակցության վավերացման հարցը և Վիլնյուսում կայացած Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հուլիսյան գագաթնաժողովի արդյունքներին հաջորդած որոշումները։
Հանդիպման ավարտին նախարարները նախատեսում են քննարկել ընթացիկ հարցեր, այդ թվում՝ Չինաստանը, Լատինական Ամերիկայի և Կարիբյան ավազանի երկրների հետ հուլիսի 17-18-ին կայանալիք գագաթնաժողովի արդյունքները, Հայաստանի և Ադրբեջանի, ինչպես նաև Թունիսի հարաբերությունների կարգավորումը։
Տնտեսական անվտանգության քննարկման ժամանակ նախարարները քննարկում կանցկացնեն երրորդ երկրներից կախվածությունը նվազեցնելու մասին, որոնք «առեւտուրն ու տնտեսությունը որպես զենք օգտագործելու ներուժ ունեն»։
Աղբյուրը նշում է, որ ԱԳ նախարարները Թուրքիայի հարցը քննարկելիս մտադիր են անդրադառնալ թուրքական ընտրությունների արդյունքներին։
«Սա ընդհանուր առմամբ լավ առիթ է քննարկելու մեր երկկողմ հարաբերություններում ստեղծված իրավիճակը այս երկրի հետ, որը նույնպես ԵՄ-ի թեկնածու է»,- ասել է նա։
Պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե արդյոք նախարարները կանդրադառնան Թուրքիայի ԵՄ անդամակցությանը, աղբյուրը նշել է, որ «հարաբերությունների և իրավիճակի վերաբերյալ համապատասխան զեկույցը, որը նախապես խնդրել էր Եվրոպական խորհուրդը, պատրաստ կլինի մինչև հոկտեմբեր»։
Աղբյուրն ընդգծել է, որ ԵՄ երկրների ԱԳ նախարարները Չինաստանի հարցը քննարկելիս ցանկանում են շոշափել եվրոպական տնտեսական անվտանգությանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև Պեկինի հետ «ներդաշնակ» հարաբերություններ կառուցել։
ԵՄ ԱԳ նախարարների հանդիպումը Բրյուսելում կսկսվի տեղական ժամանակով ժամը 10.00-ին (Երեւանի ժամանակով 12.00-ին), եվրոպական դիվանագիտության Խոսեպ Բորելի ամփոփիչ ասուլիսը սպասվում է Երեւանի ժամանակով 19։00-ից հետո։

Главы МИД стран ЕС обсудят в четверг в Брюсселе армяно-азербайджанское урегулирование
Главы МИД стран Евросоюза обсудят в ходе предстоящей в четверг встрече в Брюсселе встречи военную помощь и гарантии безопасности Украине, отношения с Турцией и Китаем, а также армяно-азербайджанское урегулирование. Об этом сообщают РИА Новости со ссылкой на высокопоставленный европейский источник.
Конфликт на Украине, гарантии безопасности и военная помощь Киеву, а также отношения ЕС с Турцией и Китаем станут центральными темами встречи министров иностранных дел стран Евросоюза, которая пройдет в четверг в Брюсселе.
Заседание Совета МИД начнется с рабочего завтрака с участием представителя ООН по правам человека. Затем начнется основное заседание Совета МИД, которое будет посвящено трем темам: конфликт на Украине, внешнеполитический аспект экономической безопасности, а также отношения с Турцией", - сообщил источник.
Также он отметил, что во второй половине дня главы МИД ЕС проведут полуторачасовую онлайн-дискуссию с госсекретарем США Энтони Блинкеном по широкому кругу вопросов. Отмечается, что четкой повестки обсуждений с Блинкеном нет, но очевидно, что дискуссии вокруг конфликта на Украине и отношений с Китаем будут вестись, добавил он.
Он не исключил, что в ходе этой беседы может также подниматься и вопрос о ратификации Турцией членства Швеции в НАТО и о решениях по итогам июльского саммита Североатлантического альянса, который прошел в Вильнюсе.
В завершение встречи министры планируют обсудить текущие вопросы, включая Китай, итоги прошедшего 17-18 июля саммита со странами Латамерики и Карибского бассейна, нормализацию между Арменией и Азербайджаном, а также Тунис.
При обсуждении экономической безопасности министры проведут дискуссию по снижению зависимости от третьих стран, которые "потенциально могут использовать торговлю и экономику в качестве оружия".
Источник указал, что при обсуждении Турции главы МИД намерены коснуться итогов турецких выборов.
"Это вообще хороший повод обсудить ситуацию в наших двусторонних отношениях с этой страной, которая также является кандидатом в ЕС" - указал он.
Отвечая на вопрос журналистов о том, затронут ли министры турецкое членство в ЕС, источник указал, что "соответствующий доклад по отношениям и по ситуации, который ранее запросил Евросовет, будет готов к октябрю".
Источник подчеркнул, что главы МИД стран Евросоюза при обсуждении Китая хотят затронуть вопросы, связанные с европейской экономической безопасностью, а также выстраиванием "гармоничных" отношений с Пекином.
Заседание глав МИД стран ЕС начнется в Брюсселе в 10.00 по местному времени, итоговая пресс-конференция главы евродипломатии Жозепа Борреля ожидается после 18.00 мск.