Հայաստանի ու Ադրբեջանի փոխվարչապետերը կհանդիպեն սահմանի տարբեր հատվածներում
Հայաստանն ու Ադրբեջանը սահմանազատման հանձնաժողովի հանդիպումներն անցկացնելու են սահմանի տարբեր հատվածներում։ Այս մասին Sputnik Արմենիա-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից։
Հայտնել ենք, որ հուլիսի 12-ին Հայաստան–Ադրբեջան սահմանին` ՀՀ Տավուշի մարզի և Ադրբեջանի Ղազախի շրջանի հատվածում, տեղի է ունեցել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի ու Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի 4–րդ հանդիպումը։
Կողմերը որպես հերթական հանդիպման կազմակերպման վայր միմյանց առաջարկել էին Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանի տարբեր հատվածներ։ Արդյունքում փոխադարձ համաձայնությամբ որոշում է կայացվել հանդիպումը կազմակերպել պետական սահմանի Տավուշի մարզի և Ղազախի շրջանի հատվածում:
«Կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ որոշվել է սահմանին կայանալիք հանդիպումները կազմակերպել պետական սահմանի տարբեր հատվածներում», – ասել են գրասենյակից։
Բացի այդ, գրասենյակից հայտնել են, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի փոխվաչապետների հանդիպմանը մասնակցել են նաև երկու երկրների սահմանազատման հանձնաժողովների այլ անդամներ, սակայն կոնկրետ անուններ չեն նշել։
Նշենք, որ հայաստանյան հանձնաժողովի անդամների կազմը հայտնի էր դարձել 2022 թվականի մարտին։
Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի` սահմանազատման հարցով առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2022թ–ի մայիսի 24–ին Երասխի մոտ։

Ереван и Баку будут проводить встречи комиссий по делимитации на разных участках границы- Sputnik Армения
Radar-Armenia
Армения и Азербайджан будут проводить заседания комиссий по делимитации на разных участках границы, сообщили на запрос Sputnik Армения  в офисе вице-премьера Мгера Григоряна.
Стороны в качестве места организации очередной встречи предложили друг другу разные участки госграницы между Арменией и Азербайджаном. В результате они договорились провести встречу на участке Тавушской области и Газахского района.
''По обоюдному согласию сторон встречи на границе решено проводить каждый раз на разных участках государственной границы'', - говорится в комментарии офиса Григоряна.
Кроме того, там сообщили, что во встрече приняли участие также другие члены комиссий двух стран. При этом, кто именно был в составе, в офисе пояснять не стали.
Отметим, что состав членов армянской комиссии стал известен в марте 2022 года. Предыдущая встреча комиссии состоялась 3 ноября в Брюсселе.
Ранее, 12 июля, на четвертой встрече вице-премьеров Армении и Азербайджана Мгера Григоряна и Шахина Мустафаева обсуждался ряд организационных и процедурных вопросов.