Հայաստանից Wildberries-ում ապրանքների վաճառքը 2023թ-ի առաջին կիսամյակում աճել է 50%-ով
Հայաստանից Wildberries-ում ապրանքների վաճառքը 2023թ-ի առաջին կիսամյակի համար աճել է 50%-ով (նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ) և կազմել 672,6 մլն ռուբլի կամ 2824.92 մլն դրամ: Տեղեկությունը հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը։
Վաճառքի թոփ հնգյակում են սնունդը (163,6 մլն ռուբլի կամ 687.12 մլն դրամ), կոշիկը (135 մլն ռուբլի կամ 567 մլն դրամ), հագուստը (104,5 մլն ռուբլի կամ 438,9 մլն դրամ), ներքնազգեստը (101,5 մլն ռուբլի կամ 426,3 մլն դրամ) և նորածինների հագուստը (61,2 մլն ռուբլի կամ 257,04 դրամ):
Ամենաշատը վաճառվել են շոկոլադ ու քաղցրավենիք, չորացրած բանջարեղեն և մրգեր, տղամարդկանց և կանացի կոշիկներ, մանկական հագուստ և ներքնազգեստ, ինչպես նաև արծաթյա զարդեր։
Նշվում է, որ առցանց հարթակը շարունակում է ամրապնդել համագործակցությունը հայաստանյան բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ․2023թ.-ի հունվարից-հունիս ընկած ժամանակահատվածում հարթակում գրանցված տեղացի վաճառողների թիվը կազմել է 1878 (+42% 2023թ սկզբից):
«Մենք շարունակում ենք ամրապնդել համագործակցությունը հայ ձեռներեցների հետ։ Երևանում արդեն գործում է տեսակավորման կենտրոն, հանրապետության ողջ տարածքում բացվել են ավելի քան 270 պատվերների տրամադրման կետեր։ Նախատեսում ենք լոգիստիկ ենթակառուցվածքի ընդլայնում. մենք ձգտում ենք ապահովել պայմաններ՝ երկրի բնակիչներին ապրանքների առաքման արագության և հարթակի ողջ տեսականու հասանելիության համար: Սա թույլ կտա ձեռներեցներին նվազեցնել առաքման համար տրանսպորտային ծախսերը և ավելացնել եկամուտը»,- նշել են Wildberries-ի մամուլի ծառայությունից։
Հայաստանում Wildberries միջազգային առցանց հարթակը գործում է 2018 թվականից, գործընկերների համար պատվերների տրամադրման կետերն արդեն բացվել են 2021թ․-ին, ուղիղ վաճառքները մեկնարկել են 2022թ․-ի վերջին՝ երկրում առաջին բաշխիչ կենտրոնի բացմամբ (2500 մ2 մակերեսով)։
2023թ․-ի առաջին կիսամյակի վերջում Հայաստանից գնորդների համար բացվել են Wildberries-ի ավելի քան 270 պատվերների տրամադրման սեփական և գործընկերային կետեր:
Wildberries-ը միջազգային խոշոր առցանց հարթակ է, որը շուկայում գործում է արդեն 19 տարի: Աշխարհագրությունը ընդգրկում է 7 երկիր՝ Ռուսաստանի բոլոր շրջանները, ինչպես նաև մի շարք այլ երկրներ, այդ թվում՝ Բելառուսը, Ղազախստանը, Հայաստանը, Ղրղզստանը, Ուզբեկստանը և Իսրայելը։ Wildberries-ի տեսականին ներառում է ռուսական և արտասահմանյան ապրանքանիշերի արտադրանքը՝ հագուստ և կոշիկ, աքսեսուարներ, գեղեցկության պարագաներ, մանկական ապրանքներ, տեխնիկա և էլեկտրոնիկա, կենցաղային ապրանքներ, զարդեր, սնունդ, գրքեր, թվային ապրանքներ և շատ ավելին:

Продажи продукции из Армении на Wildberries за полгода выросли на 50%
За первое полугодие 2023 года на онлайн-платформе Wildberries выросли на 50% продажи продукции из Армении, составив 672,6 млн руб, говорится в сообщении компании.
В топ-5 местных товаров вошли: продукты питания (163,6 млн руб.), обувь (135 млн руб.), одежда (104,5 млн руб.), белье (101,5 млн руб.), а также одежда для новорожденных (61,2 млн руб.).
В компании отмечают, что хитом продаж стали шоколадные конфеты и сладости, также популярны заказы мужской, женской и детской обуви, сушеных овощей и фруктов.
Кроме того, растет число армянских предпринимателей, запускающих свой бизнес на платформе. На маркетплейсе зарегистрировано 1878 продавцов из Армении, за полгода их число выросло на 42%.
Отмечается, что с начала года онлайн-площадка запустила программу поддержки новых партнеров из Армении: гарантийный взнос при регистрации продавцов снижен в три раза - до 50 тыс. драм. А для новых владельцев пунктов выдачи заказов (при регистрации на платформе Wb.point) он временно отменен.
В пресс-службе Wildberries сообщили, что уже сегодня в стране работает сортировочный центр в Ереване и открыто более 270 пунктов выдачи заказов по стране. В планах - расширение логистической инфраструктуры.
В Армении международная онлайн-платформа Wildberries работает с 2018 года Партнерские пункты выдачи заказов в Армении открылись в 2021 году, а прямые продажи стартовали в конце 2022 года с открытием первого распределительного центра в стране. На конец первого полугодия 2023 года для покупателей из Армении открыто более 270 пунктов выдачи заказов Wildberries (66 собственных, 206 открыты в партнерстве с малым бизнесом страны).
Wildberries – крупная международная онлайн-платформа, работающая на рынке 19 лет. География присутствия компании охватывает 7 стран: все регионы России, а также ряд зарубежных стран, среди которых Беларусь, Казахстан, Армения, Кыргызстан, Узбекистан и Израиль. Ежедневно Wildberries отгружает своим покупателям всех стран своего присутствия около 12 млн товаров. По данным на конец марта 2023 г., совокупная площадь всех логистических центров онлайн-платформы превышает 2,8 млн кв.м.
Ассортимент Wildberries включает продукцию от российских и зарубежных брендов: одежда и обувь, аксессуары, бьюти-товары, детские товары, техника и электроника, товары для дома, ювелирные украшения, продукты питания, книги, цифровые товары и многое другое.
В первом квартале 2023г. общее число заказов на онлайн-платформе достигло 618,1 млн (+118% год к году). Оборот от продаж товаров и услуг на Wildberries (GMV) увеличился на 100% до 577,194 млрд руб.
- ЦБ Армении впервые за год с лишним снизил ключевую ставку на 0,25% Как следствие, инфляция в Армении, составившая в феврале 6,5%, в сентябре достигла 9,9%.