Մարդկանց ուղեղում չի տեղավորվում Ակնայից Ստեփանակերտ փոխադրումները լեգիտիմացնելու որեւէ խոսակցություն. Արցախի ՄԻՊ
Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգումը մեզ համար Ադրբեջանի կողմից շարունակվող և անընդհատ թարմացվող ցեղասպան գործիքակազմերից մեկն էր: Այս մասին Alpha News-ի ուղիղ եթերում ասել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը և վստահեցրել, որ Լաչինի միջանցքում անցակետի առկայությունը Արցախի ժողովրդի կյանքի իրավունքի հետ անհամատեղելի է:
«Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգումը Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հանցավոր ցեղասպանական քաղաքականության հերթական դրսևորումն է և հերթական գործիքն էր, որ կիրառվեց: Ասել, որ անսպասելի էր, չենք կարող: Պետք է հասկանանք, որ ադրբեջանական տիրույթում բազմիցս սպառնալիքներ են հնչել նաև այդ ուղղությամբ, և կարող եմ ասել, որ հաճախ իմ նկատմամբ էլ են սպառնալիքներ հնչել ադրբեջանցի տարբեր օգտատերերի կողմից: Ես բացառություն չեմ, Արցախի բոլոր քաղաքացիների ուղղությամբ են նման սպառնալիքներ հնչում»,- նշեց ԱՀ ՄԻՊ-ը:
Ստեփանյանի կարծիքով՝ իրավիճակը ավելի շատ բարդանում է նրանով, որ այդ առևանգումը տեղի է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղիղ ներկայությամբ, և կարելի է ասել` ԿԽՄԿ-ի ձեռքերից:
«Սա այն կարևոր հանգամանք է, որի վրա շեշտադրում արել ենք և շարունակելու ենք անել՝ ինչ-որ առումով պատասխանատվությունը դնելով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի վրա: Ես իմ դժգոհությունն եմ հայտնել Կարմիր խաի միջազգայիին կոմիտեին, որը իր տարածած վերջին հայտարարության մեջ առևանգում բառի փոխարեն օգտագործել էր ձերբակալում տերմինը: Դա անընդունելի է և չի արտահայտում այս հանցավոր գործողության ողջ էությունը: Մենք շարունակելու ենք պնդել, որ ԿԽՄԿ-ն, որպես չեզոք կողմ, պետք է իրավական գնահատական տա այս հանցագործությանը և օգտագործի իր լծակները», հավելեց Ստեփանյանը:
ՄԻՊ-ի փոխանցմամբ՝ այս պահին ԿԽՄԿ-ի կողմից տեղափոխություններն ամբողջությամբ դադարեցված են, քանի որ այն այս պահին ապահով չէ: Պաշտպանը անդրադարձավ ժամեր առաջ Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացու ձերբակալմանը։
«Մի քանի ժամ առաջ տեղեկատվություն փոխանցվեց, որ Արցախի ևս մեկ քաղաքացի Ադրբեջանի կողմից ձերբակալվել է, ինչպես ադրբեջանական ալիքներն են տարածում, բայց նաև մեր փոխանցած ինֆորմացիայի համաձայն, քաղաքացին մոլորվել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում: Մենք շարունակում ենք փաստերի հավաքագրումը և հավելյալ տեղեկատվության դեպքում կհայտնենք»,- ասաց Ստեփանյանը:
Հարցի, թե ինչպես պետք է կանխել այս ամենը, ՄԻՊ-ը նշեց. «Կարծում եմ՝ պետք է վերականգնվի ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ամբողջական վերահսկողությունը Լաչինի միջացքի նկատմամբ: Սա ամենակարևորն է, որ պետք է առաջնային իրականացնել: Բացի ադ, Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգումը ևս մեկ անգամ պետք է ազդակ լինի միջազգային հանրությանը, տարբեր ամակերպություններին, որ անցակետի առկայությունը ուղղակի սպառնալիք է Արցախի ժողովրդի համար, և հնարավոր բոլոր մեխանիզմները կիրառվեն, որ և՛ Լաչնի միջանցքում, և՛ Արցախում վերահսկողության և հաշվետվողականության մեխանիզմ ներդրվի, որ վերջ դրվի Ադրբեջանի անպատժելիությանը: Հակառակ դեպքում, ստացվում է, որ նոր հանցանք գործելով՝ Ադրբեջանը մնում է անպատիժ, որևէ մեկը պատասխանատվության չի ենթարկվում, և ոչ մի հանցանք իրավական գնահատական չի ստանում»,- մեկնաբանեց նա:
Ստեփանյանը ներկայցրեց նաև Արցախի ժողովրդի տրամադրվածությունն ու պահանջը՝ վստահեցնելով՝ Արցախում չկա այնպիսի տրամադրություն, թե պետք է հաշտվել իրավիճակի հետ:
«Այս պահին ես արտահայտում եմ Արցախի հարյուրավոր քաղաքացիների կարծիքը: Անգամ այս ծանր պահին մարդկանց ուղեղում չի տեղավորվում Ակնայից Ստեփանաերտ փոխադրումները կամ դրանք լեգիտիմացնելու ցանակացած խոսակցություն: Կա միասնական կամք, և այդ կամքը արտահայտվում է գրեթե բոլոր տարիքայինների շրջանում: Նրանք շատ լավ հասկանում են, որ հարմարվելով իրավիճակին, Ադրբեջանը մեզ ծուղակի մեջ է գցելու և միջազգային հանրությանը ներկայացնի որպես ինտեգրման ճանապարհին հաջողության օրինակ: Մեր դիրքորոշումը մնում է այն, որ եռակողմ հայտարարությամբ Արցախի ժողովրդի համար, որպես կյանքի ճանապարհ, ընտրվել է Լաչնի միջանցքը: Միջազգային հանրության գործը պետք է լինի այդ ճանապարհի վերաբացումը ապահովելը: Մենք չենք պատրաստվում օգտվել այլ ճանապարհից: Մենք արդեն իսկ ունենք հաստատված ճանապարհ, որը օր առաջ պետք է բացվի, որ կանխվի Արցախում առկա հումանիտար աղետը: Հակառակ պարագայում, այս աղետի պատասխանատվությունը կիսելու են այն բոլոր կողմերը, որոնք այսօր բառախաղով են զբաղված և չեն ստանձնում այն պարտավորությունները, որոնք սահմանված են միջազգային իրավական փաստաթղթերով», — եզրափակեց Ստեփանյանը:

В головах людей не укладываются разговоры о легитимизации перевозок из Акны в Степанакерт: омбудсмен Арцаха
Похищение Вагифа Хачатряна было для нас одним из продолжающихся и постоянно обновляемых инструментов геноцида со стороны Азербайджана. Об этом в прямом эфире Alpha News сказал омбудсмен Арцаха Гегам Степанян и заверил, что наличие КПП в Лачинском коридоре несовместимо с правом народа Арцаха на жизнь.
"Похищение Вагифа Хачатряна — очередное проявление преступной геноцидальной политики Азербайджана, и это был еще один инструмент, который был применен. Мы не можем сказать, что это было неожиданностью для нас. Мы должны понять, что в азербайджанском пространстве неоднократно звучали угрозы и в этом направлении, и могу сказать, что в отношении меня также часто звучали угрозы со стороны разных азербайджанских пользователей. Я не исключение, подобные угрозы звучат в адрес всех граждан Арцаха", — отметил омбудсмен.
По мнению Степаняна, ситуация еще более осложняется тем, что это похищение произошло при непосредственном присутствии сотрудников Международного комитета Красного Креста, и можно сказать, прямо из рук МККК.
"Это довольно важное обстоятельство, на котором мы сделали акцент и продолжим делать, в каком-то смысле возложив ответственность на международный комитет Красного Креста. Я выразил свое недовольство Международному комитету Красного Креста, который в своем последнем заявлении вместо слова "похищение" использовал термин "арест". Это неприемлемо и не отражает всей сути этого преступного действия. Мы продолжим настаивать на том, что МККК, как нейтральная сторона, должна дать правовую оценку этому преступлению и использовать свои рычаги", — добавил Степанян.
По словам омбудсмена, все транспортные перевозки через МККК полностью приостановлены, поскольку на данный момент это небезопасно. Защитник также коснулся задержания гражданина Арцаха азербайджанцами, которое было совершено несколько часов назад.
"Несколько часов назад поступила информация о том, что еще один гражданин Арцаха был арестован Азербайджаном, как распространяют азербайджанские каналы. Но согласно нашей информации, гражданин заблудился на территории, находящейся под контролем Азербайджана. Мы продолжаем собирать факты и сообщим об этом в случае получения дополнительной информации", — сказал Степанян.
На вопрос, как предотвратить все это, омбудсмен отметил: "Думаю, что должен быть восстановлен полный контроль российского миротворческого контингента над Лачинским коридором. Это самое важное, что нужно сделать в первую очередь. Кроме этого, похищение Вагифа Хачатряна должно еще раз послужить сигналом международному сообществу, различным организациям о том, что наличие азербайджанского КПП является прямой угрозой для народа Арцаха, и должны быть применены все возможные механизмы, чтобы и в Лачинском коридоре, и в Арцахе был внедрен механизм контроля и подотчетности, чтобы положить конец безнаказанности Азербайджана. В противном случае, получится, что совершая новое преступление, Азербайджан остается безнаказанным, никто не привлекается к ответственности, и ни одно преступление не получает правовой оценки", - прокомментировал он.
Степанян также представил настрой и требование народа Арцаха и заверил, что в Арцахе нет настроения смиряться с ситуацией.
"На данный момент я выражаю мнение сотен граждан Арцаха. Даже в этот тяжелый момент в умах людей не укладывается мысль о транспортных перевозках из Акны в Степанакерт или любой другой разговор об их легитимации. Есть единая воля, и она проявляется почти у граждан всех возрастов. Они прекрасно понимают, что если подстраиваться под ситуацию, Азербайджан будет держать нас в ловушке и представлять международному сообществу в качестве успешного примера на пути интеграции. Наша позиция заключается в том, что в трехстороннем заявлении для народа Арцаха в качестве дороги жизни был выбран Лачинский коридор. Действия международного сообщества должны заключаться в обеспечении возобновления этой дороги. Мы не собираемся использовать другую дорогу.
У нас уже есть утвержденная дорога, которая должна быть открыта как можно скорее, чтобы предотвратить гуманитарную катастрофу в Арцахе. В противном случае ответственность за эту катастрофу разделят все те стороны, которые сегодня заняты игрой слов и не берут на себя обязательства, установленные международно-правовыми документами", - заключил Степанян.