Արցախում առկա իրավիճակը հատել է հումանիտար աղետի սահմանը. Վաղարշակ Հարությունյանը՝ ՌԴ-ում Հնդկաստանի դեսպանին
Օգոստոսի 4-ին Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը հանդիպում էունեցել Ռուսաստանի Դաշնությունում Հնդկաստանի դեսպան Պավան Կապուրի հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության Facebook-յան էջից ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր և երկու երկրների միջև հարաբերությունների հետագա խորացման հեռանկարները:
Դեսպան Վ.Հարությունյանը գործընկերոջ հետ զրույցում մանրամասն ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիայի արդյունքում տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև ադրբեջանական ագրեսիան Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի դեմ 2021 թվականի մայիսին և 2022 թվականի սեպտեմբերին։
Վ.Հարությունյանն ընդգծել է, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետ կապված իրավիճակը հատել է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի սահմանը ՝ ըստ էության բացահայտելով Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը, որը փաստացի պաշարում է հայտարարել խաղաղ բնակչությանը: Ուշադրություն է հրավիրվել նաև բնակչության սննդի, առաջին անհրաժեշտության ապրանքների և դեղորայքի անհասանելիության խնդրի վրա։ Այս համատեքստում դեսպանը նշել է Լաչինի միջանցքի հնարավորինս արագ ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը։

Ситуация, связанная с блокадой Лачинского коридора, пересекла черту гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе – посол Армении в РФ
4 августа Посол Республики Армения в Российской Федерации Вагаршак Арутюнян встретился с Послом Индии в Российской Федерации Паваном Капуром. Об этом сообщается на странице Посольства Армении в РФ в соцсети Facebook.
В ходе встречи были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества между Арменией и Индией в различных сферах и перспективы дальнейшего углубления отношений между странами.
Посол В. Арутюнян в беседе с коллегой детально представил текущую ситуацию, возникшую в регионе в результате широкомасштабной агрессии Азербайджана против народа Нагорного Карабаха, а также азербайджанской агрессии в отношении суверенной территории Республики Армения в мае 2021 года и в сентябре 2022 года.
В. Арутюнян подчеркнул, что ситуация, связанная с блокадой Лачинского коридора, пересекла черту гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе, по сути раскрыв геноцидальную политику Азербайджана, который фактически объявил осаду мирному населению. Было также акцентировано внимание на отсутствие доступа населения к продуктам питания, предметам первой необходимости и медикаментам. В этом контексте Посол отметил необходимость скорейшего разблокирования Лачинского коридора.