ԼՂ-ում հումանիտար իրավիճակի խորացումը կարող է վտանգի տակ դնել տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ջանքերը․ Միրզոյանը՝ Իսպանիայի գործընկերոջը
Օգոստոսի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսպանիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարար Խոսե Մանուել Ալբարես Բուենոյի հետ։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամն ու դրա ծայրահեղ բացասական հետևանքները ԼՂ ժողովրդի համար: Նախարարն ընդգծել է հունիսի 15-ից ԼՂ լիակատար շրջափակման հետևանքով հատկապես բնակչության խոցելի խմբերի՝ 30 հազար երեխաների, 20 հազար տարեցների, 9 հազար հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար անհրաժեշտ բժշկական օգնության բացակայությունն ու իրավիճակի լրջությունը:
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի շարունակական խորացումը կարող է վտանգի տակ դնել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերը՝ ընդգծելով առկա մեխանիզմները թիրախային  օգտագործելու և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման ուղղությամբ քայլերի անհրաժեշտությունը:
Հաշվի առնելով ԵՄ խորհրդում Իսպանիայի նախագահությունը՝  ընդգծվել է նաև ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցչի հուլիսի 25-ի հայտարարությանը ԵՄ անդամ երկրների լիակատար աջակցության և ուղերձների կարևորությունը:

Арарат Мирзоян представил гуманитарный кризис, развернувшийся в Нагорном Карабахе главе МИД Испании
9 августа состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с министром иностранных дел, ЕС и сотрудничества Испании Хосе Мануэлем Альбаресом Буэно.
Министр Мирзоян представил гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, а также его крайне негативные последствия для населения Нагорного Карабаха. Министр подчеркнул всю серьезность ситуации, отметив, что вследствие полной блокады Нагорного Карабаха с 15 июня наиболее уязвимые категории населения - 30 тысяч детей, 20 тысяч пожилых людей и 9 тысяч инвалидов - не получают необходимую медицинскую помощь.
Арарат Мирзоян отметил, что продолжающееся обострение гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе может поставить под угрозу усилия Армении и международного сообщества, направленные на достижение устойчивого мира в регионе, а также подчеркнул необходимость целенаправленного использования уже существующих механизмов и осуществления шагов для прекращение блокирования Лачинского коридора в соответствии с решениями Международного Суда.
С учетом председательства Испании в Совете ЕС была также подчеркнута важность полной поддержки государствами-членами ЕС заявления Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности от 25 июля и адресных заявлений государств-членов ЕС.