Արցախից 10 բուժառու տեղափոխվել է ՀՀ
Այսօր՝ օգոստոսի 12-ին, ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 10 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին,  անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի  միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 9 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
Ադրբեջանական կողմը շարունակաբար արգելում է Կարմիր խաչի մեքենաներով խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի և բժշկական պարագաների մատակարարումը Արցախ, իսկ բազմաթիվ բուժառուներ դեռևս սպասում են իրենց տեղափոխությանը Հայաստանի Հանրապետություն և Արցախ վերադարձին:
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 26 երեխա, 7-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 82 հիվանդ, 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում՝ ծանր վիճակում։

При посредничестве МККК 10 больных перевезены из Арцаха в Армению
Сегодня, 12 августа, 10 пациентов Республиканского медицинского центра Арцаха вместе с сопровождающими лицами при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста перевезены в специализированные медицинские центры Армении.
В течение дня на автомобилях МККК планируется вернуть в Арцах 9 пациентов вместе с сопровождающими, которые были направлены в Армению для лечения в рамках госзаказа.
Азербайджанская сторона продолжает запрещать Красному Кресту доставлять в Арцах крайне необходимые медикаменты и изделия медицинского назначения, многочисленные пациенты ждут транспортировки на машинах МККК в Республику Армения и возвращения в Арцах.
На данный момент 26 детей проходят стационарное лечение в медобъединении ''Аревик'', семь находятся в отделении неонатологии и реанимации.
82 пациента проходят стационарное лечение в ЗАО ''Республиканский медицинский Центр'', 6 пациентов находятся в реанимационном отделении, в тяжелом состоянии.