Իրանի արտգործնախարարն այցով մեկնել է Սաուդյան Արաբիա
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը Թեհրանից մեկնել է Էր Ռիադ։ Այս մասին տեղեկանում է «Արմենպրես»-ը վկայակոչելով ТАСС գործակալությունը։
Նշվում է, որ ըստ Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության Telegram ալիքում հրապարակված հաղորդագրության՝ նախարարի՝ Սաուդյան Արաբիա այցի ընթացքում կկայանան երկկողմ հարաբերություններին առնչվող տարբեր հարցերի, ինչպես նաև երկու երկրների համար փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի խնդիրների քննարկումներ։
Իրանը և Սաուդյան Արաբիան երկկողմ հարաբերությունների վերականգնմանն ուղղված քայլեր են կատարում դիվանագիտական հարաբերությունների խզումից 7 տարի անց։
Էր Ռիադի և Թեհրանի միջև հարաբերությունները սրվել էին 2015 թվականի մարտին՝ Եմենում Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիայի կողմից «Անսար Ալլահ» (հութիներ) շարժման դեմ ռազմական գործողության սկզբից ի վեր։ 2016 թվականի հունվարին Թեհրանում Սաուդյան Արաբիայի դեսպանատան վրա հարձակումներից հետո թագավորությունը խզել էր դիվանագիտական ​​հարաբերություններն Իրանի հետ:
Ընթացիկ տարվա մարտի 10-ին Թեհրանը և Էր Ռիադը համաձայնության են եկել դիվանագիտական ​​ներկայացուցչությունների աշխատանքի վերականգնման շուրջ:

Глава МИД Ирана отбыл с визитом в Саудовскую Аравию
Министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян во главе с высокопоставленной делегацией отправился в Эр-Рияд. Это станет первым визитом высокопоставленного иранского должностного лица в Саудовскую Аравию после восстановления отношений между двумя странами после семилетнего перерыва, об этом передает Анадолу.
Как сообщает иранское информагентство ИРНА, Абдоллахиян встретится с саудовским коллегой Фейсалом бин Ферханом и рядом других высокопоставленных чиновников королевства. В ходе однодневного визита планируется обсудить двусторонние связи между Ираном и Саудовской Аравией, а также региональные и глобальные вопросы.
Кроме того, в Эр-Рияд прибудет посол Ирана Али Рыза Энайети, который официально приступит к своим обязанностям одновременно с прибытием министра иностранных дел Ирана.
Разрыв дипломатических отношений между Ираном и Саудовской Аравией произошел 3 января 2016 года после казни 47 человек, в том числе шиитского священнослужителя Нимр аль-Нимра. Обвиняемые в ''терроризме'' лица были казнены в саудовском королевстве 2 января 2016 года.
На фоне жесткой реакции иранских властей демонстранты в Иране подожгли посольство Саудовской Аравии в Тегеране и здание консульства в городе Мешхед. 3 января 2016 года власти Эр-Рияда объявили о разрыве дипотношений.
10 марта Иран и Саудовская Аравия договорились о восстановлении дипломатических отношений и возобновлении работы посольств в течение двух месяцев. Переговоры приходили в Пекине при посредничестве китайских официальных лиц.