Ռուսաստանի և Արցախի 41 քաղաքացիներ ՌԴ խաղաղապահների միջնորդությամբ տեղափոխվել են Հայաստան
ՌԴ խաղաղապահների կողմից օգոստոսի 21-ին տեղի է ունեցել Ռուսաստանի և Արցախի 41 քաղաքացիների տեղափոխություն Արցախից Հայաստան: Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության կառավարության ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հետ համագործակցության ապահովման կենտրոնի տարածած հաղորդագրությունից, որի մեջ շեշտվում է, որ սա առաջին դեպքն է հունիսի 14-ից ի վեր:
«ՌԴ քաղաքացիները վաղուց սպասում էին իրենց տեղափոխությանը, իսկ Արցախի քաղաքացիներն ուսանողներ են, որոնք ընդունվել են ՀՀ և արտասահմանյան բուհեր: Ըստ խաղաղապահների հետ ձեռքբերված նախնական պայմանավորվածության՝ առաջիկա օրերին շարունակվելու է ուսանողների և ՌԴ քաղաքացիների տեղափոխությունը:
Այնուամենայնիվ, ադրբեջանական կողմը շարունակում է խոչընդոտել բազմաթիվ անձանց երկկողմանի տեղաշարժը: Այս պահի դրությամբ, հարյուրավոր քաղաքացիներ Հայաստանում սպասում են Արցախ վերադարձին, շտապ և պլանային առողջական հիմքերով 333 անձ հերթագրված է Կարմիր խաչի միջոցով Հայաստան տեղափոխվելու համար՝ չհաշված հումանիտար, աշխատանքային և այլ նպատակներով երկկողմանի տեղաշարժի անհրաժեշտությունը հազարավոր անձանց մոտ:
Ադրբեջանական կողմը շարունակում է նվաստացուցիչ պայմաններ ստեղծել Հակարիի կամրջի մոտ տեղակայված ապօրինի անցակետում՝ ի լրումն Արցախի քաղաքացիների նկատմամբ անօրինական հսկողության ու խոչընդոտների: Մասնավորապես, անձանց կամքին հակառակ՝ ադրբեջանցիները և իրենց հրավիրած լրագրողները հերթական անգամ նկարահանել են նրանց դեմքերը և օգտագործել քարոզչական նպատակներով: Բացի դրանից, ադրբեջանական կողմը թույլ չի տվել ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մեքենաները անցնեն Հակարիի կամուրջը՝ ստիպելով ուղևորներին իրենց բեռներով հանդերձ ոտքով անցնել կամուրջը, որից հետո Գորիսից ընդառաջ եկած մեքենաներով շարունակել են ճանապարհը (ապացույցը՝ կից տեսանյութով)»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հաղորդագրության մեջ նաև հիշեցվում է, որ հունիսի 15-ից առ այսօր Ադրբեջանը շարունակում է արգելել Հայաստանից Արցախ բոլոր հումանիտար բեռների տեղաշարժը, ինչի հետևանքով օրեցօր խորանում է հումանիտար աղետն Արցախում: ՀՀ Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր համայնքում՝ Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ, հուլիսի 26-ից շարունակում է կասեցված մնալ Արցախի համար ՀՀ կառավարության կողմից ուղարկված շուրջ 400 տոննա հումանիտար աջակցությունը:
«Ադրբեջանական ապօրինի անցակետով քաղաքացիների անցումը որևէ կերպ չի փոխում Արցախի Հանրապետության կառավարության դիրքորոշումը Լաչինի միջանցքում գործող այդ անցակետի և ադրբեջանական մնացած խոչընդոտների վերաբերյալ: Արցախի Հանրապետության կառավարությունը շարունակում է պնդել, որ պետք է ամբողջությամբ վերականգնվի անձանց, մեքենաների ու բեռների անխափան ու երկկողմանի տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ առանց ադրբեջանական որևէ միջամտության՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի հրամանների.,- եզրափակվում է հաղորդագրությունը:

41 гражданин России и Арцаха передан в Армению при посредничестве российских миротворцев
21 августа 41 гражданин России и Арцаха был переведен из Арцаха в Армению российскими миротворцами. Об этом "Арменпресс" стало известно из сообщения Центра обеспечения сотрудничества с российскими миротворческими войсками правительства Республики Арцах, в котором подчеркивается, что это первый случай с 14 июня.
"Граждане Российской Федерации давно ждут своего перевода, а граждане Арцаха – это студенты, поступившие в вузы РА и зарубежья. Согласно достигнутой с миротворцами предварительной договоренности, переброска студентов и граждан России продолжится в ближайшие дни.
Однако азербайджанская сторона продолжает препятствовать двустороннему передвижению многих людей. На данный момент сотни граждан Армении ожидают возвращения в Арцах, 333 человека ожидают перевода в Армению через Красный Крест по экстренным и плановым медицинским показаниям, не считая необходимости двустороннего перемещения тысяч людей для гуманитарных, рабочих и других целей.
Азербайджанская сторона продолжает создавать унизительные условия на незаконном КПП, расположенном у моста Хакари, в дополнение к незаконной слежке и препятствиям для граждан Арцаха. В частности, против воли лиц азербайджанцы и приглашенные ими журналисты в очередной раз фотографировали их и использовали в пропагандистских целях. Кроме того, азербайджанская сторона не пропустила транспортные средства российских миротворческих сил через мост Хакари, вынудив пассажиров перейти мост с багажом пешком, после чего они продолжили путь на прибывших им навстречу транспортных средствах из Гориса (доказательство в прикрепленном видео)", - говорится в сообщении.
В сообщении также напоминается, что с 15 июня по сегодняшний день Азербайджан продолжает запрещать перемещение всех гуманитарных грузов из Армении в Арцах, в результате чего гуманитарная катастрофа в Арцахе с каждым днем углубляется. В общине Корнидзор Сюникского марза РА, недалеко от входа в Лачинский коридор, с 26 июля приостановлена поставка около 400 тонн гуманитарной помощи, направленной правительством РА в Арцах.
"Проход граждан через незаконный азербайджанский блокпост никоим образом не меняет позицию правительства Республики Арцах в отношении этого блокпоста, действующего в Лачинском коридоре, и остальных азербайджанских заграждений. Правительство Республики Арцах продолжает настаивать на том, чтобы бесперебойное и двустороннее движение людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору было полностью восстановлено без какого-либо вмешательства Азербайджана, в соответствии с трехсторонней декларацией от 9 ноября 2020 года и решениями Международного Суда ООН от 22 февраля и 6 июля 2023 года", - говорится в сообщении.