Թուրքիան առաջին անգամ ուղիղ գծով գազ կառաքի եվրոպական երկիր, որն իր հարեւանը չէ
Թուքրիան առաջին անգամ բնական գազ կուղարկի եվրոպական երկիր, որն իր հարևանը չէ, համապատասխան համաձայնագիրն ստորագրվել է թուրքական BOTAŞ պետական ընկերության և հունգարական MVM-ի միջև, հայտարարել է էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ալփարսլան Բայրաքթարը, հայտնում է NEWS.am-ը:
Նա X (նախկին Twitter) սոցցանցում հայտարարել է BOTAŞ ընկերության և հունգարական MVM ըկերության միջև բնական գազի արտահանման համաձայնագրի մասին։ «Թուրքիան առաջին անգամ բնական գազ կարտահանի եվրոպական երկիր, որն իր հարևանը չէ»,- նշել է նախարարը։
Հունգարիան Թուրքիայի հետ 275 մլն խորանարդ մետր գազ գնելու պայմանագիր է կնքել հաջորդ տարվա գարուն-ամառվա համար, հայտարարել է Հունգարիայի արտաքին գործերի և արտաքին տնտեսական կապերի նախարար Պետեր Սիյարտոն։
Հունգարիայի ԱԳՆ-ում հայտարարել են, որ Բուդապեշտը աշխատում է դիվերսիֆիկացնել գազի մատակարարումները, բայց կարճաժամկետ հեռանկարում ռուսական գազը փոխարինել չի ստացվի։ Ադրբեջանական գազի ավելացմանը զուգընթաց՝ Հունգարիան փորձում է հեղուկացված բնական գազի մատակարարումներն ավելացնել խորվաթական Կրկե տերմինալով և Ռումինիայի գազի հանքավայրից։
Ըստ Սիյարտոյի՝ Բուդապեշտը  դիտարկում է նաև Էկվադորից նավթի ներկրման հնարավորությունը։
Սիյարտոն նշել է, որ Կատարի մայրաքաղաք Դոհա իր այցելության ժամանակ կնքվել է համաձայնագիր, որով Հունգարիայի և Կատարի էներգաընկերությունները կարող են բանակցություններ սկսել Հունգարիա հեղուկացված բնական գազի մատակարարումների մասին մոտավորապես երեք տարի հետո։ Բանակցություններ են ընթանում նաև հունգարացի և օմանցի գործընկերների միջև Օմանից նավթի և գազի ներմուծումն սկսելու մասին։ Սիյարտոն ընդգծել է, որ Պարսից ծոցի երկրների հետ համաձայնագրերը չեն նշաանկում հրաժարում ՌԴ-ի հետ գործարքից, այլ ուղղված են դիվերսիֆիկացմանը։

Турция впервые будет напрямую отправлять газ в европейскую страну, не являющуюся ее соседом
Турция впервые будет экспортировать природный газ в европейскую страну, не являющуюся ее соседом, соответствующее соглашение подписано между турецкой госкомпанией BOTAŞ и венгерской MVM, заявил министр энергетики и природных ресурсов страны Алпарслан Байрактар, передает NEWS.am.
Министр энергетики и природных ресурсов Альпарслан Байрактар объявил в соцсети X (''икс'', ранее Twitter) о подписании соглашения об экспорте природного газа между компанией BOTAŞ и венгерской компанией MVM. ''Турция впервые экспортирует природный газ в европейскую страну, не являющуюся ее соседом'', - отметил министр.
Венгрия заключила договор с Турцией о покупке 275 миллионов кубометров турецкого газа весной-летом следующего года, заявил ранее венгерский министр иностранных дел и внешнеэкономических связей Петер Сийярто.
В венгерском МИДе неоднократно заявляли, что Будапешт работает над диверсификацией поставок газа, однако в краткосрочной перспективе заменить российские энергоносители не получится. Помимо увеличения импорта азербайджанского газа, Венгрия заинтересована в увеличении поставок сжиженного природного газа (СПГ) в страну через терминал в хорватском Крке и разработке газового месторождения в Румынии.
Кроме того, по словам Сийярто, Будапешт в рамках диверсификации поставок рассматривает возможность импорта нефти из Эквадора на случай, если сухопутный транзит российской нефти через Украину станет невозможным.
Также Сийярто отмечал, что в ходе его визита в катарскую столицу Доху заключено соглашение, в соответствии с которым энергокомпании Венгрии и Катара могут начать переговоры о поставках СПГ в Венгрию приблизительно через три года. Также, по его словам, идут переговоры между венгерскими и оманскими партнерами на уровне специалистов и предприятий о возможном начале импорта нефти и природного газа из Омана. Сийярто подчеркнул, что соглашения со странами Персидского залива не означают отказа от контрактов с РФ, а направлены на диверсификацию.