Ադրբեջանի իշխանությունն ակտիվացրել է թշնամանքը Հայ Առաքելական Եկեղեցու նկատմամբ` այն հռչակելով 5-րդ շարասյուն. Թաթոյան
Ադրբեջանի իշխանությունն ակտիվացրել է թշնամանքը Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու նկատմամբ` այն հռչակելով 5-րդ շարասյուն, ռևանշիզմի և պատերազմի քարոզիչ, որի դեմ պետք է պայքարել։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«Հատկապես թիրախավորված են Հայոց կաթողիկոսներն ու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը, խոշոր վանական համալիրներն ու եկեղեցիները, օրինակ՝ Նորավանքը, Հաղարծինը, Գեղարդավանքը: Նրանք անգամ փոխել են Էջմիածնի անվանումը:
Ավերված կամ կիսաքանդ հայկական եկեղեցիները ներկայացվում են իբրև հայերի կողմից ավերված ադրբեջանական մշակութային հուշարձաններ:
Սա անմիջակարորեն ուղղված է էթնիկ հայկական ինքնության վերացմանը:
Այս ամենն արվում է «Արևմտյան Ադրբեջան» կեղծ հայեցակարգի շրջանակում, որով նկատի է ունեցվում ամբողջ Հայաստանը։
Այս կեղծ հայեցակարգը սահմանում է նաև, որ Հայաստանը պարտավոր է «վերականգնել և պաշտպանել ադրբեջանական ավերված մշակութային ժառանգությունը` որպես հաշտեցման նախապայման»: Արտաքին աշխարհի համար նախատեսված այս արտաքուստ մարդասիրական պահանջի ներքո իրականում ադրբեջանական իշխանությունը բոլորովին այլ նպատակներ է հետապնդում:
Այս դիրքերից Ադրբեջանը պարբերաբար հանդես է գալիս ագրեսիվ հռետորաբանությամբ՝ փորձելով վարկաբեկել հայոց եկեղեցին, Հայաստանին մեղադրել ալբանական կամ ուդիական եկեղեցիները «յուրացնելու» մեջ:
Ադրբեջանի իշխանությունը ջանքեր է գործադրում ոչ միայն երկրի ներսում, այլ նաև դրսում կրոնական թշնամանք բորբոքել հայերի նկատմամբ։
Ադրբեջանի նախագահը մուսուլմանական աշխարհին մի քամի անգամ կոչ է արել վրեժխնդիր լինել հայերից ու Հայաստանից՝ բացարձակ կեղծիքով մեղադրելով մեր ժողովրդին իսլամաֆոբիայի մեջ:
Այս կոչը, ըստ էության, ադրբեջանական ագրեսիվ հարձակումն է ողջ քրիստոնեական համայնքի վրա:
Իրականում, իսլամ դավանող աշխարհի բազմաթիվ ժողովուրդների հետ հայերը դարերով ապրում են՝ որպես բարեկամներ։ Այս ամենն ապացույցներով ամրագրված է մեր հատուկ զեկույցներում և ներկայացվում է միջազգային հանրությանը»,- գրել է նա:

Власти Азербайджана усилили свою враждебность по отношению к Армянской Апостольской Святой Церкви: Татоян
Власти Азербайджана усилили свою враждебность по отношению к Армянской Апостольской Святой Церкви, объявив ее 5-й колонной, пропагандисткой реваншизма и войны, с которой необходимо бороться. Об этом написал на своей странице в "Facebook" экс-омбудсмен Армении, директор Центра права и справедливости Фонда "Татоян" Арман Татоян.
"Особому нападению подвергаются Католикос Армении и Первопрестольный Святой Эчмиадзин, крупные монастырские комплексы и церкви, такие как Нораванк, Агарцин, Гегардаванк. Они даже изменили название Эчмиадзина.
Все это широко представлено как азербайджанские, точнее, албанские или удийские памятники. Причем речь идет о построенных, действующих или недействующих церквях в Армении или Арцахе.
Разрушенные или частично разрушенные армянские церкви представлены как памятники азербайджанской культуры, разрушенные армянами.
Это напрямую направлено на уничтожение этнической армянской идентичности.
Все это делается в рамках ложной концепции "Западный Азербайджан", то есть имеется в виду вся Армения.
В этой ложной концепции также говорится, что Армения обязана "восстановить и защитить разрушенное культурное наследие Азербайджана как предварительное условие примирения". Под этим внешне гуманитарным требованием к внешнему миру правительство Азербайджана на самом деле преследует совершенно иные цели.
С этих позиций Азербайджан регулярно выступает с агрессивной риторикой, пытаясь дискредитировать Армянскую церковь, обвиняя Армению в "присвоении" Албанские или Удинской церквей.
Правительство Азербайджана прилагает усилия не только внутри страны, но и за рубежом, чтобы разжечь религиозную вражду к армянам.
Президент Азербайджана несколько раз уже призвал мусульманский мир отомстить армянам и Армении, обвинив наш народ в исламофобии с абсолютной ложью.
Этот призыв, по сути, является агрессивной азербайджанской атакой на весь христианский мир.
Фактически, армяне на протяжении веков живут дружбой со многими народами мира, исповедующими ислам. Все это документально подтверждено в наших специальных докладах и представляется международному сообществу".