Պետք է կարողանալ պատասխան տալ սեփական արարքների համար. Զախարովան` Փաշինյանին
ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան պատասխանել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե անվտանգության առումով միայն 1 կենտրոնից հանրապետության կախվածությունը ռազմավարական սխալ էր։ Ճեպազրույցի ժամանակ Զախարովան հայտարարել է, որ պետք է կարողանալ սեփական արարքների համար պատասխան տալ, ոչ թե անդադար ու ամեն առիթի ժամանակ մեղավորներ փնտրել, փոխանցում է Sputnik Արմենիա-ն։
«Պետք է յուրաքանչյուրն ինքը պատասխանատվություն կրի և չբարդի մեղքը մեկ այլ անձի վրա։ Հենց դրանում է քաղաքական գործչի, պետական գործչի և երկրի շահերի մասին չմտածող անձի տարբերությունը։ Հակառակ դեպքում դա մի փոքր նման է վատ պարողի պատմությանը»,– ասել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Դիվանագետն անդրադարձել է նաև Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարություններին։ Վերջինս հարցազրույցներից մեկում ասել է, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչել է այն երկիրը, որը պետք է լինի երաշխավորը, այսինքն՝ ռուսական կողմը։ Սիմոնյանը հղում է կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, որում ասվում է, որ Լաչինի միջանցքը 5 կմ լայնությամբ տարածք է, որը ՌԴ խաղաղապահների իրավասության ներքո է։ Ըստ խոսնակի` հարց է առաջանում` որտեղ է այդ տարածքը և որտեղ են ռուս խաղաղապահները։
Զախարովան այս առնչությամբ կարծում է, որ հրապարակային հռետորաբանությունը, որը գրեթե կոպտության է հասնում, Հայաստանի քաղաքական գործիչներին չի սազում։ ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցչի խոսքով, եթե նրանք ուզում են խոսել փորձագիտական, քաղաքական մակարդակներով, ապա դրա համար կան բոլոր հնարավորությունները, Երևանի հետ կապի հրաշալի ուղիներ կան` բոլոր ուղղություններով։ Միևնույն ժամանակ, Զախարովան կարծում է, որ այնտեղ անգամ դերերն են գրված, թե ով ինչպես պետք է խոսի։ Ամեն դեպքում, դա չի սազում մարդկանց, որոնք ներկայացնում են հայ հասարակությունը։

Надо уметь отвечать за свои поступки: Захарова ответила Пашиняну
Представитель МИД России Мария Захарова отреагировала на заявление премьера Армении Никола Пашиняна о том, что зависимость республики только от одного центра в плане безопасности была стратегической ошибкой. В ходе брифинга Захарова заявила, что необходимо уметь отвечать за собственные поступки, а не искать виновных, делая это бесконечно и по каждому поводу, передает Sputnik Армения.
"Нужно нести собственную ответственность и не переваливать вину на кого-либо еще. В этом и есть отличие политика, государственного деятеля от человека проходящего, не думающего об интересах страны. Иначе это немного похоже на историю про плохого танцора", - добавила представитель МИД.
Коснулась дипломат и заявлений спикера Национального собрания Алена Симоняна. Последний в одном из интервью сказал, что территориальную целостность Азербайджана признала та страна, которая должна быть гарантом, то есть российская сторона. Симонян сослался на трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, в котором говорится, что Лачинский коридор является территорией шириной в 5 км, находящейся под юрисдикцией миротворцев РФ. И по словам, спикера, возникает вопрос, где эта территория и где российские миротворцы?
Захарова в этой связи считает, что публичная риторика на грани чего-то, похожего на хамство, не красит политических деятелей Армении. Если они хотят разговаривать на экспертном уровне, на политическом уровне, то для этого есть все возможности, есть прекрасные каналы связи с Ереваном, по всем направлениям. В то же время, считает Захарова, "там и роли расписаны, кто как должен говорить". В любом случае это не красит людей которые представляют армянское общество.
"Когда мы слышим эти заявления со стороны Еревана о том, что какая-то зависимость от России не дает возможности обеспечить безопасность... Все-таки люди, которые представляют страну, должны ответственность относиться к своим заявлениям. Неужели они не знают какое количество граждан Армении удалось в том числе благодаря действиям Москвы?!", - сказала дипломат.
Она считает, что если в Ереване хотят переписать историю, то это у них не получится. Народ Армении свою историю знает очень хорошо, и новейшую и вековую. И знает о роли России в судьбе народа Армении.