Միրզոյանն ու Գերմանիայի ԱԳ նախարարը քննարկել են տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հարցեր
Սեպտեմբերի 5-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքի հետ:
Քննարկվել են տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հարցեր:
Անդրադարձ կատարելով սեպտեմբերի 1-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի գործողություններին՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ դա Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործելաոճի հերթական դրսևորումն էր: Նախարար Միրզոյանը հավելել է, որ Ադրբեջանն իր քայլերով ձգտում է ապակայունացնել իրավիճակը Հարավային Կովկասում, որը պետք է դատապարտելի լինի միջազգային հանրության կողմից:
Երկուստեք ընդգծվել է դրան զուգահեռ Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր խորացող հումանիտար ճգնաժամի՝ ԼՂ բնակչության, հատկապես խոցելի խմբերի համար հետևանքները և ճգնաժամի հաղթահարման հրատապությունը: Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման հարցում ՀՀ դիրքորոշումը և ընդգծել այդ ուղղությամբ միջազգային դերակատարների, այդ թվում՝ ԵՄ, կողմից հստակ քայլեր կատարելու անհրաժեշտությունը: Բարձր գնահատելով գործընկերների կողմից մինչ օրս արված հասցեական ուղերձները՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ, ցավոք, դրանք բավարար չեն տեղում դրական փոփոխություն արձանագրելու, Լեռնային Ղարաբաղի փաստացի շրջափակումը վերացնելու և Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ վերադարձնելու համար:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Գերմանիայի միջև համագործակցության  երկկողմ օրակարգի առաջ մղման հնարավոր քայլերին:

Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Федеративной Республики Германия
5 сентября министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Федеративной Республики Германия Анналеной Бербок.
Были обсуждены вопросы региональной стабильности и безопасности.
Затронув действия вооруженных сил Азербайджана против суверенной территории Республики Армения 1 сентября, министр Мирзоян подчеркнул, что это очередное проявление продолжающегося агрессивного поведения Азербайджана. Министр Мирзоян добавил, что Азербайджан своими шагами стремится дестабилизировать ситуацию на Южном Кавказе, что должно быть осуждено международным сообществом.
Параллельно с этим обе стороны подчеркнули последствия ежедневно усугубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе для населения Нагорного Карабаха, особенно его уязвимых категорий, и безотлагательность преодоления кризиса. Министр Мирзоян подтвердил позицию Армении по прекращению блокирования Лачинского коридора в соответствии с решениями Международного Суда ООН и подчеркнул необходимость конкретных шагов международных акторов в этом направлении, в том числе ЕС. Высоко оценив адресные призывы, сделанные партнерами по сей день, министр Мирзоян подчеркнул, что, к сожалению, их недостаточно для того, чтобы зафиксировать позитивные изменения на местах, фактического снятия блокады Нагорного Карабаха и возвращения Азербайджана в конструктивное русло.
Были также затронуты возможные шаги по продвижению двусторонней сотрудничества между Арменией и Германией.