Մարզահամերգային համալիրի դիմաց բացվեց Կարեն Դեմիրճյանի բրոնզաձույլ արձանը
Երևանի մարզահամերգային համալիրի 40-ամյակի միջոցառումների շրջանակում համալիրի դիմաց հանդիսավոր արարողությամբ բացվեց Հայաստանի ազգային հերոս, ականավոր պետական գործիչ Կարեն Դեմիրճյանի բրոնզաձույլ արձանը, որի քանդակագործը Սարգիս Բաբայանն է, իսկ ճարտարապետը՝ Լևոն Առաքելյանը:
Բացման արարողությանը ներկա են գտնվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, Կարեն Դեմիրճյանի որդիները` Սամվել և Ստեփան Դեմիրճյանները։
Վարչապետն իր խոսքում գոհունակություն է հայտնել այսօրվա իրադարձության առիթով և ընդգծել, որ մայրաքաղաքում շատ արժանի տեղում է կանգնվել Կարեն Դեմիրճյանի արձանը։ Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ սա Կարեն Դեմիրճյանի արձանի համար ամենահարմար տեղն է։
«Գիտեք, որ ի սկզբանե նախատեսված էր կամ կար միտք, որ այդ արձանը պետք է տեղադրվի Մաշտոցի պողոտայում, Հյուսիսային պողոտայի հատվածում: Անկեղծ ասած, ինձ դուր չէր գալիս այդ տեղը, որովհետև մի տեսակ նեղվածք և նեղվածություն էի զգում այդ կապակցությամբ, որովհետև զգում էի, որ այդ տեղն ինչպես էլ ստեղծենք` Կարեն Դեմիրճյանի մասշտաբն ի ցույց դնելու, ի վիճակի չենք։ Բայց այս միտքն էլ բարձր չէի արտահայտում` մտածելով, թե դա ինչպես կտանեն Դեմիրճյան ընտանիքի մեր հարգարժան անդամները և առանձնահատուկ տիկին Ռիման։
Հիշում եմ մի օր` ինձ համար հաճելի անակնկալ էր, որ տիկին Ռիման մի խոսակցության մեջ ասաց՝ մտածում է, որ արձանը ճիշտ չէ այդ տեղում դնելը։ Ինքն էլ մոտավորապես նույն կերպ փաստարկներ բերեց։ Ես չեմ հիշում, թե ինչպես և ում մոտ հղացավ այդ միտքը, որ Կարեն Դեմիրճյանի արձանը պետք է տեղադրվի Մարզահամերգային համալիրի դիմաց, բայց նաև այն պատճառով չեմ հիշում, որովհետև մտքի արտահայտման առաջին պահից դրա շուրջ ձևավորվեց կոնսենսուս։
Ուրախ եմ, որ այսօր այստեղ ենք, ափսոսանքն այն է, որ տիկին Ռիման այսօրվա մեր իրադարձությանը ներկա չէ, որովհետև գիտեմ, թե ինչպիսի խանդաղատանքով, սպասումով էր վերաբերվում այս իրադարձությանը։ Եվ ուզում եմ հավատալ, որ նա Կարեն Դեմիրճյանի հետ այս պահին ներկա է:
Հարգելիներս, ես ծնվել եմ 1975 թվականին Հայաստանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունում, որի ղեկավարությունը ստանձնել էր արդեն Կարեն Դեմիրճյանը։ Ես մեծ հետաքրքրությամբ ընթերցեցի տիկին Ռիմա Դեմիրճյանի գիրքն իրենց համատեղ կյանքի մասին։ Շատ խոսվեց Կարեն Դեմիրճյանի դերի մասին Հայաստանի զարգացման գործում, բայց այդտեղ կա մի շատ կարևոր նրբություն, որն ուզում եմ հիշատակել, որը տիկին Դեմիրճյանի գրքում ներկայացված է շատ դիպուկ։ Այն, որ Կարեն Դեմիրճյանի կառավարման, Հայաստանի ղեկը ստանձնելու առաջին իսկ պահից նրա գաղափարը և միտքը եղել է Հայաստանի ինդուստրիալիզացիան։ Նրա գաղափարն այն էր, որ պետք է ամեն ինչ անել, որ Հայաստանն ագրարային կարգի երկրից վերածվի արդյունաբերական երկրի։
Եթե մենք ուզում ենք խորությամբ հասկանալ Կարեն Դեմիրճյանի ներդրումը Հայաստանի զարգացման գործում` հենց սա պիտի նկատի ունենանք, որովհետև նաև պիտի հաշվի առնենք, որ արդյունաբերականությունն անհնար կլիներ առանց կրթության ոլորտում մեծ ներդրումների բարեփոխումների»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը ցավով է նշել, որ անկախությունից հետո շատ ավելի քիչ բան է ստեղծվել Հայաստանի Հանրապետությունում, քան անկախությունից առաջ՝ Կարեն Դեմիրճյանի օրոք։ «Եվ սա խնդիր է։ Ես ուզում եմ, որ մենք այս խնդիրը լուրջ հետազոտենք։ Դա լավ և ճիշտ չէ, բայց պետք է դրա խորը պատճառները հասկանալ։ Ուրախ եմ, որ ի հեճուկս բոլոր դժբախտությունների` այսօր կարողանում ենք Հանրապետությունում մեծամասշտաբ կապիտալ ներդրումներ անել։ Եվ ուզում եմ նաև ընդգծել, որ շատերը չեն հավատում, բայց շատ լուրջ ու իրագործման փուլում գտնվող ծրագիր է Երևանի մետրոպոլիտենի «Աջափնյակ» կայարանի ստեղծումը, որը, իհարկե, նաև մեր գնահատանքի ու հարգանքի տուրքն է Կարեն Դեմիրճյանին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով, ընդհանրապես, եթե ուզում ենք Հայաստանի ժամանակակից պատմության խորհրդանիշների մասին հիշել, մտքում երկու շենք է գալիս՝ մեկը Երևանի օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի շենքն է, երկրորդը՝ Մարզահամերգային համալիրի։ Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ դա ցույց է տալիս մի ամբողջ դարաշրջան՝ ժողովրդի զարգացման, կյանքի, բարեկեցության, որը սկսել է աղքատությունից, չքավորությունից, և ի վերջո հասել է կետի, երբ երկիրը կարող է ունենալ Մարզահամերգային համալիրի նման մի կառույց։
«Չեմ կարող չընդգծել իմ անձնական առնչությունները Կարեն Դեմիրճյանի հետ։ Մի անգամ ես 1996 թվականին իրեն ասացի, և ինքն արձագանքեց իրեն հատուկ վարակիչ ծիծաղով: Այդ ժամանակ 20-21 տարեկան էի, ասացի` պարոն Դեմիրճյան, մենք տարիներ առաջ ենք իրար հետ ծանոթացել։ Զարմացավ, ասաց` ո՞նց։ Ասացի` Դուք Իջևան էիք եկել, ես դպրոցական էի, այն երեխաների խմբում էի և անձամբ ձեզ ծաղիկ եմ նվիրել Իջևանի թանգարանի դիմաց։ Ծիծաղեց։ Եվ նրա հետ առնչվել եմ նաև որպես լրագրող: Շատ հետաքրքիր էր նույն մարդուն տեսնել և հետազոտել տարբեր կողմերից՝ որպես աշակերտ, քաղաքացի և լրագրող, որը նաև առիթ է ունեցել անձնական շփումներ ունենալ։
Ուզում եմ ընդգծել մի քանի կարևոր հանգամանք։ Այո, Կարեն Դեմիրճյանը մինչև այսօր և շատ երկար սիրված է մեր ժողովրդի շրջանում։ Այդպիսի մարզային այց չենք ունեցել, որտեղ ինչ-որ առիթով, բայց սիրով Կարեն Դեմիրճյանի անունը չհնչի: Ես չեմ հիշում այդպիսի բան։ Ուզում եմ ընդգծել հետևյալը` Կարեն Դեմիրճյանը մինչև Ազգային ժողովի նախագահ դառնալը, ես իր ղեկավարության շրջանը նկատի ունեմ, Խորհրդային Միության բարձրաստիճան պաշտոնյա է եղել: Խորհրդային միությունը մի ամբողջ առավելություններով, թերություններով, պրոբլեմներով էր, բայց ուզում եմ ընդգծել, որ Կարեն Դեմիրճյանը Խորհրդային Հայաստանում և խորհրդային տարիներին երբեք ու երբեք բռնակալ չի եղել: Եվ սա է նրա նկատմամբ ժողովրդի սիրո պատճառներից մեկը։
Առանձնահատուկ ուզում եմ ընդգծել նրա իմացությունը և վերաբերմունքը մշակույթի, գիտության, կրթության նկատմամբ։ Նա ոչ միայն պատմում էր, այլև իր վերաբերմունքն էր շարադրում գիտության, կրթության, մշակույթի նկատմամբ, վերաբերմունքը պետության զարգացման կոնտեքստում։ Եվ դա շատ ուսանելի մոտեցում էր։ Նա գիտեր գրականություն, գիտեր երաժշտություն։ Ինքն ինձ պատմում էր դրվագներ, թե Երևանի, կամ Հայաստանի այս կամ այն քանդակի վերաբերյալ ինչ քննարկումներ է ունեցել քանդակագործների հետ։ Զարմանում էի ուղղակի։
Եվ ուզում եմ հատուկ ընդգծել Կարեն Դեմիրճյանի անձնահատուկ վերաբերմունքն իր ընտանիքի նկատմամբ։ Հիշում եմ, թե ինչպիսի խանդաղատանքով էր խոսում իր թոռնիկների մասին։ Իր սերնդի մարդկանց մոտ ընդունված չէր ընդհանրապես զգացմունքներն արտահայտել, բայց նա կարողանում էր զգացմունքներն արտահայտել այնպես, որ լինի ընդունված կանոնի համապատասխան, բայց մյուս կողմից էլ՝ իրապես անկեղծ, սրտառուչ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետն ընդգծել է նաև Կարեն Դեմիրճյանի և Դեմիրճյան ընտանիքի զսպվածությունը որպես բարձրաստիճան մարդիկ, և Խորհրդային Միության ժամանակներում, և Հայաստանի երրորդ Հանրապետությունում բարձր պետական պաշտոններ զբաղեցնելու ժամանակ. «Սա շատ կարևոր ընդգծում է։ Հիշում եմ, ավագ սերնդի ներկայացուցիչները տարբեր առիթներով շատ են ասել դրա մասին, թե ինչպիսին են եղել Դեմիրճյանի որդիներն այն տարիներին, երբ Դեմիրճյանը եղել է Հայաստանի Հանրապետության ղեկավար»։
Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ ի հեճուկս 1988 թվականից հետո առաջացած բոլոր բարդություններին, վայրիվերումներին՝ 1999-ին հայ ժողովուրդն իր գնահատանքի, շնորհակալության, աջակցության խոսքն է ասել Կարեն Դեմիրճյանին: «Իհարկե, նաև 1998 թվականին։ Այս էլ է պետք արձանագրել և պետք չէ վարանել, ասել, որ այո, ցավոք, այդ ժամանակ ընտրությունների արդյունքներն ամենակոպիտ կերպով կեղծվեցին, բայց նաև 1999-ին ի վերջ ճշմարտությունը հաղթեց, վերահաստատվեց։ Ես չեմ ուզում և չեմ կարող հավատալ, որ այն ձեռքը, որը կրակել է Կարեն Դեմիրճյանի վրա` կարող է որևէ հոգևոր, արժեքային, մարդկային կապ ունենալ հայ ժողովրդի։ Ես չեմ կարող հավատալ, որ այս հողի վրա քայլող, այս ջրից խմած, կամ նրանից սնուցվող որևէ մեկի մտքով կարող էր անցնել կազմակերպել Կարեն Դեմիրճյանի և Վազգեն Սարգսյանի սպանությունը:
Դա հանցագործություն չէր անձանց նկատմամբ, դա հանցագործություն էր Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ։ Մենք անընդհատ ասում ենք, այստեղ տիկին Գլխավոր դատախազն է ներկա և շատերն են նրանից, մեզնից ակնկալում, որ ի վերջո այս հարցը կպարզվի և կպարզաբանվի։ Հասկանում եմ, թե դա ինչքան դժվար է, որովհետև շատ հայտնի գործերի վերանայման ընթացքում տեսնում ենք այնպիսի երևույթ, որ պետական ամենաբարձր մակարդակով ապացուցները կեղծվել են։ Ամենաթարմ օրինակը՝ Մարտի 1-ի դեպքերը, երբ տեսնում ենք, որ տեղում կրակված պարկուճները հավաքվել, ոչնչացվել են, հետո զորադաշտում կրակված պարկուճները լցրել են որպես ապացույց ու տարել։
Հասկանո՞ւմ եք, թե ինչ ծավալի ապացույցներ են կորսվել, բայց ես կարծում եմ, որ հայ ժողովրդի ցանկությունն ու ուղերձն է, և այդ թվում իմ` որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, որ շատ լավ կլինի և շատ մեծ պատիվ կբերի Հայաստանի Հանրապետությանը, Հայաստանի իրավապահ համակարգին, երբ կարողանանք հայ ժողովրդին, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին աներկբա տալ կոնկրետ պատասխաններ՝ ինչու և ինչպես դա տեղի ունեցավ և ովքեր են դրա մեղավորները։
Դեմիրճյան ընտանիքի հարգելի անդամներ, ինձ համար մեծ պատիվ է կիսել ձեզ հետ այս օրը և առիթ ունենալ խոսելու Կարեն Դեմիրճյանի արձանի առջև կանգնած։
Փառք նահատակներին և կեցցե Հայաստանի Հանրապետությունը»։
Այնուհետև վարչապետը և ներկաները ծաղիկներ են խոնարհել Կարեն Դեմիրճյանի արձանին՝ հարգանքի տուրք մատուցելով նրա հիշատակին:

В рамках посвященных 40-летию Спортивно-концертного комплекса Еревана мероприятий состоялась торжественная церемония открытия бронзового памятника Национальному герою Республики Армения, выдающемуся государственному деятелю Карену Демирчяну. Скульптором памятника является Саргис Бабаян, архитектором – Левон Аракелян.
В церемонии открытия приняли участие премьер-министр Никол Пашинян, президент Республики Армения Ваагн Хачатурян, председатель Национального Собрания Ален Симонян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, заместитель мэра Еревана Тигран Авинян, сыновья Карена Демирчяна Самвел и Степан Демирчяны.
В своей речи премьер-министр выразил удовлетворение сегодняшним мероприятием и подчеркнул, что памятник Карену Демирчяну стоит в очень достойном месте. По словам Никола Пашиняна, это наиболее подходящее место для памятника Карену Демирчяну.
“Вы знаете, что изначально планировалось или была идея, что этот памятник должен быть установлен на проспекте Маштоца, на участке Северного проспекта. Честно говоря, мне это место не нравилось, потому что я чувствовал в связи с этим местом некий дискомфорт, поскольку чувствовал, что как бы мы ни пытались переделать этот участок, мы не смогли показать масштаб Карена Демирчяна. Однако эту мысль вслух я не высказывал, не зная, как ее воспримут наши уважаемые члены семьи Демирчяна и особенно госпожа Римма.
Помню, однажды для меня стало приятным сюрпризом то, что госпожа Римма в разговоре сказала, что, по ее мнению, устанавливать памятник на этом месте неправильно. Она привела примерно такие же аргументы. Я не помню, как и кому пришла идея, что памятник Карену Демирчяну должен быть установлен перед Спортивно-концертным комплексом. Не помню, наверное, потому, что вокруг этой идеи с первой же секунды сложился консенсус.
Я рад, что сегодня мы собрались здесь, сожалею только, что г-жа Римма сегодня не присутствует на нашем мероприятии, потому что знаю, с каким трепетом она относилась к этому событию и как ждала его. И мне хочется верить, что она в этот момент присутствует здесь вместе с Кареном Демирчяном.
Уважаемые присутствующие, я родился в 1975 году в Армянской Советской Социалистической Республике, руководство которой уже взял на себя Карен Демирчян. С большим интересом я прочитал книгу госпожи Риммы Демирчян об их совместной жизни. Много говорилось о роли Карена Демирчяна в развитии Армении, но я хочу отметить очень важный нюанс, который очень точно представлен в книге госпожи Демирчян. Речь идет о том, что с самого первого момента прихода к власти Карена Демирчяна в Армении, его идеей и мыслью была индустриализация Армении. Его идея заключалась в том, что необходимо сделать все, чтобы превратить Армению из аграрной страны в индустриальную.
Если мы хотим глубоко понять вклад Карена Демирчяна в развитие Армении, то должны иметь в виду именно это, поскольку мы также должны учитывать, что индустриализация была бы невозможна без крупных инвестиционных реформ в сфере образования”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян с сожалением отметил, что после обретения независимости в Республике Армения было создано гораздо меньше, чем до обретения независимости при Карене Демирчяне. “И это проблема. Я хочу, чтобы мы серьезно изучили этот вопрос. Необходимо понять его глубинные причины. Я рад, что, несмотря на все трагические события, сегодня мы имеем возможность осуществлять масштабные капитальные вложения. И еще хочу подчеркнуть, что многие не верят, но создание станции ереванского метрополитена “Ачапняк” – это очень серьезный и находящийся в стадии реализации проект, который, конечно, также является нашей признательностью и данью уважения Карену Демирчяну”, - сказал Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, в целом, если мы хотим вспомнить о символах новейшей истории Армении, на ум приходят два здания: одно - здание Национального академического театра оперы и балета, второе - Спортивно-концертный комплекс. По мнению Никола Пашиняна, это показатель целой эпохи развития, жизни, благосостояния народа, которая началась с бедности, но, в конце концов, достигла того момента, когда в стране могла появиться такая структура, как Спортивно-концертный комплекс.
“Не могу не подчеркнуть свои личные контакты с Кареном Демирчяном. Однажды, в 1996 году, я рассказал ему, и он ответил присущим ему заразительным смехом. Мне тогда был 20-21 год, я сказал: господин Демирчян, мы познакомились много лет назад. Он удивился, сказал: как это? Я сказал: Вы приехали в Иджеван, я был школьником, я был в той группе детей и лично подарил Вам цветы перед зданием музея Иджевана. Он рассмеялся.
Я общался с ним и как журналист. Было очень интересно видеть и изучать одного и того же человека с разных моих позиций: сначала как ученик, затем как гражданин и журналист, который к тому же имел возможность иметь личные контакты.
Хочу подчеркнуть несколько важных обстоятельств. Да, наш народ до сих пор и на протяжении длительного времени с любовью относится к Карену Демирчяну. У нас не было ни одного визита в области страны, чтобы имя Карена Демирчяна не упоминалось с любовью. Я не помню такого. Хочу подчеркнуть следующее: Карен Демирчян до того, как стать председателем Национального Собрания, был высокопоставленным деятелем Советского Союза, я имею в виду период его руководства. У Советского Союза было много преимуществ, недостатков и проблем, но я хочу подчеркнуть, что Карен Демирчян никогда не был тираном в Советской Армении и в советские годы. И это одна из причин народной любви к нему.
Особо хочу подчеркнуть его знание и отношение к культуре, науке, образованию. Он не только рассказывал, но и выражал свое отношение к науке, образованию, культуре, свое отношение в контексте развития государства. И это был очень поучительный подход. Он знал литературу, знал музыку. Он сам рассказывал мне эпизоды своих бесед со скульпторами по поводу той или иной скульптуры в Ереване или в Армении. Я просто изумлялся.
И я хочу подчеркнуть особое отношение Карена Демирчяна к своей семье. Помню, с какой нежностью он говорил о своих внуках. Людям его поколения вообще не было свойственно выражать свои чувства, но он умел выражать свои чувства так, чтобы это соответствовало принятым нормам, но с другой стороны, это было действительно искренне и трогательно”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр также подчеркнул сдержанность Карена Демирчяна и его семьи как высокопоставленных людей как во времена Советского Союза, так и тогда, когда они занимали высокие государственные должности в Третьей Республике Армения: “Это очень важно. Помню, представители старшего поколения много раз говорили о том, какими были сыновья Демирчяна в те годы, когда Демирчян был руководителем Армении”.
Никол Пашинян добавил, что, несмотря на все сложности, возникшие после 1988 года, в 1999 году армянский народ выразил Карену Демирчяну свою признательность, благодарность и поддержку. “Конечно, в том же 1998 году, и это тоже нужно зафиксировать и без колебаний подчеркнуть, что да, к сожалению, результаты выборов были самым грубым образом сфальсифицированы, но и в итоге в 1999 году истина восторжествовала. Я не хочу и не могу поверить, что рука, стрелявшая в Карена Демирчяна, может иметь какую-либо духовную, ценностную, человеческую связь с армянским народом. Я не могу поверить, чтобы кому-то, кто ходит по этой земле, пьет эту воду, пришло в голову организовать убийство Карена Демирчяна и Вазгена Саркисяна.
Это не было преступлением против личности, это было преступление против Республики Армения. Мы постоянно говорим об этом, здесь присутствует госпожа генеральный прокурор, и многие ждут от нее, от нас, что этот вопрос в конце концов будет выяснен и раскрыт. Я понимаю, насколько это сложно, потому что при пересмотре многих известных дел мы видим такое явление, когда доказательства на самом высоком государственном уровне были сфальсифицированы. Самый свежий пример – события 1 марта, когда мы видим, что найденные на месте гильзы патронов были собраны и уничтожены, затем были собраны гильзы с полигонов и представлены в качестве вещественных доказательств.
Представляете, сколько доказательств было потеряно, но я думаю, что это желание и месседж армянского народа, в том числе и меня как премьер-министра Республики Армения, и будет очень хорошо и принесет большую честь Республике Армения, правоохранительной системе Армении, когда мы сможем дать конкретные ответы армянскому народу, гражданам Республики Армения, почему и как это произошло и кто виновники.
Дорогие члены семьи Карена Демирчяна, для меня большая честь разделить с вами этот день и иметь возможность выступить перед памятником Карену Демирчяну.
Слава павшим героям и да здравствует Республика Армения!”
Затем премьер-министр и присутствующие возложили цветы к памятнику Карена Демирчяна, воздав дань уважения его памяти.