Հայաստանում հեռավար աշխատանքը նախատեսվում է կարգավորել օրենսդրական մակարդակով
Հայաստանում հեռավար աշխատանքը պետք է կարգավորվի օրենսդրական մակարդակով: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 12-ին Ազգային ժողովում «Աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Ռուբեն Սարգսյանը, հայտնում է News.am-ը:
Փոխնախարարի խոսքով՝ հեռավար աշխատանքն այսուհետ հնարավոր կլինի ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածում։
«Այս պահին օրենքում կա հեռավար աշխատանքը կարգավորող կանոն, սակայն այն վերաբերում է միայն ճգնաժամային իրավիճակներին»,- պարզաբանել է Սարգսյանը։
Նա ներկայացրել է նաեւ միջազգային վիճակագրություն. Օրինակ՝ ԱՄՆ աշխատաշուկայում կատարված ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ 2023 թվականի փետրվարին աշխատակիցների մոտ 20%-ն արդեն աշխատում էր գրասենյակներից։ Միևնույն ժամանակ, մնացածը` մոտ 80%-ը, աշխատում են կամ ամբողջովին հեռակա կամ հիբրիդային: Նույն միտումը նկատվում է Եվրոպայում։
Նախագծով նախատեսվում է, որ հեռավար աշխատանքն իրականացվելու է աշխատողի և գործատուի փոխադարձ համաձայնությամբ։ Ճիշտ է, պայմանով, որ կոնկրետ այս աշխատանքի բնույթը թույլ է տալիս այն կատարել նման ձևաչափով։
Աշխատանքային պարտավորությունների կատարման ընթացքում աշխատողը պարտավորվում է փոխադարձ համաձայնությամբ ապահովել դրանց պատշաճ կատարումը, ինչպես նաև նրա հասանելիությունը գործատուին:

Дистанционную работу в Армении планируют урегулировать на законодательном уровне
Дистанционную работу в Армении следует урегулировать на законодательном уровне. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения законопроекта о внесении изменений в Трудовой кодекс заявил 12 сентября заместитель министра труда и социальных вопросов республики Рубен Саркисян, передает News.am
По словам замминистра, работать удаленно впредь можно будет как в государственном, так и в частном секторе.
''На данный момент в законе есть норма, регулирующая работу на удаленке, однако она касается только периода кризисных ситуаций'', - пояснил Саркисян.
Он представил и международную статистику. Например, исследования, проведенные на рынке труда США, показали, что в феврале 2023 года из офисов работало уже около 20% сотрудников. При этом остальные – около 80%, работают либо полностью удаленно, либо гибридно. Та же тенденция наблюдается и в Европе.
Проект предусматривает, что дистанционная работа будет осуществляться по обоюдному согласию работника и работодателя. Правда при условии, если характер данной конкретной работы позволяет выполнять ее в подобном формате.
В период выполнения своих трудовых обязательств сотрудник обязуется обеспечить их надлежащее исполнение, а также свою доступность для работодателя во взаимосогласованном порядке.
Неисполнение вышеупомянутых требований со стороны сотрудника будет считаться нарушением трудовой дисциплины.