Հայաստանում հայտնաբերվել է օմիկրոնի նոր` ակրուքս ենթատեսակը. ԱՆ
Հայաստանում հայտնաբերվել է օմիկրոնի նոր` ակրուքս ենթատեսակը: Սեպտեմբերի 12-ի տվյալներով` վերջին 7 օրում մեր երկրում արձանագրվել է COVID-19-ի  71 դեպք, ինչը նախորդ շաբաթվա համեմատ (42 դեպք) աճել է 29-ով: Այս մասին հայտնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը։
Թեստավորման դրական արդյունքները ևս նախորդ շաբաթվա համեմատ աճել են`   կազմելով 29.1% (նախորդ շաբաթ՝ 28.4%):
Նշվում է, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով` COVID-19-ի դեպքերի աճ է գրանցվում ամբողջ աշխարհում, իսկ եվրոպական տարածաշրջանում աճում է օմիկրոնի մի քանի ենթատեսակներով պայմանավորված հոսպիտալացումների թիվը:
Հիմնականում շրջանառվում են օմիկրոնի BA.2.86 (Pirola) և EG.5 (Eris)   տարբերակները։
Հաշվի առնելով, որ կանխատեսվում է սուր շնչառական վարակների (ՍՇՎ), ներառյալ կորոնվիրուսային հիվանդության, սեզոնային հիվանդացության և հոսպիտալացման աճ, ԱՀԿ-ն շարունակում է խրախուսել բոլոր երկրներին մեծացնել հսկողությունը, COVID-19-ի նկատմամբ թեստավորումը, սեկվենավորումը՝ շրջանառվող  նոր տարբերակների ռիսկը գնահատելու համար:
Հայաստանում ՍՇՎ և կորոնավիրուսային հիվանդության  դեպքերը կանխարգելելու և վաղ հայտնաբերելու նպատակով առողջապահության նախարարությունը հորդորում է`
• պատվաստվել սեզոնային գրիպի և կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ,
• սուր շնչառական վարակին բնորոշ ախտանշանների դեպքում՝ ջերմության  բարձրացում (մինչև 38-40◦ C), գլխացավ, մկանային ցավ, կոտրտվածության զգացում, կոկորդի ցավ, չոր հազ, քթահոսություն,   դիմել բժշկական կազմակերպություն կորոնավիրուսային հիվանդության թեստավորման և ժամանակին բժշկական օգնություն և սպասարկում ստանալու նպատակով:
Առողջության առաջնային պահպանման օղակում և բժշկական կազմակերպություններում COVID-19-ի վաղ հայտնաբերման նպատակով այժմ ՍՇՎ-ով պացիենտների շրջանում իրականացվում են կասկածելի դեպքերի թեստավորում:

В Армении обнаружили новый вариант омикрона – акрукс
По данным ВОЗ, рост случаев заболевания COVID-19 регистрируется по всему миру, а в европейском регионе растет число случаев госпитализации, обусловленных заражением несколькими вариантами штамма ''Омикрон''.
Как передает министерство здравоохранения Армении, в основном циркулируют варианты омикрон BA.2.86 (Пирола) и EG.5 (Эрис).
Начальник Управления инфекционных и неинфекционных заболеваний Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Ромелла Абовян сообщила, что на днях в Армении обнаружен новый вариант омикрона – акрукс. По данным за 12 сентября, за последние 7 дней в РА зафиксирован 71 новый случай коронавируса, что по сравнению с прошлой неделей (42 случая) больше на 29 случаев.
Учитывая, что прогнозируется рост сезонных заболеваний и госпитализаций, в том числе из-за коронавируса, ВОЗ продолжает призывать все страны усилить контроль, проводить тестирования на Covid-19 для оценки рисков новых вариантов коронавируса.
В Минздраве призвали также вакцинироваться как против гриппа, так и коронавируса.
В случае заболевания и наличия соответствующих симптомов следует обратиться к врачу: повышенная температура тела, головная боль, мышечная боль, боль в горле, сухой кашель, насморк.