Երևանում մեկնարկում է ավագանու ընտրությունների քվեարկությունը
Այսօր՝ սեպտեմբերի 17-ին, ժամը 08։00-ին Երևանի տարածքում մեկնարկում է ավագանու ընտրությունների քվեարկությունը, որը կշարունակվի ուղիղ 12 ժամը՝ մինչև 20։00-ն, հաղորդում է Panorama.am։
Ավագանու ընտրությունների կազմակերպման նպատակով Երևանում կազմավորվել են 475 ընտրական տեղամասային կենտրոններ։
Քվեարկության ողջ ընթացքը և քվեարկության արդյունքների ամփոփման գործընթացն առցանց հեռարձակվելու է Երևանի բոլոր 475 տեղամասերից՝ իրական ժամանակում։
«Ընտրություններ» ավտոմատացված համակարգի միջոցով քվեարկության արդյունքներ ԸԸՀ-ներում մուտքագրվելուց հետո իրական ժամանակում առցանց հրապարակվելու են։
Երևանի ավագանին ընտրվում է համամասնական ընտրակարգով՝ կուսակցության կամ կուսակցությունների դաշինքների ընտրական ցուցակներով։  Քաղաքացիները ընտրում են ոչ թե քաղաքապետ, այլ ավագանի։ Երևանի ավագանիում ձայների մեծամասնությունը ստացած ավագանու առաջին համարն էլ դառնում է քաղաքապետ կամ էլ քաղաքապետ է ընտրում հենց ավագանին՝ կախված ձայների հարաբերակցությունից։
Երևանի ավագանին կազմված է 65 անդամից։
Երևանի ավագանու ընրություններին մասնակցում է 13 կուսակցութուն և 1 դաշինք։  Երևանի ավագանու ընտրություններին գրանցված կուսակցությունների ու դաշինքի համարները՝ քվեաթերթիկում.

В Ереване открылись избирательные участки, стартовало голосование на выборах в Совет старейшин
Сегодня, 17 сентября, в 8:00 началось голосование на выборах в Совет старейшин Еревана. Избирательные участки открылись, комиссии приступили к работе, передает Panorama.am.
Для организации выборов в Совет старейшин Еревана было сформировано 475 избирательных участковых центров.
Согласно закону РА "О местном самоуправлении в городе Ереване", Совет старейшин избирается по утвержденному Избирательным кодексом РА порядку и состоит из 65 членов. Совет старейшин избирается сроком на пять лет.
Мандаты в Совете старейшин будут распределены пропорционально результатам выборов. Избирательный барьер: 6% голосов для партий и 8% для блока. На первом заседании избранные старейшины выберут тайным голосованием из своего состава мэра столицы. Кандидату для избрания необходимо получить большинство голосов. Но если одна из партий получит более половины мандатов в Совете, то возглавляющий список этой партии получит пост градоначальника без процедуры голосования.
В выборах в Совет старейшин Еревана участвуют 14 политических сил – 13 партий и 1 блок. Вот в каком порядке они расположены в избирательных бюллетенях:
1. "Общественный голос" (кандидат в мэры Артак Галстян),
2.  "Гражданский договор" (кандидат в мэры Тигран Авинян),
3. "Справедливая Армения" (кандидат в мэры Норайр Норикян),
4. "Победа" (кандидат в мэры Виктор Мнацаканян),
5. "Сила Родины" (кандидат в мэры от партии Нелли Арутюнян),
6. Европейская партия Армении (кандидат в мэры Тигран Хзмалян),
7. "Национальный прогресс" (первый номер – отстраненный правящей силой в 2021 году от должности мэра Еревана Айк Марутян),