ԼՂ-ում խաղաղապահ առաքելության ընթացքում 6 զինվորական է զոհվել. ՌԴ դեսպանություն
Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնելու ընթացքում զոհվել է 6 զինծառայող, ևս մի քանի մարդ ստացել է տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ: Այս հայտարարությունը տարածել է Հայաստանում ՌԴ դեսպանությունը` ներկայացնելով Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի գործունեությունը, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան։
«Ծայրահեղ բարդ իրավիճակում խաղաղապահներն իրականացնում են իրադրության շուրջօրյա մշտադիտարկում և ակտիվ ջանքեր են գործադրում, այդ թվում՝ կյանքի համար վտանգավոր, Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչությանը պաշտպանելու համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Դեսպանությունը հիշեցնում է, որ մարտական գործողությունների ընթացքում խաղաղապահ զորախմբի ուժերով կազմակերպվել է ամենավտանգավոր շրջաններից խաղաղ բնակիչների տարհանում, տուժածներին բժշկական օգնություն է ցուցաբերվել՝ նրանց տեղակայելով բազային ճամբարում և առանձին դիտակետերում:
«Միայն երեկ ավելի քան 8 հազար քաղաքացու է օգնություն տրամադրվել` ներառյալ սննդի և հանգստի վայրերի ապահովումը», - հստակեցրել է դիվանագիտական ներկայացուցչությունը:
Հայտարարության մեջ նաև արձանագրվում է, որ հակամարտության սրման պահից ի վեր խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը ակտիվ միջնորդական ջանքեր է գործադրել իրավիճակի թուլացման համար, ինչի արդյունքում հաջողվել է ռազմական գործողությունների դադարեցման և ղարաբաղյան ու ադրբեջանական կողմերի միջև բանակցություններ անցկացնելու պայմանավորվածություն ձեռք բերել։
«Դեսպանությունը խորին ցավակցություն է հայտնում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի զոհված և տուժած զինծառայողների հարազատներին ու մերձավորներին, որոնք տեղակայման առաջին իսկ օրվանից իրականացնում են Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կենսական կարիքների ապահովմանն ուղղված գործնական աջակցություն ցուցաբերելու բարդ խնդիրներ», - նշել են դիվանագիտական ներկայացուցչությունում:

За время выполнения миротворческой миссии в Карабахе погибли 6 военных։ посольство РФ
За время выполнения миротворческой миссии в Нагорном Карабахе погибли 6 военнослужащих, еще несколько человек получили ранения различной степени тяжести. Об этом говорится в заявлении посольства РФ в Армении о деятельности Российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе, передает News.am
''В крайне непростой ситуации миротворцы проводят круглосуточный мониторинг обстановки и предпринимают активные усилия, в том числе с риском для жизни, по защите гражданского населения Нагорного Карабаха'', - говорится в заявлении.
В посольстве напомнили, что в ходе боевых действий силами миротворческого контингента были организованы эвакуация мирных жителей из самых опасных районов и оказание медицинской помощи пострадавшим, с размещением в базовом лагере и на отдельных наблюдательных постах.
''Только вчера была предоставлена помощь, включая обеспечение питанием и местами для отдыха, более 8 тыс. граждан, в т.ч. детям'', - уточнили в дипмиссии.
В заявлении также констатируется, что с момента обострения конфликта командование РМК прилагало активные посреднические усилия для деэскалации ситуации, в результате которых удалось достичь договоренности между карабахской и азербайджанской сторонами о прекращении боевых действий и проведении переговоров.
''Посольство выражает глубокие соболезнования родным и близким погибших и пострадавших военнослужащих Российского миротворческого контингента, который с первого дня дислокации выполняет сложные задачи по оказанию практического содействия обеспечению жизненных нужд населения Нагорного Карабаха'', - отметили в дипмиссии.
Накануне МО РФ сообщило, что во время возвращения с наблюдательного поста из стрелкового оружия был обстрелян автомобиль с российскими миротворцами, все пятеро погибли.