Վրաստանը պատրաստ է ՀՀ-ին և Ադրբեջանին ներգրավել «Խաղաղ հարեւանության նախաձեռնությունում». Ղարիբաշվիլի
• 23.09.2023, 14:42
•  Տարածաշրջան,  Աշխարհ,  Հայաստան
Վրաստանի իշխանությունները պատրաստ են Հայաստանին և Ադրբեջանին ներգրավել կառավարական «Խաղաղ հարևանության նախաձեռնությունում», որպեսզի վերջապես ամուր խաղաղություն հաստատվի Հարավային Կովկասում, հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 78-րդ նստաշրջանի իր ելույթում, տեղեկացնում է News.am-ը՝ հղում անելով «Sputnik Грузия»-ին։
2021թ. վերջին Ղարիբաշվիլին հանդես է եկել «Խաղաղ հարևանության նախաձեռնությամբ»։ Վարչապետն առաջարկել է հարևաններին ստեղծել կողմերի միջև ոչ պաշտոնական երկխոսության տարածաշրջանային պլատֆորմներ։ 2022թ. հուլիսին տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների առաջին հանդիպումը Թբիլիսիում։
«Իմ կառավարության խաղաղ հարևանության նախաձեռնության հիման վրա մենք հայտարարում ենք, որ պատրաստ ենք մեր հարևաններին և բարեկամներին Հայաստանից և Ադրբեջանից ներգրավել այս գործընթացում, որպեսզի վերջապես ամուր խաղաղություն հաստատվի Հարավային Կովկասում»,- ասել է Վրաստանի վարչապետը։
Ինչպես նշել է Ղարիբաշվիլին, Վրաստանը ձևավորում է բազմաչափ տարածաշրջանային հաբ։
«Վրաստանը  վերածվում է բազմապլան տարածաշրջանային հաբի։ Մեր ֆինանսական հատվածը ստացել է համաշխարհային ճանաչում, և մենք ներգրավում ենք միջազգային ներդրողների, ինչը լրացուցիչ կապիտալ է բերում մեր տնտեսություն։ Մենք նաև դիտարկում ենք ներդրումները մեր ենթակառուցվածքում՝ որպես կապերի ամրապնդման, լոգիստիկ և էներգետիկ սեկտորների հաջող զարգացման  առաջնահերթություն»,- ասել է Ղարիբաշվիլին։
Նրա խոսքով՝ Վրաստանը դիտարկում է Ասիայի և Եվրոպայի միջև կարևորագույն  կապերի հաստատման ռազմավարական տրանսպորտային միջանցքների հարցը։
«Վրաստանի մասնակցությունը միջազգային տարբեր նախաձեռնություններում և ենթակառուցվածքային նախագծերում ամրապնդում է մեր կապն ու նպաստում առևտրի զարգացմանը Սևծովյան տարածաշրջանում»,- նշել է Ղարիբաշվիլին։

"Инициатива мирного соседства" – премьер Грузии сделал предложение Баку и Еревану
Власти Грузии готовы вовлечь Армению и Азербайджан в правительственную "Инициативу мирного соседства", чтобы наконец-то установить прочный мир на Южном Кавказе, заявил премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили во время своего выступления на 78-й Генеральной Ассамблее ООН, передает Sputnik-Грузия.
В конце 2021 года Гарибашвили выступил с "Инициативой мирного соседства". Премьер предложил соседям создание региональной платформы неформального диалога между сторонами. В июле 2022 года прошла первая встреча глав МИД Армении и Азербайджана в Тбилиси.
"На основе инициативы мирного соседства моего правительства мы заявляем о нашей готовности вовлечь наших соседей и друзей из Армении и Азербайджана в этот процесс, чтобы наконец установить прочный мир на Южном Кавказе", – заявил премьер.
Как отметил глава правительства, Грузия формирует многомерный региональный хаб.
"Грузия превращается в многоплановый региональный хаб. Наш финансовый сектор получил мировое признание, и мы привлекаем международных инвесторов, что приносит дополнительный капитал в нашу экономику. Мы также рассматриваем инвестиции в нашу инфраструктуру в качестве приоритета для укрепления связей, успешного развития логистического и энергетического секторов", – заявил Гарибашвили.
Грузия разрабатывает стратегические транспортные коридоры для установления важнейших связей между Азией и Европой.
"Участие Грузии в различных международных инициативах и инфраструктурных проектах укрепляет эту связь и способствует развитию торговли в Черноморском регионе", – отметил премьер.