Եգիպտոս. նոր ռազմավարություն ահաբեկչության դեմ
Նախորդ շաբաթ Եգիպտոսը կրկին ահաբեկչական հարձակումների ենթարկվեց: Սինայ թերակղզու հյուսիսում անվտանգության ուժերի կենտրոնների և  զորամասի վրա ահաբեկիչների հարձակման հետևանքով 30 մարդ զոհվեց, տասնյակ մարդիկ վիրավորվեցին: Ահաբեկիչները հարձակվելիս զրահատեխնիկա և ականանետներ են օգտագործել: «Անսար Բեյթ Ալ-Մակդիս»
(«Վիլայաթ Սինայ») ահաբեկչական խմբավորումը, որը համարվում է «Իսլամական պետության» թևը, ստանձնել է ահաբեկչությունների պատասխանատվությունը՝ հայտարարելով, որ սա վրեժ է իշխանությունից հեռացված Մուհամեդ Մուրսիի կողմնակիցների հանդեպ հետապնդումների համար:
Եգիպտական իշխանությունները բավական կտրուկ արձագանքեցին այս ահաբեկչական հարձակումներին: Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Աս-Սիսին, ընդհատելով Եթովպիայում Աֆրիկյան գագաթաժողովում իր մասնակցությունը, վերադարձավ Կահիրե, որտեղ հունվարի 31-ին Գերագույն ռազմական խորհրդի նիստ հրավիրեց, որի արդյունքում հայտարարվեց Սինայում ահաբեկիչների դեմ պայքարելու համար հատուկ հրամանատարության կազմավորման մասին: Ինչպես նշում է BBC-ն, Եգիպտոսի նախագահը կարծում է, որ այնտեղ ահաբեկչության դեմ պայքարը «երկար և դժվար« է լինելու, սակայն, ի վերջո, այն հաղթահարվելու է, և «Սինայն ընդմիշտ եգիպտական է լինելու»: «Մենք գիտենք, թե ով է օգնում ահաբեկիչներին Սինայում, և հասնելու ենք նրան, որ վերջիններս վճարեն», - ասել է Սիսին: Ինչպես նշում է Մերձավոր Արևելքի Ւնստիտուտը, եգիպտական իշխանությունները կարծում են, որ Սինայի վրա հարձակումներն իրականացվել են օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների օգնությամբ, քանի որ դրանց կազմակերպման մակարդակը զգալիորեն գերազանցում է «Վիլայաթ Սինայ» ահաբեկչական խմբավորման հնարավորությունները:
Եգիպտոսը նաև արգելել է պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման ռազմական թևի գործուներությունը երկրում՝ այն ներառելով ահաբեկչական խմբավորումների  ցանկում: Այս խմբավորումը մեղադրվում է Սինայ թերակղզում 2014 թվականի հոկտեմբերին իրականացված զանգվածային ահաբեկչական հարձակման մեջ, որի հետևանքով անտանգության 33 աշխատակիցներ էին սպանվել: ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարությունը խիստ քննադարության է ենթարկել եգիպտական իշխանությունների այս որոշումը: «Սա քաղաքական և վտանգավոր որոշում է, որը ծառայում է միայն սիոնիստական օկուպացիայի շահերին», - հայտարարել է շարժման մամլո քարտուղարը:
Ներկայումս եգիպտական բանակն ընդլայնում է Սինայի հյուսիսում հակաահաբեկչական գործողության մասշտաբները՝ իրականացնելով զինյալների զտումներ: Իշխանությունների կողմից արգելված «Մուսուլման եղբայրներ» իսլամական կազմակերպությունը կոչ է արել բոլոր օտարերկրացիներին, այդ թվում զբոսաշրջիկներին, մինչև փետրվարի 11-ը լքել Եգիպտոսը՝ հակառակ պարագայում սպառնալով ահաբեկչության նոր ալիք կազմակերպել:

Египет: новая стратегия против терроризма
На прошлой неделе Египет снова подвергся террористическим атакам. На севере Синайского полуострова в результате атаки террористов на центры сил безопасности и воинскую часть 30 человек погибли, десятки человек получили ранения. При нападении террористы использовали бронетехнику и минометы. Террористическая группировка "Ансар Бейт Аль-Макдис" ("Вилаят Синай"), являющаяся частью группировки "Исламское государство", взяла на себя ответственность за теракты. Боевики пояснили свои действия местью правительству за преследование сторонников отстраненного от власти президента-исламиста Мохаммеда Мурси.
Реакция египетских властей не заставила себя долго ждать.  Президент Египта А. Ф. ас-Сиси прервал участие в саммите Африканского союза в Эфиопии и вернулся в Каир, где провел 31 января совещание Высшего военного совета, по итогам которого объявил о создании особого командования по борьбе с террором на Синае. Как отмечает BBC, президент АРЕ считает, что борьба с террором там будет "долгая и трудная", но, в конечном счете, он будет побежден, а "Синай останется египетским". А. Ф. ас-Сиси подчеркнул: "Мы знаем, кто помогает террористам на Синае, и добьемся того, что они за это заплатят". Как передает Институт Ближнего Востока (iimes.ru), власти АРЕ полагают, что атаки на Синае были совершены с помощью иностранных спецслужб, так как уровень их организации и планирования значительно превосходит возможности группировки "Вилаят Синай".
Египет также наложил запрет на деятельность военизированного крыла палестинского движения ХАМАС и внес его в список террористических организаций. Эту группировку обвиняют в организации масштабной атаки на Синайском полуострове в октябре 2014 года, в результате которой были убиты 33 сотрудника египетских сил безопасности. В руководстве ХАМАС резко осудили вынесенное египетским судом решение. "Мы отвергаем постановление египетского суда о "Бригадах Кассама". Это политическое и опасное решение, которое только служит на пользу сионистской оккупации", - заявил пресс-секретарь ХАМАС.
Сейчас египетская армия расширяет масштабы антитеррористической операции на севере Синая, проводятся зачистки от боевиков. Запрещенная властями исламистская ассоциация "Братья-мусульмане" призвала всех иностранцев, включая туристов, покинуть Египет до 11 февраля, угрожая в противном случае новой волной террора.