Պատերազմ Ուկրաինայում. «Իրավիճակը սարսափելի է»
Ուկրաինայում շարունակվում են զինված գործողություններն ուկրաինական բանակի և ընդդիմադիր ուժերի միջև: Ինչպես հայտնում է Rosbalt-ը, հակաահաբեկչական գործողության (АТО) մամլո խոսնակ Անատոլի Ստելմախը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի բանակը վերջին օրերի ընթացքում ավելի քան 200 ընդդիմադիր և 15 միավոր ռազմական տեխնիկա է ոչնչացրել: Նրա խոսքերով նախորդ գիշերվա ընթացքում ուկրաինական դիրքերի ռմբակոծման 13 դեպք է գրանցվել: Ինչպես նաև նկատվում է ընդդիմադիրների ակտիվացում Լուգանսկի ուղղությամբ, հրետանային հարվածներից մի շարք շրջաններ են տուժել: Չեն դադարել նաև կրակոցները Դենեցկի ուղղությամբ: Ստելմախը նաև հավելել է, որ վերջին օրերի ընթացքում «ավելացել է հակառակոռդի անօդաչու սարքերի թռիչքների քանակը», հատկապես Լուգանսկի և Մարիուպոլի շրջանում:
Միաժամանակ ուկրաինական ընդդիմությունը հայտնում է, որ ուկրաինացի զինվորականները վերջին օրերի ընթացքում գրեթե 66 անգամ ռմբակոծել են ընդդիմության դիրքերը, ավերվել են խաղաղ բնակիչների տները և Դոնբաս քաղաքի ենթակառուցվածքների մնացորդները: Վերջին երկու օրերի ընթացքում հրետանային ռմբակոծման հետևանքով 5 քաղաքացի է զոհվել, գրեթե 50 մարդ տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել: Քաղաքի կեսը մնացել է առանց լույսի և գազամատակարարման: Դոնեցկում ուժեղ պայթյուններ են լսվում: Ինչպես հաղորդում է chto-proishodit.ru կայքը, ինքնահռչակված Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության ընդդիմադիր շտաբի հրամանատարի տեղակալ Էդուարդ Բասուրինը հերթական մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել է, որ իրենց հաջողվել է փակել Դեբալցեվսկի («Дебальцевский котел») ուղղությունը: Ներկայումս ուժեղ մարտեր են ընթանում Դեբալցեվսկու արևելյան ծայրամասում:
Ուկրաինայում ԵԱՀԿ հատուկ դիտորդական առաքելության մամլո քարտուղար Մայքլ Բոչուրկիվը հայտնել է, որ Ուկրաինայի արևելքից, հատկապես Դեբալցեվսկու շրջանից բնակչության տարհանումը դժվարանում է շարունակվող կրակոցների պատճառով: Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ դիտարդական առաքելության աշխատակիցները ներկա չեն Դեբալցեվսկու շրջանում, սակայն նրանք գործում են Լուգանսկում, Դոնեցկում և հակամարտության մի շարք այլ բնակելի գոտիներում, հայտնում է РИА «Новости»-ն: «Մարդասիրական իրավիճակը սարսափելի է: Գլխավոր դիտորդ դեսպան Ապականը հատուկ անհանգստություն է հայտնել առավել խեցելի շերտերի՝ երեխաների, կանանց և ծերերի դրության կապակցությամբ», - հավելել է դիտորդական խմբի մամլո քարտուղարը:
Նշենք, որ ուկրաինական հակամատության սկսվելուց ի վեր ավելի քան 5,5 հազար մարդ է զոհվել: Այս մասին հայտնում է РИА «Новости»-ն՝ հղում անելով ՄԱԿ-ի մարդասիրական հարցերով համակարգող գրասենյակի զեկույցին: Ներկայացված տվյալների համաձայն 2014 թվականի ապրիլից մինչև 2015 թվականի փետրվարի 5-ը ընկած ժամանակահատվածում Ուկրաինայի արևելքում հակամարտության հետևանքով 5486 մարդ է զոհվել, այդ թվում 59 երեխաներ: Ինչպես նշվում է զեկույցում, 12 972 մարդ վնասվածք է ստացել, որոնցից 153 երեխաներ են: Բացի այդ, զինված գործողությունների գոտուց 978 482 խաղաղ բնակիչ է տարհանվել:

Война в Украине: "Ситуация ужасная"
В Украине продолжаются боевые действия между украинской армией и силами ополчения. Спикер АТО (в ответ на захваты вооруженными людьми административных зданий на востоке страны и. о. президента Украины Александр Турчинов 15 апреля 2014 года объявил о начале силовой фазы антитеррористической операции (АТО). Пророссийские силы и руководство России действия украинской стороны в данном конфликте называют карательной операцией, а конфликт в целом - гражданской войной). Анатолий Стельмах заявил, что армия Украины за сутки уничтожила более 200 ополченцев и 15 единиц военной техники, передает Rosbalt. По его словам, минувшей ночью были зафиксированы 13 обстрелов украинских позиций. Также "наблюдается активизация" ополченцев на Луганском направлении: от ударов артиллерии пострадали Трехизбенка, Новотошковское, Ольховое и станица Луганская. На Донецком направлении велся огонь по Петровскому, Тоненькому и Авдеевке. Стельмах также добавил, что за последние сутки "увеличилось количество полетов беспилотных самолетов противника", в основном над Луганском и Мариуполем.
Одновременно ополчение сообщает, что украинские военные в течение последних суток порядка 66 раз обстреляли позиции ополчения, только за ночь зафиксировано 36 артобстрелов, а также подверглись разрушению дома мирных граждан и остатки инфраструктуры в городах Донбасса. В ходе артиллерийской стрельбы в течение двух сток погибли 5 горожан, порядка 50 человек получили ранения различной степени тяжести. Часть города осталась без света, тепла и газоснабжения. В Донецке слышны мощные взрывы. Как передает chto-proishodit.ru, заместитель командира штаба ополчения самопровозглашенной Донецкой народной республики Эдуард Басурин на очередном брифинге сообщил о том, что силам ополчения удалось закрыть "Дебальцевский котел". На данный момент идет ожесточенная артдуэль на восточной окраине Дебальцево, чтобы не подпустить украинских военных к Чернухино, подконтрольное ополчению.
Пресс-секретарь специальной наблюдательной миссии ОБСЕ на Украине Майкл Бочуркив рассказал, что эвакуация мирных жителей на Востоке Украины, в частности, из Дебальцево, осложняется обстрелами. Он отметил, что сотрудники мониторинговой миссии ОБСЕ не присутствуют в Дебальцево, но они есть в Луганске, Донецке и в ряде других населенных пунктов в зоне конфликта, передает  РИА "Новости". "Гуманитарная ситуация ужасная. Главный наблюдатель посол Апакан выразил особую озабоченность положением наиболее уязвимых - детей, женщин, стариков", - добавил пресс-секретарь мониторинговой миссии.
Отметим, что с начала конфликта на востоке Украины погибли почти 5,5 тыс. человек. Об этом сообщает РИА «Новости» со ссылкой на доклад управления ООН по координации гуманитарных вопросов (УКГВ). Согласно приведенным данным, в период с апреля 2014 по 5 февраля 2015 года в ходе конфликта на востоке Украины погибли 5486 человек, среди них 59 детей. Как отмечается, 12 972 человека получили ранения, из них 153 ребенка. Кроме того, 978 482 мирных жителя были эвакуированы из зоны боевых действий.