Թուրքիան ակտիվացնում է Գյուլենի կողմնակիցների դեմ պայքարը
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն Ֆեթուլահ Գյուլենին և նրա «զուգահեռ կառույցներին» մեղադրել է հայերին աջակցելու մեջ։ «Գյուլենի շարժումն օգտագործում է հայկական լոբին Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու համար», - Դավութօղլուի խոսքերը մեջբերում է TRT Haber հեռուստաալիքը: Դավութօղլուի խոսքերով Գյուլենի շարժումն և նրա կողմնակիցները հակաթուրքական քաղաքականություն են վարում ԱՄՆ-ում, հայտնում է haqqin.az-ը: Թուրքիայի վարչապետը նշել է, որ վերջերս Գյուլենը հայտարարել է, որ Թուրքիայում ոստանահարվում են ոչ մուսուլման բնակչության, այդ թվում նաև հայերի իրավունքները: Դավութօղլուի կարծիքով այս խոսքերը ծառայում են հայկական լոբիի շահերին: Նրա խոսքերով այս հայտարարությունը պատահական չէ՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ապրիլի 24-ին նշվում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը:
Իր հերթին, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիթ Էրդողանը հայտարարել է, որ Ֆեթուլահ Գյուլենի «զուգահեռ կառույցն» ավելի վտանգավոր է քան Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությունը՝ PKK-ն: Թուրքական Sozcu պարբերականի փոխանցմամբ Էրդողանը պնդել է, որ գյուլենականները սպառնացել են իրեն և իր ընտանիքի անդամներին: Էրդողանը նշել է, թե «զուգահեռ կառույցի» դեմ պայքարի համար արդեն որոշում է կայացվել, և այն ներառվելու է Ազգային անվտանգության փաստաթղթում։ «Ահաբեկչական PKK-ն արտաքին աշխարհում Թուրքիային վնաս չի տվել։ Սակայն սրանք միջազգային հարթությունում՝ խորհրդարաններում, նախագահների հետ հանդիպումներում, ամեն ինչ անում են սևացնելու Թուրքիայի հանրապետությունը», - ասել է Էրդողանը։ Նշենք, որ վերջինս ավելի վաղ հայտարարել էր, որ «զուգահեռ կառույցները» համագործակցում են իսրայելական գաղտնի ծառայությունների հետ: Էրդողանը նշել է, որ Գյուլենի շարժումն իր հակապետական գործունեությամբ ապացուցել է, որ ոչ թե կրոնական ուղղություն է, այլ քաղաքականացված և ապօրինի կազմակերպություն:
Նշենք նաև, որ թուրքական իշխանությունները երկրի ներսում շարունակում են պայքարը Գյուլենի կողմնակիցների դեմ: Ստամբուլի դատախազությունը թույլատրել է ոստիկանության 29 սպաների ձերբակալությունը, ովքեր մեղադրվում են քաղաքական լրտեսության և պետական կարգի տապալման փորձի մեջ: Ինչպես նշում է РИА Новости-ն, խոսքը գնում է մի շարք նախարարների, խորհրդարանի պատգամավորների և ազդեցիկ գործիչների մասին:

Турция активизировала усилия по борьбе со сторонниками Гюлена
Премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу обвинил Гюлена и его "параллельные структуры" в поддержке армян.  Движение Фетхуллаха Гюлена использует армянское лобби для давления на Турцию, слова Давутоглу цитирует  телеканал TRT Haber. По словам Давутоглу, лидер движения и его сторонники ведут антитурецкую пропаганду в США, передает haqqin.az.  Гюлен, сказал премьер, недавно заявил, что в Турции ущемляются права немусульман, в том числе армян, что в интересах армянского лобби. По словам Давутоглу, подобное заявление является неслучайным, если учитывать, что 24 апреля будет отмечаться 100-летие Геноцида армян.
В свою очередь, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что "параллельная структура" Фетуллы  Гюлена опаснее, чем Курдская рабочая партия. Как пишет турецкое издание "Sozcu", Эрдоган сказал, что гюленисты высказывали смертельные угрозы даже в его адрес и в адрес членов его семьи. Он отметил, что для борьбы с "параллельной структурой" уже есть решение и что она будет включена в документ о национальной безопасности. "Террористическая КРП не вредила Турции во внешнем мире. Однако они на международной арене, в парламентах, на встречах с президентами делают все возможное, чтобы очернить Турецкую Республику. КРП не пытается повторить то, что делают они", – заявил президент Турции. Отметим, что ранее Эрдоган заявил, что «параллельная структура» сотрудничает с израильской тайной спецслужбой МОССАД. Эрдоган отметил, что движение Гюлена своей антигосударственной деятельностью доказало, что является не религиозным течением, а политизированной и нелегальной организацией.
В связи с этим отметим, что турецкие власти продолжают свою борьбу против "структур Гюлена" и внутри Турции. Стамбульская прокуратура санкционировала арест 29 офицеров полиции по обвинению в политическом шпионаже и попытке свержения государственного строя. Как отмечает РИА Новости, все подозреваемые работали в отделе по борьбе с терроризмом полиции Стамбула в 2010–2013 годах. Сообщается, что речь идет о ряде министров и депутатов парламента, руководстве влиятельных турецких телеканалов и радиостанций.