Հունաստանը մեղադրում է Իսպանիային և Պորտուգալիային
Եվրոպական հանձնաժողովը քննադատել է Հունաստանի կառավարության ղեկավար Ալեքսիս Ցիպրասի հայտարարությունը, որի հետևանքով Հունաստանի, Իսպանիայի և Պորտուգալիայի միջև հարաբերությունները սրվել են:
Ցիպրասը հայտարարել է, որ Իսպանիան և Պորտուգալիան ջանքեր են գործադրում, որպեսզի տապալեն հունական պարտքի հետագա ճակատագրի մասին Եվրախմբի հետ իր բանակցությունները:
Իսպանիայի վարչապեր Մարիանո Ռախոյն այս հայտարարությանն արձագանքել է`
ասելով. «Մենք պատասխանատվություն չենք կրում Հունաստանի ծայրահեղ ձախակողմյան ուժի ձախողման համար: Նրանք տվել են խոստում, որն իրենք չեն կարող կատարել, ինչն արդեն իսկ տեսանելի է»:
Պորտուգալիայի վարչապետն իր հերթին հերքել է Ցիպրասի խոսքերը և առիթից օգտվելով կոչ է արել երկրի բնակչությանը աշնանը կայանալիք հերթական ընտրությունների ընթացքում քվեարկել իր աշխատակազմի օգտին: Իսկ Իսպանիայում ընտրությունները կկայանան տարեվերջին:
Նշենք, որ Հունաստանի վարչապետը Իսպանիայի և Պորտուգալիայի կառավարություններին մեղադրել էր իր իշխանությունը և Եվրախմբի հետ բանակցությունները տապալելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկելու մեջ: Ցիպրասի խոսքով, իր կառավարության դեմ ձեռնարկվող քայլերը միտված են բացառելու եվրոպական այլ երկրներում ծայրահեղ ձախ ուժերի զարթոնքը:

Греция - Испания и Португалия: конфронтация
Ввиду последней конфронтации Испании и Португалии с Грецией Еврокомиссия выступила с критикой заявления главы греческого кабинета Алексиса Ципраса.
Греческий премьер-министр заявил, что Испания и Португалия прилагают усилия для того, чтобы свергнуть его правительство и провалить переговоры с Еврогруппой о будущем греческого долга.
Испанский премьер Рахой отреагировал на заявление Ципраса: "Мы не несем ответственность за срыв радикальной левой греческой силы, которая пообещала то, что она не может выполнить, как это уже было продемонстрировано".
В свою очередь премьер-министр Португалии Коэлью опроверг слова Ципраса и, пользуясь случаем, призвал население поддержать его аппарат в ходе грядущих выборов, намеченных на осень. В Испании они пройдут в конце года.
Напомним, что премьер-министр Греции Алексис Ципрас обвинил Испанию и Португалию в объединении сил с целью свержения его правительства и срыва переговоров с Еврогруппой. "Мы столкнулись с осью силы, возглавляемой властями Испании и Португалии. По очевидным политическим мотивам они попытались сорвать переговоры", - цитируют слова Ципраса испанские информагентства.
По словам Ципраса, меры против его правительства предпринимаются, чтобы не допустить возможную активность левых радикалов в других странах.