Սեյրան Օհանյան. Մենք կարող ենք խաղաղություն պարտադրել
Ներկայացնում ենք ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի բացառիկ հարցազրույցը «Արմեդիա» տեղեկատվական, վերլուծական գործակալությանը:
- Պարո՛ն Նախարար, հաշվի առնելով ՀՀ-Ադրբեջան սահմանների լարվածությունն ու առկա վիճակը, դիտարկո՞ւմ եք որպես տարբերակ ՀՀ սահմանների երկայնքով, ՀՀ տարածքից դուրս անվտանգության գոտու «ստեղծման» հնարավորությունը:
- Մեկ անգամ արդեն ԼՂՀ-ում ստեղծվել է բնակչության ֆիզիկական անվտանգության ապահովման բուֆերային գոտի, և այժմ պետք չէ հայկական կողմին որպես ագրեսոր ներկայացնելու ևս մեկ պատրվակ: Սա, իհարկե, կատակով: Իրականում հաճախակիացել են ադրբեջանական կողմից դիվերսիոն հարձակումներ գործելու, մեր բնակավայրերը գնդակոծելու, նույնիսկ մարդկանց տները դիպուկահար կրակով թիրախավորելու դեպքերը: Նման գործելաոճը հակասում է միջազգային մարդասիրական և զինված հակամարտության իրավունքների բոլոր կանոններին և պետք է արժանանա միջազգային հանրության հասցեագրված դատապարտմանը: Հակամարտության երկու կողմերի զինանոցներում էլ առկա են անպաշտպան բնակավայրերի գնդակոծման հնարավորություններ ունեցող տարատեսակ միջոցներ: Սակայն իրականում միայն հայկական կողմն է, որ ավելի քաղաքակիրթ է դուրս գալիս ոչ միայն հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը սատարելու, հռետորաբանության մեջ զսպվածություն ցուցաբերելու, այլև առաջնագծում կիրառվող գործելաոճի տեսանկյուններից:
- ՀՀ նախագահը վերջերս հայտարարեց, որ ՀՀ «սահմաններին և շփման գծի երկայնքով ավելի մեծ և սպառնալից կուտակումների պարագայում» մենք մեզ վերապահում ենք կանխարգելիչ հարվածներ հասցնելու իրավունքը: Արդյո՞ք կա արդեն նման հարվածների անհրաժեշտություն:
- 1994թ.-ին կնքված հրադադարից ի վեր մենք ընտրել ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցությունների միջոցով խաղաղ կարգավորման տարբերակը: Վերոնշյալ պայմանագրով կողմերը պարտավորվել են հակամարտության վերջնական խաղաղ կարգավորմանը հասնել՝ օգտագործելով բանակցությունների ձևաչափը: Սակայն Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը վերջին 20 տարիների ընթացքում հրադադարի խախտման ամենատարբեր միջոցներով փորձում է միջազգային և սեփական հանրության ուշադրությունը շեղել երկրում առկա տարաբնույթ խնդիրներից: Այս առումով պետք է նշեմ, որ ադրբեջանական կողմը աննախադեպ ակտիվություն է ցուցաբերում հայ-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտում 2014թ. հուլիսից, որն էլ ավելի է սաստկացել այս տարվա առաջին ամիսներին: Հայկական կողմի պատասխանը սովորաբար բավականին կոշտ է լինում, և հակառակորդը խստորեն պատժվում է նմանատիպ բոլոր ոտնձգությունների ժամանակ: Հայկական զինված ուժերի համապատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդը ոչ միայն կրում է շոշափելի մարդկային կորուստներ, այլև շարքից հանվում է վերջինիս ռազմական տեխնիկան: Ադրբեջանական կողմը, հավատարիմ իր ավանդույթներին, միանգամից չի տեղեկացնում սեփական հանրությանն իր զինուժի կորուստների մասին, այլ դա անում է ապատեղեկատվությամբ փաստերը խեղաթյուրելու միջոցով` չխորշելով նույնիսկ ամենազազրելի ստերից:
Այսօր բանակի մարտունակության հիմքում կանգնած են շփման գծում փորձառություն ձեռք բերած և արտերկրի տարատեսակ ուսումնակրթական հաստատություններում վերապատրաստված հրամանատարներն ու սպաները: Ուստի մենք կարող ենք խաղաղություն պարտադրել: Իսկ պարտադրելը, ինչպես ինքներդ եք հասկանում, ենթադրում է և՛ պասիվ, և՛ ակտիվ գործողություններ: Վերջիվերջո, խելահեղություն կլինի ձեռքերը ծալած նստել ու սպասել, երբ տեսնում ես, որ առկա է քո վրա հարձակման անմիջական սպառնալիք:
- Հակառակորդը շատ է խոսում իր ռազմական տեխնիկայի գնումների և այդ տեսակետից հայկական կողմերի նկատմամբ ունեցած իր առավելության մասին: Որքանո՞վ են այս պնդումները համապատասխանում իրականությանը:
- Մի բան են գնումները, բոլորովին այլ, թե ինչպես են այդ գնումներն ազդում ուժերի հարաբերակցության վրա: Այն, որ Ադրբեջանը մեր տարածաշրջանի մասշտաբներով ահռելի «նավթագազային դոլարներ» է ծախսում սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա գնելու համար, դա չեմ կարող հերքել: Սակայն մեծ հարցական նշան կդնեմ ՀՀ զինված ուժերի և Արցախի պաշտպանության բանակի հավաքական ներուժի նկատմամբ առավելություն ունենալու առնչությամբ իրենց պնդումների առջև: Ռազմական հզորությունը գործոնների մի ամբողջություն է, որի մեջ սպառազինությունը լոկ մեկ բաղադրիչ է՝ երբեմն ոչ վճռական նշանակության: Մյուս բաղադրիչներն են անձնակազմի մարտական վարպետությունը, մարտական ոգին և շարժառիթավորումը, օգտագործվող մարտարվեստը, վերջիվերջո, ժողովրդի՝ պատերազմ վարելու և զոհողություններ կրելու կամքը: Հավաստիացնում եմ, որ այս հավաքական սպեկտրում Ադրբեջանը չի կարող պարծենալ մեր նկատմամբ ունեցած առավելությամբ, և այս պնդման ճշմարտացիությունն ապացուցվում է շփման գծում հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները զսպելու, խաթարելու և չեզոքացնելու մեր ունակությամբ:
- ՀՀ-ում ՌԴ ռազմական բազայի տեղակայման մասին պայմանագիրը հնարավորություն է տալիս 102-րդ ռազմաբազայի ստորաբաժանումներին ներգրավվել ՀՀ արտաքին սահմանների պաշտպանությանը: Արդյոք առաջիկայում հնարավոր համարո՞ւմ եք ռուսական զինված ուժերի ներգրավում հայ-ադրբեջանական սահմանին ծավալվող գործողություններին:
- Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է, ունի մեր երկրի ռազմական անվտանգությանը սատարելու որոշակի հանձնառություններ, որի բաղադրիչ է կազմում, իհարկե, նաև ՀՀ տարածքում Ռուսաստանի Դաշնության 102-րդ ռազմակայանը: Ավելին՝ երկու երկրները միևնույն կազմակերպության` ՀԱՊԿ-ի հիմնադիր անդամներ են, հետևապես փոխադարձ հանձնառություններ ունեն նաև բազմակողմ հարաբերությունների ձևաչափում: Չեմ կարող ասել՝ արդյո՞ք պատերազմը չվերսկսելու հարցում 102-րդ ռազմակայանը Ադրբեջանի համար զսպող գործոն ծառայում է, թե՞ ոչ, սակայն կարող եմ հավաստիացնել, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբներն արդեն վաղուց են իրականացնում Հայաստանի դեմ հավանական ռազմական գործողություններին դիմագրավելու համատեղ օպերատիվ պլանավորում, որի շրջանակներում կարևոր տեղ է հատկացվում նաև 102-րդ ռազմաբազայի ներգրավմանը:
Միաժամանակ, հարկ եմ համարում նշել, որ մեկ բան է ռազմական պլանավորումը, մեկ այլ բան` քաղաքական որոշումը: Այնպես որ, Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հնարավոր ագրեսիայի դեպքում ռուսական կողմի ռազմական միջամտությունը կախված կլինի Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքական ղեկավարության որոշումից:
- Պարո՛ն Նախարար, օրերս Դուք հանդիպել եք ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ն. Բորդյուժային, ինչպես հայտնի է, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացման հարցերը: Ի՞նչ քայլեր կարելի է առաջիկայում ակնկալել այս համատեսքտում:
- Վերջին տարիների ընթացքում ՀԱՊԿ համատեքստում մեր «դաշնակցային ուշադրությունը» հիմնականում սևեռված է հավաքական անվտանգության մեխանիզմների կատարելագործման վրա, թե՛ օպերատիվ և մարտական պատրաստության, թե՛ իրավապայմանագրային հենքի կատարելագործման տեսանկյունից: Այս ամենում, իհարկե, իրենց ծանրակշիռ դերն ունեն «Օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերը», որոնց հայկական բաղադրիչի` սպառազինությամբ հագեցումը մեր առաջնահերթություններից մեկն է:
2014թ.-ին հաջողությամբ իրականացվել է ՀԱՊԿ շրջանակներում մարտական և օպերատիվ պատրաստության համատեղ միջոցառումների ամենամյա պլանը: ՀՀ ԶՈւ զորակազմերը և դիտորդները մասնակցել են ՀԱՊԿ «Ռուբեժ», «Փոխգործակցություն» և «Անքակտելի եղբայրություն» զորավարժություններին:
ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ևս մեկ անգամ վստահեցրեց, որ կազմակերպությունը չի ողջունում տարածաշրջանում ռազմական միջոցներով խնդիրների կարգավորումը: ՀԱՊԿ-ի հիմնական դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը բացառապես խաղաղ միջոցներով լուծելն է՝ հիմնվելով առաջին հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության վրա:
ՀԱՊԿ-ի հետ ակտիվ համագործակցության շրջանակներում 2015 թվականին Հայաստանում անցկացվելու է ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրների խաղաղապահ ուժերի զորավարժություն: Այս զորավարժության ընթացքում կփոձենք մասնակից երկրների ստորաբաժանումների միջև փոխգործակցությունը և գործողությունների ներդաշնակեցումը վերածել իսկական «անքակտելի եղբայրության», որպեսզի զինծառայողները միջև ձևավորված ընկերությունը և հաղորդակցությունը շարունակվեն նաև զորավարժությունից հետո:
- ՀՀ զինված ուժերը ներգրավված են միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում: Արդյո՞ք այդ ներգրավվածությունը կպահպանվի նաև առաջիկայում:
- Ինչպես իրավացիորեն նշեցիք, խաղաղապահությանը հատկացնում ենք մեծ ուշադրություն և չենք պատրաստվում նվազեցնել այս կարևորագույն գործում մեր մասնակցության ծավալները: Այս պահի դրությամբ 121 զինծառայող ընդհանուր թվակազմով երկու զորակազմ ունենք Աֆղանստանում` Մազարի Շարիֆի «Քեմփ Մարմալ» և Քաբուլի «Քեսաբա» զինավաններում: 35 հայ խաղաղապահ ծառայում են Կոսովոյում` Ուռոժևաց քաղաքի մերձակայքում գտնվող «Բոնդ Սթիլ» զինավանում, իսկ անցյալ տարվա նոյեմբերից 33 զինծառայող ենք գործուղել նաև ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Լիբանանում իրականացվող ՅՈՒՆԻՖԻԼ առաքելության կազմում:
Շնորհակալություն հայտնելով մեր ամերիկացի, գերմանացի և իտալացի գործընկերներին` ռազմավարական տեղակայման և նյութատեխնիկական ապահովման հարցերում մեզ ցուցաբերվող համակողմանի աջակցության համար, ցանկանում եմ նշել, որ հայ խաղաղապահները հասանելի կլինեն տարբեր մայրցամաքներում խաղաղապահ առաքելություններ կատարելու համար, այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրանց ներգրավումը կփրկի մարդկային կյանքեր, կփարատի վերքեր և կնպաստի այդ երկրներում տևական կայունության և անվտանգության հաստատմանը:
- Պարո՛ն Նախարար, ըստ Ձեզ, զարգացման ի՞նչ հեռանկար ունի ՀՀ-ՆԱՏՕ համագործակցությունը:
- ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունը, որն իրականացվում է Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱՅՓԱՓ) և Պլանավորման ու վերանայման գործընթացի (ՊՎԳ) շրջանակներում, միտված է երկու գլխավոր նպատակների՝ միջազգային անվտանգության մեջ ներդրում կատարելու նպատակով օպերատիվ համատեղելիության զարգացմանը և ՀՀ պաշտպանության ու անվտանգության ոլորտների բարեփոխումներին սատարելուն: 2014թ. ապրիլին համաձայնեցվել է ՀՀ-ՆԱՏՕ Պլանավորման և վերանայման գործընթացի 2014թ. գործընկերության նպատակների փաստաթուղթը: Նոր ՊՎԳ-ում ավելացել են այնպիսի գործընկերության նպատակներ, ինչպիսիք են «Գենդերային հեռանկարները» և «Կանխարգելիչ բժշկությունն ու բնապահպանական առողջությունը»: Համաձայնեցվել է ՀՀ-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) նոր փաստաթուղթը: Նոր ԱԳԳԾ-ում արժանահիշատակ փոփոխություններից են այնպիսի նպատակների ավելացումը, ինչպիսիք են ՊՌՎ նոր շրջափուլը, շարքից դուրս եկած ՍՌՏ-ի ոչնչացման ՆԱՏՕ-ի վստահության հիմնադրամի հետ համագործակցությունը, Դ.Կանայանի անվան ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի վերափոխումը Ազգային պաշտպանական հետազոտական համալսարանի:
ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության կարևոր ուղղություն է նաև խաղաղապահության ոլորտը: Ինչպես արդեն նշեցի, մեր խաղաղապահները շարունակում են իրենց ծառայությունը ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած առաքելություններում (Աֆղանստան և Կոսովո):

Seyran Ohanyan: We Can Impose Peace
"Armedia" Information, Analytical Agency presents an exclusive interview with the Minister of Defense of the Republic of Armenia, Seyran Ohanyan.
- Given the tension on the Armenian-Azerbaijani borders and the existing situation, do you consider it a possible option "to create" a security zone along the RA borders, out of the RA territory?
-   Once a buffer zone was created in NKR to secure the physical safety of the society and now we do not need to be presented as an aggressor once more. This is, of course, a joke. In fact, the incidents of sabotages, bombing our settlements, even targeting people’s homes by snipers from the Azerbaijani side have increased. Such behavior contradicts to all the rules of international humanitarian and armed conflict rights and should meet the addressed condemnation of the international community. In the arsenal of both sides of conflict there are various means that can fire the unprotected settlements. However, it is only the Armenian side that is more civilized not only in regard with supporting peaceful settlement of the conflict, being more restrained in its rhetoric, but also in regard with its behavior on the frontline.
-   The RA president recently declared that the RA "in case of larger and more threatening accumulation of forces across the borders and the line of contact," reserve the right to commit a preemptive strike. Is there already a need for such strikes?
-   Since the ceasefire signed in 1994 we have chosen the option of peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict through negotiations. With the aforementioned agreement the sides have committed themselves to come to the final peaceful settlement of the conflict using the negotiation format. However, during the recent 20 years the Azerbaijani military-political leadership tries to distract the attention of the international community and its own society from various problems existing in its own country violating the ceasefire in different ways. In this regard I should mention that since July 2014 the Azerbaijani side has demonstrated unprecedented activity in the contact zone of the Armenian-Azerbaijani armed forces; the activities that intensified even more in the first months of this year. The response of the Armenian side is usually very tough and the opponent is being severely punished in case of such harassment. As a result of relevant activities of the Armenian armed forces the opponent is not only having substantial losses, but also its military equipment is being destroyed. The Azerbaijani side loyal to its traditions does not immediately inform about the losses in its armed forces to its society; Azerbaijan does it with disinformation through the distortion of facts not refraining even from the most detestable lies. Today the commanders and officers with an experience gained in the contact line and trained in various educational institutions abroad are responsible for the combat readiness of the army. Therefore, we can impose peace. And imposing, as you understand, supposes both passive and active actions. Finally, it would be a real madness to sit with crossed hands and wait, when you see, that there is an immediate threat of attack against you.
- The opponent speaks a lot about the purchase of military equipment and in that regard about its superiority over the Armenian side. How much do these claims correspond to the reality?
- One thing is to purchase, another thing how these purchases effect the balance of power. I cannot deny the fact that Azerbaijan, on the regional scale spends huge number of petrodollars on purchasing armament and military equipment. However, I would put a big question mark on the Azerbaijani claims of having superiority over the collective potential of the RA armed forces and the Artsakh Defense Army. Military power is a combination of factors, where armament is only one component, sometimes of not decisive importance. The other components are the skills of the military personnel, the fighting spirit, and the used art of combating; at last the will of the people in fighting a war and sacrificing.  I assure that in this collective spectrum Azerbaijan cannot boast of having advantage over us and the truth of this claim is explained by our ability to deter, undermine and neutralize the assaultive actions of the opponent on the front line.
-   The agreement on the deployment of the Russian military base in Armenia allows the units of the 102nd base be involved in the protection of the Armenia’s external borders. Do you consider the involvement of the Russian armed forces in the activities taking place on the Armenian-Azerbaijani border possible?
Russia is Armenia’s strategic ally, which has some commitments for supporting the military security of our country – a component of which is the 102nd Russian base in the territory of the RA. Moreover, the two countries are founding members of the same organization – CSTO, hence they have mutual commitments in the format of multilateral relations.  I cannot say whether the 102nd military base serves as a restraining factor for Azerbaijan not to start a war or not, but I can assure that it is  long time since  the headquarters of the Armenian and Russian armed forces are implementing co-operative planning for confronting any possible military operation against Armenia. In this framework the involvement of the 102nd military base has its special place.
At the same time, I should say that military planning is one thing while political decision is another. Therefore, military intervention by the Russian side in case of Azerbaijani possible aggression against Armenia will depend on the political decision of the leadership of the Russian Federation.
-   Mr. Ohanyan, recently you met the CSTO Secretary General Nikolay Bordyuzha. During the meeting further plans of development of the CSTO military component was also discussed. What steps to expect in this context?
-   During the recent years in the framework of CSTO our "allied interests" are basically focused on the improvement of the collective security mechanisms, in terms of both operative and combat training and improving the legal framework. In all this the "Collective Rapid Reaction Forces" play a significant role,  in the context of which the provision of enough amount of the armament for the Armenian component is one of our priorities. In 2014 the annual plan of the joint events on military and operative readiness was successfully implemented. The RA armed forces and observers have participated in the "Rubezh", "Cooperation" and in "Indestructible Brotherhood" joint military exercises.
The CSTO Secretary of General once again assured that the organization does not welcome military solution of the problems in the region.  Organization's basic stance is to resolve the Nagorno-Karabakh conflict peacefully, based primarily on the activities of the OSCE Minsk Group.
In 2015 in the framework of active cooperation with the CSTO, military exercise of the CSTO member states’ peacekeeping forces will take place in Armenia. During this exercises we will try to turn the cooperation and the harmonization of actions of the participant country units into a real "Indestructible Brotherhood", so as the friendship and the communication between the servicemen continue beyond the exercises.
-   The RA armed forces are engaged in international peacekeeping missions. Will this engagement remain also in the future?
-   As you rightly pointed out, we pay great attention to peacekeeping missions and are not going to decrease the volume of our participation in such an important thing. At the moment we have two military contingents comprised of 121 soldiers in Afghanistan – in the military bases of Mazar-e Sharif "Camp Marmal" and of Kabul "Kessab". 35 Armenian peacekeepers are serving in Kosovo – in the "Bondsteel" camp near the city Uroševac. In November of the last year 33 soldiers were send to serve in the United Nations Interim Force in Lebanon (UNFIL) peacekeeping mission.
With the feeling of gratefulness to our American, German and Italian counterparts for their comprehensive support in providing strategic deployment and logistics, I want to mention that Armenian peacekeepers will be available in different continent to perform peacekeeping missions so far as their engagement in such missions will save human lives, will soothe wounds and will contribute to the establishment of lasting stability and security.
-   Mr. Ohanyan, according to you what are the prospects of the Armenian-NATO cooperation?
-   The cooperation with NATO which is being implemented in the framework of Individual Partnership Action Plan (IPAP) and the Planning and Review Process (PRAP), aims at the development of operative compatibility for the sake of having contribution in international security and at supporting reforms in the RA security and defense sectors. In April 2014 the RA-NATO 2014 Partnership Document of Objectives of the Planning and Review Process was agreed. In the new PRAP such partnership objectives as "Gender Perspectives" and "Preventive Medicine and Environmental Health" were added. The new document of the RA-NATO Individual Partnership Action Plan (IPAP) was agreed. In the new IPAP notable changes are the additions of such objectives as the new phase of the Strategic Defense Review (SDR), the cooperation with NATO Trust Fund on safe destruction of surplus and obsolete landmines, weapons and munitions, changing the National Strategic Research Institute after D. Kanayan into National Defense Research Institute. An important direction of NATO-RA cooperation is also peacekeeping mission. As I already mentioned, our peacekeepers continue serving in the NATO-led missions (Afghanistan, Kosovo).