Սեյրան Օհանյան. Մենք կարող ենք խաղաղություն պարտադրել
Ներկայացնում ենք ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի բացառիկ հարցազրույցը «Արմեդիա» տեղեկատվական, վերլուծական գործակալությանը:
- Պարո՛ն Նախարար, հաշվի առնելով ՀՀ-Ադրբեջան սահմանների լարվածությունն ու առկա վիճակը, դիտարկո՞ւմ եք որպես տարբերակ ՀՀ սահմանների երկայնքով, ՀՀ տարածքից դուրս անվտանգության գոտու «ստեղծման» հնարավորությունը:
- Մեկ անգամ արդեն ԼՂՀ-ում ստեղծվել է բնակչության ֆիզիկական անվտանգության ապահովման բուֆերային գոտի, և այժմ պետք չէ հայկական կողմին որպես ագրեսոր ներկայացնելու ևս մեկ պատրվակ: Սա, իհարկե, կատակով: Իրականում հաճախակիացել են ադրբեջանական կողմից դիվերսիոն հարձակումներ գործելու, մեր բնակավայրերը գնդակոծելու, նույնիսկ մարդկանց տները դիպուկահար կրակով թիրախավորելու դեպքերը: Նման գործելաոճը հակասում է միջազգային մարդասիրական և զինված հակամարտության իրավունքների բոլոր կանոններին և պետք է արժանանա միջազգային հանրության հասցեագրված դատապարտմանը: Հակամարտության երկու կողմերի զինանոցներում էլ առկա են անպաշտպան բնակավայրերի գնդակոծման հնարավորություններ ունեցող տարատեսակ միջոցներ: Սակայն իրականում միայն հայկական կողմն է, որ ավելի քաղաքակիրթ է դուրս գալիս ոչ միայն հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը սատարելու, հռետորաբանության մեջ զսպվածություն ցուցաբերելու, այլև առաջնագծում կիրառվող գործելաոճի տեսանկյուններից:
- ՀՀ նախագահը վերջերս հայտարարեց, որ ՀՀ «սահմաններին և շփման գծի երկայնքով ավելի մեծ և սպառնալից կուտակումների պարագայում» մենք մեզ վերապահում ենք կանխարգելիչ հարվածներ հասցնելու իրավունքը: Արդյո՞ք կա արդեն նման հարվածների անհրաժեշտություն:
- 1994թ.-ին կնքված հրադադարից ի վեր մենք ընտրել ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցությունների միջոցով խաղաղ կարգավորման տարբերակը: Վերոնշյալ պայմանագրով կողմերը պարտավորվել են հակամարտության վերջնական խաղաղ կարգավորմանը հասնել՝ օգտագործելով բանակցությունների ձևաչափը: Սակայն Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը վերջին 20 տարիների ընթացքում հրադադարի խախտման ամենատարբեր միջոցներով փորձում է միջազգային և սեփական հանրության ուշադրությունը շեղել երկրում առկա տարաբնույթ խնդիրներից: Այս առումով պետք է նշեմ, որ ադրբեջանական կողմը աննախադեպ ակտիվություն է ցուցաբերում հայ-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտում 2014թ. հուլիսից, որն էլ ավելի է սաստկացել այս տարվա առաջին ամիսներին: Հայկական կողմի պատասխանը սովորաբար բավականին կոշտ է լինում, և հակառակորդը խստորեն պատժվում է նմանատիպ բոլոր ոտնձգությունների ժամանակ: Հայկական զինված ուժերի համապատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդը ոչ միայն կրում է շոշափելի մարդկային կորուստներ, այլև շարքից հանվում է վերջինիս ռազմական տեխնիկան: Ադրբեջանական կողմը, հավատարիմ իր ավանդույթներին, միանգամից չի տեղեկացնում սեփական հանրությանն իր զինուժի կորուստների մասին, այլ դա անում է ապատեղեկատվությամբ փաստերը խեղաթյուրելու միջոցով` չխորշելով նույնիսկ ամենազազրելի ստերից:
Այսօր բանակի մարտունակության հիմքում կանգնած են շփման գծում փորձառություն ձեռք բերած և արտերկրի տարատեսակ ուսումնակրթական հաստատություններում վերապատրաստված հրամանատարներն ու սպաները: Ուստի մենք կարող ենք խաղաղություն պարտադրել: Իսկ պարտադրելը, ինչպես ինքներդ եք հասկանում, ենթադրում է և՛ պասիվ, և՛ ակտիվ գործողություններ: Վերջիվերջո, խելահեղություն կլինի ձեռքերը ծալած նստել ու սպասել, երբ տեսնում ես, որ առկա է քո վրա հարձակման անմիջական սպառնալիք:
- Հակառակորդը շատ է խոսում իր ռազմական տեխնիկայի գնումների և այդ տեսակետից հայկական կողմերի նկատմամբ ունեցած իր առավելության մասին: Որքանո՞վ են այս պնդումները համապատասխանում իրականությանը:
- Մի բան են գնումները, բոլորովին այլ, թե ինչպես են այդ գնումներն ազդում ուժերի հարաբերակցության վրա: Այն, որ Ադրբեջանը մեր տարածաշրջանի մասշտաբներով ահռելի «նավթագազային դոլարներ» է ծախսում սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա գնելու համար, դա չեմ կարող հերքել: Սակայն մեծ հարցական նշան կդնեմ ՀՀ զինված ուժերի և Արցախի պաշտպանության բանակի հավաքական ներուժի նկատմամբ առավելություն ունենալու առնչությամբ իրենց պնդումների առջև: Ռազմական հզորությունը գործոնների մի ամբողջություն է, որի մեջ սպառազինությունը լոկ մեկ բաղադրիչ է՝ երբեմն ոչ վճռական նշանակության: Մյուս բաղադրիչներն են անձնակազմի մարտական վարպետությունը, մարտական ոգին և շարժառիթավորումը, օգտագործվող մարտարվեստը, վերջիվերջո, ժողովրդի՝ պատերազմ վարելու և զոհողություններ կրելու կամքը: Հավաստիացնում եմ, որ այս հավաքական սպեկտրում Ադրբեջանը չի կարող պարծենալ մեր նկատմամբ ունեցած առավելությամբ, և այս պնդման ճշմարտացիությունն ապացուցվում է շփման գծում հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները զսպելու, խաթարելու և չեզոքացնելու մեր ունակությամբ:
- ՀՀ-ում ՌԴ ռազմական բազայի տեղակայման մասին պայմանագիրը հնարավորություն է տալիս 102-րդ ռազմաբազայի ստորաբաժանումներին ներգրավվել ՀՀ արտաքին սահմանների պաշտպանությանը: Արդյոք առաջիկայում հնարավոր համարո՞ւմ եք ռուսական զինված ուժերի ներգրավում հայ-ադրբեջանական սահմանին ծավալվող գործողություններին:
- Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է, ունի մեր երկրի ռազմական անվտանգությանը սատարելու որոշակի հանձնառություններ, որի բաղադրիչ է կազմում, իհարկե, նաև ՀՀ տարածքում Ռուսաստանի Դաշնության 102-րդ ռազմակայանը: Ավելին՝ երկու երկրները միևնույն կազմակերպության` ՀԱՊԿ-ի հիմնադիր անդամներ են, հետևապես փոխադարձ հանձնառություններ ունեն նաև բազմակողմ հարաբերությունների ձևաչափում: Չեմ կարող ասել՝ արդյո՞ք պատերազմը չվերսկսելու հարցում 102-րդ ռազմակայանը Ադրբեջանի համար զսպող գործոն ծառայում է, թե՞ ոչ, սակայն կարող եմ հավաստիացնել, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբներն արդեն վաղուց են իրականացնում Հայաստանի դեմ հավանական ռազմական գործողություններին դիմագրավելու համատեղ օպերատիվ պլանավորում, որի շրջանակներում կարևոր տեղ է հատկացվում նաև 102-րդ ռազմաբազայի ներգրավմանը:
Միաժամանակ, հարկ եմ համարում նշել, որ մեկ բան է ռազմական պլանավորումը, մեկ այլ բան` քաղաքական որոշումը: Այնպես որ, Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հնարավոր ագրեսիայի դեպքում ռուսական կողմի ռազմական միջամտությունը կախված կլինի Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքական ղեկավարության որոշումից:
- Պարո՛ն Նախարար, օրերս Դուք հանդիպել եք ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ն. Բորդյուժային, ինչպես հայտնի է, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացման հարցերը: Ի՞նչ քայլեր կարելի է առաջիկայում ակնկալել այս համատեսքտում:
- Վերջին տարիների ընթացքում ՀԱՊԿ համատեքստում մեր «դաշնակցային ուշադրությունը» հիմնականում սևեռված է հավաքական անվտանգության մեխանիզմների կատարելագործման վրա, թե՛ օպերատիվ և մարտական պատրաստության, թե՛ իրավապայմանագրային հենքի կատարելագործման տեսանկյունից: Այս ամենում, իհարկե, իրենց ծանրակշիռ դերն ունեն «Օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերը», որոնց հայկական բաղադրիչի` սպառազինությամբ հագեցումը մեր առաջնահերթություններից մեկն է:
2014թ.-ին հաջողությամբ իրականացվել է ՀԱՊԿ շրջանակներում մարտական և օպերատիվ պատրաստության համատեղ միջոցառումների ամենամյա պլանը: ՀՀ ԶՈւ զորակազմերը և դիտորդները մասնակցել են ՀԱՊԿ «Ռուբեժ», «Փոխգործակցություն» և «Անքակտելի եղբայրություն» զորավարժություններին:
ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ևս մեկ անգամ վստահեցրեց, որ կազմակերպությունը չի ողջունում տարածաշրջանում ռազմական միջոցներով խնդիրների կարգավորումը: ՀԱՊԿ-ի հիմնական դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը բացառապես խաղաղ միջոցներով լուծելն է՝ հիմնվելով առաջին հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության վրա:
ՀԱՊԿ-ի հետ ակտիվ համագործակցության շրջանակներում 2015 թվականին Հայաստանում անցկացվելու է ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրների խաղաղապահ ուժերի զորավարժություն: Այս զորավարժության ընթացքում կփոձենք մասնակից երկրների ստորաբաժանումների միջև փոխգործակցությունը և գործողությունների ներդաշնակեցումը վերածել իսկական «անքակտելի եղբայրության», որպեսզի զինծառայողները միջև ձևավորված ընկերությունը և հաղորդակցությունը շարունակվեն նաև զորավարժությունից հետո:
- ՀՀ զինված ուժերը ներգրավված են միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում: Արդյո՞ք այդ ներգրավվածությունը կպահպանվի նաև առաջիկայում:
- Ինչպես իրավացիորեն նշեցիք, խաղաղապահությանը հատկացնում ենք մեծ ուշադրություն և չենք պատրաստվում նվազեցնել այս կարևորագույն գործում մեր մասնակցության ծավալները: Այս պահի դրությամբ 121 զինծառայող ընդհանուր թվակազմով երկու զորակազմ ունենք Աֆղանստանում` Մազարի Շարիֆի «Քեմփ Մարմալ» և Քաբուլի «Քեսաբա» զինավաններում: 35 հայ խաղաղապահ ծառայում են Կոսովոյում` Ուռոժևաց քաղաքի մերձակայքում գտնվող «Բոնդ Սթիլ» զինավանում, իսկ անցյալ տարվա նոյեմբերից 33 զինծառայող ենք գործուղել նաև ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Լիբանանում իրականացվող ՅՈՒՆԻՖԻԼ առաքելության կազմում:
Շնորհակալություն հայտնելով մեր ամերիկացի, գերմանացի և իտալացի գործընկերներին` ռազմավարական տեղակայման և նյութատեխնիկական ապահովման հարցերում մեզ ցուցաբերվող համակողմանի աջակցության համար, ցանկանում եմ նշել, որ հայ խաղաղապահները հասանելի կլինեն տարբեր մայրցամաքներում խաղաղապահ առաքելություններ կատարելու համար, այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրանց ներգրավումը կփրկի մարդկային կյանքեր, կփարատի վերքեր և կնպաստի այդ երկրներում տևական կայունության և անվտանգության հաստատմանը:
- Պարո՛ն Նախարար, ըստ Ձեզ, զարգացման ի՞նչ հեռանկար ունի ՀՀ-ՆԱՏՕ համագործակցությունը:
- ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունը, որն իրականացվում է Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱՅՓԱՓ) և Պլանավորման ու վերանայման գործընթացի (ՊՎԳ) շրջանակներում, միտված է երկու գլխավոր նպատակների՝ միջազգային անվտանգության մեջ ներդրում կատարելու նպատակով օպերատիվ համատեղելիության զարգացմանը և ՀՀ պաշտպանության ու անվտանգության ոլորտների բարեփոխումներին սատարելուն: 2014թ. ապրիլին համաձայնեցվել է ՀՀ-ՆԱՏՕ Պլանավորման և վերանայման գործընթացի 2014թ. գործընկերության նպատակների փաստաթուղթը: Նոր ՊՎԳ-ում ավելացել են այնպիսի գործընկերության նպատակներ, ինչպիսիք են «Գենդերային հեռանկարները» և «Կանխարգելիչ բժշկությունն ու բնապահպանական առողջությունը»: Համաձայնեցվել է ՀՀ-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) նոր փաստաթուղթը: Նոր ԱԳԳԾ-ում արժանահիշատակ փոփոխություններից են այնպիսի նպատակների ավելացումը, ինչպիսիք են ՊՌՎ նոր շրջափուլը, շարքից դուրս եկած ՍՌՏ-ի ոչնչացման ՆԱՏՕ-ի վստահության հիմնադրամի հետ համագործակցությունը, Դ.Կանայանի անվան ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի վերափոխումը Ազգային պաշտպանական հետազոտական համալսարանի:
ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության կարևոր ուղղություն է նաև խաղաղապահության ոլորտը: Ինչպես արդեն նշեցի, մեր խաղաղապահները շարունակում են իրենց ծառայությունը ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած առաքելություններում (Աֆղանստան և Կոսովո):

Сейран Оганян: "Мы можем навязать мир"
- Господин министр, учитывая напряженность на армяно-азербайджанской границе, рассматриваете ли Вы в качестве варианта возможность создания зоны безопасности вдоль границ РА, вне территории Армении?
- Один раз буферная зона обеспечения физической безопасности населения в Карабахе уже была создана, и сейчас армянской стороне не нужен еще один предлог для того, чтобы ее представили агрессором. Это, конечно, шутка. На самом деле участились случаи диверсионных нападений, бомбардировок наших поселений с азербайджанской стороны, даже есть случаи снайперского прицельного огня на жилые дома. Подобное поведение противоречит всем нормам международного гуманитарного права и вооруженных конфликтов и должно получить осуждение международного сообщества. В арсенале сторон конфликта есть разные средства стрельбы по беззащитным поселениям. Однако в действительности лишь армянская сторона выглядит цивилизованнее с точки зрения не только поддержки мирного урегулирования конфликта, сдержанной риторики, но и поведения на передовой линии.
- Недавно президент РА заявил, что "при больших и угрожающих скоплениях на границах и вдоль линии соприкосновения" мы оставляем за собой право на превентивные удары. Есть ли необходимость подобных ударов?
-  После подписания в 1994 году соглашения о прекращении огня мы выбрали вариант мирного урегулирования карабахского конфликта - путем переговоров. По вышеназванному договору стороны обязались достичь окончательного мирного урегулирования, используя формат переговоров. Однако военно-политическое руководство Азербайджана за последние 20 лет всеми средствами нарушения прекращения огня пытается отвлечь внимание международного сообщества и собственного общества от разных проблем внутри Азербайджана. В этой связи должен отметить, что азербайджанская сторона демонстрирует беспрецедентную активность в зоне соприкосновения армяно-азербайджанских войск с июля 2014 года, случаи нарушения перемирия еще больше увеличились в первые месяцы этого года. Обычно ответ армянской стороны бывает довольно жестким, и противник сурово наказывается во время всех подобных посягательств. В результате соответствующих действий армянских вооруженных сил противник не только несет существенные человеческие потери, но и выходит из строя его военная техника. Азербайджанская сторона, будучи верна своим традициям, сразу не информирует свое общество о потерях в собственных вооруженных силах, а делает это посредством фальсификации фактов, дезинформации, не брезгуя самой гнусной ложью.
Сегодня в основе боеспособности нашей армии - командиры и офицеры, получившие неоценимый опыт на линии соприкосновения и прошедшие переподготовку в разных зарубежных учебных заведениях. Поэтому мы можем навязывать мир. А навязывание, как вы сами понимаете, предполагает и пассивные, и активные действия. В конце концов, будет безумием сидеть, сложа руки, и молча наблюдать за тем, что существует непосредственная угроза нападения на тебя.
- Противник много говорит о приобретении военной техники и с этой точки зрения о превосходстве над армянскими сторонами. Насколько эти утверждения соответствуют действительности?
- Одно дело – покупки, и совсем другое – как эти покупки воздействуют на соотношение сил. То, что Азербайджан по масштабам нашего региона тратит огромные "нефтегазодоллары" на приобретение вооружений и военной техники, это я не могу отрицать. Однако могу поставить большой вопросительный знак перед утверждениями противника о том, что у них есть превосходство над общим потенциалом вооруженных сил РА и Армии Обороны Арцаха. Военная мощь – это комплекс факторов, где вооружение – всего лишь одна составляющая, иногда не имеющая решающего значения. А другие составляющие – это боевое мастерство личного состава, боевой дух и мотивированность, используемое боевое искусство, в конце концов, воля народа вести войну и идти на жертвы. Уверяю вас, что в этом собирательном спектре Азербайджан не может похвастаться превосходством над нами, и правдивость этого утверждения доказывается умением подавления,  подрыва и нейтрализации атак противника на линии соприкосновения.
- Договор о дислокации военной базы России в РА дает возможность включить подразделения 102-ой военной базы в защиту внешних границ Армении. Считаете ли Вы возможным в ближайшее время включение российских вооруженных сил в действиях, происходящих на армяно-азербайджанской границе?
- Россия – стратегический партнер Армении - имеет определенные обязательства в вопросе содействия военной безопасности нашей страны, и одна из составляющих ее - наличие 102-ой военной базы РФ на территории РА. Более того, Армения и Россия являются странами-учредителями ОДКБ, следовательно, имеют взаимные обязательства также в формате многосторонних отношений. Не могу сказать, служит ли 102-ая военная база фактором сдерживания для Азербайджана, однако могу заверить, что генеральные штабы вооруженных сил Армении и России уже давно осуществляют совместное оперативное планирование противостояния возможным военным действиям, в рамках которого важное место уделяется также 102-ой военной базе.
Одновременно считаю важным отметить, что одно дело - военное планирование, и совсем другое – политическое решение. Так что при возможной агрессии Азербайджана против Армении военное вмешательство российской стороны будет зависеть от решения политического руководства Российской Федерации.
- Господин министр, на днях Вы встретились с генеральным секретарем ОДКБ Н. Бордюжей. Как известно, во время встречи были обсуждены также вопросы дальнейшего развития военной составляющей ОДКБ. Какие шаги можно ожидать в этом контексте?
- В последние годы в контексте ОДКБ наше "союзническое внимание" в основном было направлено на усовершенствование механизмов коллективной безопасности как с точки зрения оперативной и боевой подготовки, так и усовершенствования правовой-договорной базы. Во всем этом, конечно, свою весомую роль играют Коллективные Силы Оперативного Реагирования, оснащение вооружением их армянской составляющей является одним из наших приоритетов.
В 2014 году успешно был осуществлен ежегодный план совместных мероприятий боевой и оперативной подготовки в рамках ОДКБ. Воинские составы ВС РА и наблюдатели участвовали на учениях ОДКБ "Рубеж", "Взаимодействие"и "Нерушимое братство".
Генеральный секретарь ОДКБ еще раз заверил, что организация не приветствует разрешение проблем военными средствами в регионе. Основная позиция ОДКБ – решить проблему Нагорного Карабаха только мирным путем, основываясь, в первую очередь, на посредническую деятельность Минской группы ОБСЕ.
В рамках активного сотрудничества с ОДКБ в 2015 году в Армении пройдут учения миротворческих сил стран-членов ОДКБ. Во время этих учений мы попробуем превратить взаимодействие и гармонизацию действий между подразделениями стран-участниц в настоящее "нерушимое братство", чтобы возникшие дружба и коммуникация между военнослужащими продолжились и после учений.
- Вооруженные силы РА включены в международные миротворческие миссии. Это сохранится также в будущем?
- Как вы справедливо отметили, мы уделяем большое внимание миротворчеству и не собираемся уменьшать объемы нашего участия в этом важнейшем деле. В настоящий момент у нас 2 контингента в Афганистане с общей численностью 121 военнослужащий – в военных городках "Кемп Мармал" в Мазари Шарифе и "Кесаба" в Кабуле. 35 армянских миротворцев служат в Косово, в военном городке "Бонд Стил" недалеко от города Урожевац, а с ноября прошлого года мы отправили 33 военнослужащих в Ливан в составе миссии ЮИНФИЛ под эгидой ООН.
Выражая благодарность нашим американским, немецким и итальянским коллегам за всестороннее содействие в вопросах стратегической дислокации и материально-технического обеспечения, хочу отметить, что армянские миротворцы будут доступны на разных континентах для выполнения миротворческих миссий так долго, пока их участие спасает человеческие жизни, залечивает раны и будет содействовать установлению продолжительной стабильности и безопасности в этих странах.
- По-Вашему, какую перспективу развития имеет сотрудничество РА-НАТО?
- Сотрудничество с НАТО, которое осуществляется в рамках Программы действий индивидуального партнерства (IPAP) и Процесса планирования и пересмотра, направлено на две главные цели: развитие оперативной совместимости с целью внесения вклада в международную безопасность и содействие реформам в сферах обороны и безопасности РА. В апреле 2014 года был согласован документ целей партнерства 2014 г. РА-НАТО Процесса планирования и пересмотра (ППП). В новом ППП добавлены такие цели партнерства, как "Гендерные перспективы"и "Профилактическая медицина и экологическое здоровье". Был согласован новый документ РА-НАТО IPAP, в который добавлены такие цели, как новый этап Планирования и стратегического пересмотра, сотрудничество с доверительным фондом НАТО по уничтожению вышедших из строя вооружений и военной техники, изменение Института национальных стратегических исследований им. Д.Канаяна в Национальный оборонный исследовательский университет.
Важным направлением в сотрудничестве с НАТО является также сфера миротворчества. Как я уже отметил, наши миротворцы продолжают свою службу в миссиях под руководством НАТО (Афганистан и Косово).