Էրդողանը ցանկանում է Թուրքիան դարձնել «էթնիկ բաժնետոմսերի» բաժանված ընկերություն
Թուրքիայում ընդդիմադիր կուսակցությունները քննարկում են երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հերթական աղմկահարույց հայտարարությունը: Վերջինս հայտարարել է, որ Թուրքիան պետք է համակցված ընկերության նման կառավարվի: «Թուրքիայում կառավարման ներկա համակարգն անարդարություն է, որն իրականացվում է մեր ժողովրդի դեմ: Նոր Թուրքիան զարգանալու է քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և գործարարների հետ: Ես խնդրում եմ ձեզ ցանկացած հնարավորության դեպքում խոսել Նոր Թուրքիայի և նախագահական համակարգի մասին: Թուրքիան պետք է համակցված ընկերության նման կառավարվի: Այլապես, ձեր ձեռքերին ձեռանշղթաներ կլինեն, և դուք չեք կարող առաջ շարժվել», - Էրդողանի խոսքերը մեջբերում է Today’s Zaman-ը:
Էրդողանը նաև կոչ է արել խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ աջակցել իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցությանը՝ խնդրելով իր աջակիցներին 400 օրենսդիրներ ընտրել, ովքեր կքվեակեն նոր Սահմանադրության օգտին, որն էլ ճանապարհ կհարթի նախագահական համակարգի համար: «Եթե դուք մեզ 400 պատգամավորներ տաք, նոր Սահմանադրություն կմշակվի, և նախագահական համակարգ կլինի», - հայտարարել է Էրդողանը:
Ազգայնական շարժում կուսակցության (Nationalist Movement Party, MHP) խորհրդարանական խմբի փոխնախագահ Օքթայ Վուրալը խիստ քննադատության է ենթարկել Էրդողանի այս հայտարարությունը՝ նշելով, որ Էրդողանի երազանքն է կառավարել Թուրքիան «էթնիկ բաժնետոմսերի» բաժանելուց հետո, ինչպես դա արվում է ընկերությունների պարագայում: «Նրանք ցանկանում են կառավարել Թուրքիան որպես ընտանեկան ընկերություն: Նախագահական համակարգի հիմքում ընկած է միանձնյա պետ լինելու ձգտումը», -  ասել է Վուրալը՝ հավելելով, որ Էրդողանը ցանկանում է այդ ընկերության կենտրոնում դնել Աքսարայ նախագահական նստավայրը:
Գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդա-Հանրապետական կուսակցության (CHP) փոխնախագահ Հալուկ Քոչը ևս մեղադրել է Էրդողանին Սահմանադրությամբ հաստատված բոլոր լիազորությունները գրեթե ամեն օր խախտելու մեջ: Նա նշել է, որ Էրդողանը նախագահի պես աշխատելու փոխարեն գործում է կուսակցության ղեկավարի նման:

Эрдоган хочет превратить Турцию в "компанию", разделенную на "этнические акции"
В Турции оппозиционные партии обсуждают очередное скандальное заявление президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана. Он заявил, что Турция должна управляться как "объединенная компания". "Действующая система управления Турции является несправедливостью, которая реализуется против нашего народа. Новая Турция будет развиваться вместе с организациями гражданского общества и бизнесменами. Турция должна управляться как объединенная компания", - слова Эрдогана цитирует Todays Zaman.
Эрдоган призвал поддержать правящую "Партию справедливости и развития" на предстоящих парламентских выборах и попросил своих сторонников выбрать 400 законодателей, которые проголосуют за новую Конституцию, которая, в свою очередь, проложит дорогу к президентской системе управления. "Если вы дадите нам 400 депутатов,  у нас будет новая Конституция и  президентская система", - заявил Эрдоган.
Заместитель председателя парламентской фракции "Партии националистического движения" (Nationalist Movement Party, MHP) Октай Вурал подверг резкой критике данное заявление Эрдогана и отметил, что мечта Эрдогана – управлять Турцией после того, как он разделит ее на "этнические акции", как это делается в бизнес-компаниях. "Они хотят управлять страной как семейной компанией. В основе президентской системы лежит стремление Эрдогана стать боссом", - сказал Вурал и добавил, что Эрдоган хочет управлять этой компанией из центра - президентской резиденции Аксарай.
В свою очередь вице-президент главной оппозиционной "Народно-республиканской партии" Халук Коч также обвинил Эрдогана в нарушении всех своих полномочий, установленных Конституцией. Он отметил, что Эрдоган действует как лидер партии, а не как президент страны.