ԱՄՆ-ում հայկական նոր եկեղեցի կկառուցվի
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ Դալասի Սուրբ Սարգիս ուղղափառ եկեղեցին պատրաստվում է նոր եկեղեցի կառուցել: Այս մասին հայտնում է DallasNews-ը:
Ինչպես տեղեկացնում է եկեղեցու ներկայացուցիչը, կառուցման աշխատանքները դեռևս չեն սկսվել, քանի որ հավատացյալները չեն կարողացել հավաքել սկզբնական անհրաժեշտ 1 միլիոն դոլարը:
Նշենք, որ Դալասի հայկական լուսավորչական եկեղեցին ունի 350 ակտիվ ծուխ: Վերջիններս  ԱՄՆ են գաղթել հիմնականում Մեձավոր Արևելքից և հանդիսանում են Ցեղասպանությունը վերապրածների սերունդներ:

A New Armenian Church to Be Built in the US
On the eve of the 100th anniversary of the Armenian Genocide St. Sarkis Armenian Orthodox Church in Dallas plans to build a new facility about three times larger than its current space in West Plano near Prestonwood Baptist Church, Dallas News reports.
Vahe Dayian, chairman of the church’s Parish Council said that the construction has not started yet, as they need $1 million to start it.
As Dallas News informs, the church counts about 350 active families in the Dallas-Fort Worth area. They came to the US mainly from Middle East and are the descendants of the Armenian Genocide survivors.