Վագենքնեյթ. ԱՄՆ-ը ՆԱՏՕ-ն օգտագործում է որպես գործիք՝ տարածելու իր գերիշխանությունը
Գերմանացի քաղաքական գործիչ և ձախակողմյան կուսակցության փոխնախագահ՝ Սահրա Վագենքնեյթը, քննադատել է Գերմանիայի կանցլեր՝ Անգելա Մերկելի քաղաքականությունը Ռուսաստանի նկատմամբ՝ նշելով, որ եվրոպական երկրները թույլ են տվել, որ ԱՄՆ-ն այս հարցում իրենց կառավարի, հայտնում է Sputnik News-ը:
Ձախակողմյան քաղաքական գործիչի տեսակետի համաձայն՝ ԵՄ-ն սխալ գործեց՝ հետևելով ԱՄՆ օրինակին, ինչը հանգեցրեց նրա, որ եվրոպական երկրները հայտնվեցին Ռուսաստանի դեմ երկարաժամկետ առճակատման մեջ, որը կարող է վերածվել «նոր Սառը պատերազմի»:
Վագենքնեյթի կարծիքով՝ ԵՄ այս քաղաքականությունը կործանարար է և կարող է բացասական անդրադառնալ ոչ միայն Ուկրաինայի, այլև հենց ԵՄ-ի համար:
Գերմանացի քաղաքական գործիչի կարծիքով՝ ԵՄ-ն պետք է վարի իր «ուրույն և ինքնուրույն» քաղաքական գիծը՝ չհայտնվելու համար ԱՄՆ թակարդում: Այս համատեքստում Վագենքնեյթը մեջբերել է գերմանացի քաղաքական գործիչ՝ Հելմուտ Կոլի խոսքերը, համաձայն որի՝ ԱՄՆ-ն ՆԱՏՕ-ն օգտագործում է որպես գործիք՝ տարածելու իր գերիշխանությունը:

Wagenknecht: NATO is Instrument for US to Spread Its Hegemony
Sahra Wagenknecht, German politician and Vice-President of the Left Party, criticized German Chancellor Angela Merkel for her policies on Russia claiming that the European countries let the US push themselves around, Sputnik News reports.
According to the left-wing politician, the EU was wrong to follow the lead of the United States, which pushed the European countries to a long-term confrontation with Russia that has a potential to turn to "a new Cold War."
Wagenknecht argued this policy is destructive and has a negative impact not only for Ukraine but also for the EU itself.
According to Wagenknecht the EU should pursue a "distinctive and independent policy" not to be trapped in the US hegemony. In her speech Wagenknecht cited a statement of Helmudt Kohl, who considered NATO to be an instrument, used by the US to spread its hegemony.