Հայաստանի ԱԺ-ն միաձայն դատապարտել է հույների ու ասորիների ցեղասպանությունը
Հայաստանի խորհրդարանը մարտի 24-ին ընդունել է հույների ու ասորիների ցեղասպանությունը Օսմանյան Կայսրությունում դատապարտող բանաձև: Բանաձեւի նախագիծը կազմել են ԱԺ բոլոր 6 խմբակցությունների ներկայացուցիչները, ինչպես նաեւ անկախ պատգամավորները: Բանաձեւն ընդունվել է 117 կողմ ձայներով, դեմ եւ ձեռնպահ չի եղել: Փաստաթուղթն ընդունվել է ծափահարություններով:
Բանաձեւում ասվում է. «Առաջնորդվելով ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի 1946թ. դեկտեմբերի 11-ին ընդունված 96 (1) բանաձեւով եւ 1948թ. դեկտեմբերի 9-ի ՄԱԿ «Ցեղասպանության նախազգուշացման եւ դրա համար նախատեսված պատժի», ինչպես նաեւ 1968թ. նոյեմբերի 26-ի «Մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների եւ ռազմական հանցագործությունների վաղեմության ժամկետի անընդունելիության» մասին կոնվենցիաներով ու մարդու իրավունքների մասին բոլոր այլ միջազգային ակտերի դրույթներով ու սկզբունքներով, հաշվի առնելով հայ, հույն եւ ասորի ժողովուրդների՝ դարերից բխող բարեկամական հարաբերությունները՝ Հայաստանի Ազգային Ժողովը հայտարարում է, որ դատապարտում է Օսմանյան կայսրությունում իրականացրած հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը»։

Парламент Армении единогласно осудил Геноцид греков и ассирийцев в Османской Турции
Парламент Армении начал обсуждение резолюции в понедельник. Несмотря на некоторые разногласия по некоторым в том числе, редакционным вопросам, все фракции парламента проголосовали за принятие резолюции. Итоги голосования депутаты встретили бурными аплодисментами.
В тексте резолюции, в частности, говорится: "Руководствуясь резолюцией 96 (1) Генеральной ассамблеи ООН от 11 декабря 1946 г., "Конвенцией ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него" от 9 декабря 1948 г, "Конвенцией ООН о неприменимости срока давности к военным преступлениям и преступлениям против человечества" от 26 ноября 1968 года, а также соответствующими принципами и положениями во всех других международных актах о правах человека, учитывая дружественные отношения армянского, греческого и ассирийского народов, идущие из глубины веков, Национальное Собрание Армении заявляет, что осуждает геноцид греков и ассирийцев в Османской Турции".
В первоначальном тексте резолюции в качестве периода осуществленного Геноцида отмечались 1915-1923 гг. Однако, парламент решил не упоминать этот период, так как, по разным оценкам, погромы греков и ассирийцев осуществлялись и до 1915 года. Проект резолюции составили представители всех шести фракций парламента Армении. Геноцид ассирийского народа был осуществлен Османской империей в годы Первой мировой войны. По разным данным, были уничтожены около 800 тысяч ассирийцев.